Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Nasza szkoła bierze udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 (w skrócie NPRC 2.0 ).

 

 

DRODZY RODZICE – NAMAWIAJCIE  DZIECI DO CZYTANIA

BILIOTEKA SZKOLNA  DOSTEPNA JEST NIE TYLKO DLA WASZYCH DZIECI

ALE I DLA WAS

10 powodów, dla których warto czytać książki

  1. Stymulują umysł. Z neurobiologicznego punktu widzenia czytanie jest procesem znacznie bardziej wymagającym niż analiza obrazów lub mowy. Absorbuje jednocześnie wiele obszarów mózgu - te, które odpowiedzialne są za widzenie, za język i za asocjacje pojęciowe. Rozwija wyobraźnię i wspomaga koncentrację. Poza tym pozostawia więcej czasu na myślenie. Ślizgając się wzrokiem po kartce, w każdej chwili można zatrzymać się na fragmencie, który wymaga refleksji. Oglądając film czy przysłuchując się rozmowom, dużo trudniej o takie pauzy.
  2. Uspokajają. Jakkolwiek irytowałyby cię dzieci, wnuki, współmałżonek, szef czy sąsiedzi (niepotrzebne skreślić), wszystko dosłownie w jednej chwili zniknie ci z horyzontu, kiedy tylko zagłębiasz się w dobrze napisaną powieść. Czytanie obniża poziom stresu o 68 proc., wygrywając ze słuchaniem muzyki (62 proc. skuteczności), piciem herbaty (54 proc.) czy pójściem na spacer (42 proc.).
  3. Poprawiają sen. Kilkanaście-kilkadziesiąt minut z książką w ręku tuż przed zaśnięciem (często już w łóżku) pozwala zapomnieć o stresie minionego dnia i się wyciszyć. Czytanie daje więcej ukojenia niż - dajmy na to - słuchanie nagrań albo oglądanie filmów.
  4. Pogłębiają wiedzę. Wszystko, cokolwiek czytamy, pozostawia w naszych umysłach okruchy różnorakich informacji. Nie sposób stwierdzić, co kiedy może się przydać, ale wszystko w jakiś sposób poszerza nasze horyzonty i poprawia zrozumienie świata, ludzie regularnie czytający lepiej wypadają w testach na inteligencję, a ich zdolności poznawcze są wysokie do późnej starości.
  5. Wzbogacają słownictwo. Elokwencja i łatwość wypowiadania się podnosi poczucie własnej wartości, buduje pewność siebie i pomaga w karierze zawodowej. Czytanie książek w obcych językach szczególnie pomocne jest przy doskonaleniu płynności mowy.
  6. Poprawiają pamięć. Kiedy zagłębiasz się w opowiadanej historii, musisz pamiętać całą gamę niuansów - poznajesz nowych bohaterów, ich dzieje, nałogi, charaktery, przyzwyczajenia, miejsca, z których pochodzą, geografię nowych światów. Każda książka jest jak podróż do obcego kraju. Każdy nowy ślad pamięciowy wymaga powstania nowych synaps, połączeń nerwowych.
  1. Ćwiczą myślenie analityczne. Jakże często zdarza nam się, że czytając zajmującą książkę, zgadujemy jej zakończenie, zanim przewrócimy ostatnią kartkę? I to jest właśnie to - trening myślenia krytycznego i analitycznego, wyciągania wniosków z setek sugestii i przesłanek.
  2. Opóźniają demencję i spowalniają rozwój choroby Alzheimera. Ludzie, którzy regularnie oddają się lekturze, grają w gry logiczne albo rozwiązują zagadki, są ponad dwukrotnie mniej narażeni na rozwój chorób otępiennych. Co ciekawe, oglądanie telewizji wywiera na nasz mózg skutek zgoła odwrotny - przyspiesza rozwój alzheimera.
  3. Rozwijają empatię. Holendrzy Matthijs Bal i Martijn Veltkamp sprawdzali, na ile emocjonalnie poruszające powieści skłaniały czytelników do empatycznych zachowań. Jak się okazuje, empatia badanych wzrastała, pod warunkiem że czuli się oni "wciągnięci" w historię. Niewciągające opowieści oraz - co zdumiewające - książki z gatunku non-fiction nie wywierały podobnych efektów.
  4. Dodają seksapilu. Mężczyźni z książką w ręku oceniani są przez kobiety jako bardziej atrakcyjni. "aura inteligencji" jest drugim czynnikiem - od razu po wyglądzie zewnętrznym - który kobiety biorą pod uwagę przy wyborze partnera.

 

Spotkanie z sympatycznym Plastusiem - „Duży czyta Małemu”

 

„To jest Plastuś – malutka pocieszka

Co w piórniku bardzo lubi mieszkać

I każdemu życzy jak najlepiej,

Kto go tylko potrafi ulepić!

 

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0  młodzież Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu odwiedziła zaprzyjaźnioną Publiczną Szkołę Podstawową nr 3 . Na zaproszenie pań Małgorzaty Szerwińskiej,  Marty Bider z klasy 1 b i c oraz pani Wiesławy  Kuzior uczniowie  naszej szkoły wzięli udział w akcji czytelniczej "Duży czyta Małemu". 

„Plastusiowy Pamiętnik” Marii Kownackiej to ciekawa historia Tosi i jej przyjaciela z plasteliny o imieniu Plastuś.  Maja Obodzińska  4 LP oraz Krystian Obiegły i Szymon Jura z 3TBS  nie tylko czytali książeczkę ale też pomagali młodszym kolegom lepić z plasteliny malutkiego ludzika. Dla wielu tradycyjny drewniany piórnik, obsadka ze stalówką, kałamarz i gęsie pióro to rzeczy z bardzo dalekiej przeszłości dlatego pierwszoklasistom pokazano te przedmioty, które udało się odszukać  w pudłach z zamkniętymi wspomnieniami z dzieciństwa. Wiele radości  małym i dużym sprawiło podpisywanie  imieniem  swoich prac. A pisano, jak dawniej bywało,  gęsim piórem i atramentem. Pierwszoklasiści próbowali robić kleksy, o których mowa w książeczce.  Ważnym elementem edukacji czytelniczej jest by starsi czytali młodszym pokazując jak ważne jest czytelnictwo. Dom jako pierwsze miejsce gdzie najmłodsi poznają książki potem szkoła i szkolna biblioteka. Bardzo dziękuję  Mai, Szymonowi i Krystianowi, że nie tylko świetnie przeczytali Plastusiowy Pamiętnik ale także odnaleźli się w gronie najmłodszych i doskonale się z nimi bawili.


W planach następne spotkanie promujące czytanie już w kolejnym roku szkolnym.

 

Wiesława Szczepaniak 

 

 

 

Data dodania: 2023-03-27 22:34:22
Data edycji: 2023-06-04 16:18:31
Ilość wyświetleń: 888

"Inni budują dla nas, my dla potomności"

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej