Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Tradycje szkoły

GEORGIANUM 

ŚWIĘTO  PATRONA  SZKOŁY 

„Między tradycją a współczesnością” 

 

Książę Jerzy II Piast kształtował kulturę teatralną mieszkańców Brzegu.  


W VI wieku brzeżanie chętnie uczestniczyli w przedstawieniach prezentowanych przez młodzież gimnazjum. W nawiązaniu do tej renesansowej tradycji 23 kwietnia 1991 roku ustanowiliśmy święto patrona Zespołu Szkół Budowlanych pod nazwą Georgianum 


Do wspólnego świętowania imienin patrona szkoły księcia Jerzego II Pasta - słynnego budowniczego, założyciela  Piastowskiego Gimnazjum, zaproszono młodzież brzeskich szkół średnich.  Georgianum   organizowane  jest na wzór  studenckich żakinad -  mobilizuje młodzież szkół średnich do prezentacji swoich umiejętności, talentów i pomysłowości w przygotowaniu konkurencji a przede wszystkim stanowi świetną zabawę. Do roku 2018 żakinada odbywała  się   na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Początkowo brały w nim udział tylko brzeskie szkoły zawodowe , walcząc o Puchar  Dyrektora Zespołu Szkół Budowlanych. Na początku  rywalizowały ze sobą wszystkie szkoły ponadgimnazjalne powiatu brzeskiego, od roku 2010 udział w naszych święcie  zadeklarowała także młodzież gimnazjalna, by  pozostać w ostatnich latach wyłącznie  przy udziale w Georgianum  szkół gimnazjalnych i podstawowych. 

Wartościowe nagrody fundowane są przez Starostę Powiatu Brzeskiego,  Burmistrza Miasta Brzegu, związki zawodowe i radę rodziców ZSB w Brzegu. 

Obecnie święto patrona ZSB w Brzegu księcia Jerzego II Piasta obchodzimy na terenie szkoły. Łączymy  w ten sposób tradycje z prezentacją naszej placówki jej kierunków nauczania oraz  nowoczesnych pracowni zawodowych. 

 

Od początku imprezę uświetniają swoim występem uczniowie zaprzyjaźnionej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Kochanowskiego. Dzięki bardzo dużemu zaangażowaniu i wysiłkowi  organizacyjnemu uczniów i nauczycieli święto to uzyskało rangę imprezy wojewódzkiej i na stałe znalazło się w kalendarzu imprez kulturalnych Brzegu.  

Uroczystość rozpoczynało przejście barwnego korowodu ulicami miasta, a na dziedzińcu zamkowym polonezem w wykonaniu uczniów naszej szkoły przebranych w renesansowe stroje. 

  

Przez wiele lat trwania Georgianum  konkurencje łączyły  tradycje  ściśle  związane z historią Zamku Piastów Śląskich i jego władcy poprzez konkurs łuczniczy, konkurs rysunkowy – „Zamek i jego okolice” i konkurs na kobiecy strój renesansowy lub barokowy by przejść do współczesności  poprzez  sportowy układ taneczny, zbiorową  skakankę czy  przeciąganie liny. 

 

 

Georgianum jest nie tylko świętem naszej szkoły, ale od lat stało się dniem zabawy i zdrowej rywalizacji młodzieży powiatu brzeskiego. 

 

 

 

Data dodania: 2020-03-26 00:26:20
Data edycji: 2020-04-22 19:10:07
Ilość wyświetleń: 3322

"Inni budują dla nas, my dla potomności"

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej