Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Historia Szkoły

Historia ZSB w Brzegu 

 

  • 1 września 1950 r. uważamy za początek istnienia naszej szkoły, kiedy to Kuratorium Szkolnego Okręgu Opolskiego powołuje do życia Zasadniczą Szkołę Zawodową, a siedzibą jej staje się budynek przy ul. Kamiennej. 

 

  • Pierwszym odnotowanym w kronice dyrektorem szkoły był Alfons Kozłowski, a po nim tę funkcję objął Antoni Sawicz i pełnił ją do roku 1961. 
  • W roku 1961 dyrektorem został Stanisław Milewski. Dzięki jego wysiłkom oraz działaniom władz miasta udało się otworzyć Technikum Mechaniczne dla młodzieży.

 

  • W kolejnych latach szkoła znów dynamicznie się rozwijała. W tym okresie zmieniały się również osoby sprawujące funkcję dyrektora: najpierw Gerhard Matysiok,
    a następnie Bogdan Sikorski, który aktywnie wspierał kształcenie specjalistów w branży budowlanej.

 

  • Kolejna kadra kierownicza ZSB w Brzegu składa się z dyrektora Antoniego Szymczaka oraz wicedyrektorów: Bogdana Sikorskiego, Alfonsa Kozłowskiego, Mieczysława Guzika, Stanisława Włostowskiego, Jana Hawrylowa i Jana Wilczyńskiego.

 

  • W roku szkolnym 1974/1975 szkoła zmieniła swoją nazwę na Zespół Szkół Budowlanych

 

  • Od 1979 roku szkoła przeszła znaczną rozbudowę i modernizację, zyskując nowy budynek "C", co znacząco wpłynęło na polepszenie warunków nauki i pracy. Dodatkowo, rozpoczęto gruntowny remont budynku "B". Warto również zwrócić uwagę na modernizację obiektów sportowych, która miała miejsce w tym okresie. Duża w tym zasługa ówczesnego wicedyrektora szkoły, Jana Wilczyńskiego.

 

  • Istotnym momentem w historii szkoły było utworzenie w roku szkolnym 1982/1983 liceum zawodowego o kierunku renowacji zabytków architektury, co znacząco zwiększyło jej prestiż w lokalnej społeczności.

W 1987 roku dyrektor Antoni Szymczak przeszedł na zasłużoną emeryturę, przekazując kierowanie szkołą Janowi Hawrylowi. Przez następne 15 lat Hawrylów z oddaniem kontynuował dzieło swoich poprzedników, wspierany przez wicedyrektorów: Jana Wilczyńskiego, Jana Wojtasińskiego oraz Danutę Jankowską-Kozłowską.

 

  • Lata 1987 – 2002 były czasem dynamicznego rozwoju szkoły. W tym okresie oddano do użytku drugi budynek dydaktyczny, który przeszedł gruntowny remont i zyskał nazwę "budynek B". Powstał również nowo wybudowany łącznik łączący oba budynki, co umożliwiło stworzenie spójnego kompleksu. Zakończono także prace nad salą dedykowaną patronowi szkoły.

 

  •  W 1990/1991 roku odbył się jubileusz 40-lecia naszej szkoły, który był związany z nadaniem jej imienia oraz wręczeniem sztandaru. Od października 1990 roku szkoła funkcjonuje jako Zespół Szkół Budowlanych im. Księcia Jerzego II Piasta. To wydarzenie zainspirowało ustanowienie 23 kwietnia dniem patrona szkoły, nazywanym "GEORGIANUM" (od imienia księcia Jerzego).

 

  • W latach 1998–2009 powstały nowe typy szkół, które odpowiadały na potrzeby rynku pracy. Na początku wprowadzono kierunek  mechanik pojazdów samochodowych w liceum zawodowym, a następnie liceum ogólnokształcące o profilu humanistyczno-artystycznym. W ramach reformy systemu edukacji pojawiły się czteroletnie technika, trzyletnie licea profilowane o kierunkach usługowo-gospodarczych oraz socjalnych, a także dwuletnie i trzyletnie zasadnicze szkoły zawodowe.

 

  • Nowe kierunki kształcenia to także technik mechanik (specjalizujący się w obsłudze i naprawie pojazdów samochodowych), technik logistyk z planowaną specjalnością logistykę wojskową, technik pojazdów samochodowych oraz technik sztukatorstwa i kamieniarstwa artystycznego

 

  • ZSB jako pierwsza szkoła w powiecie brzeskim skorzystała z możliwości wzięcia udziału w programach Unii Europejskiej. W 2000 roku nasza placówka po raz pierwszy weszła w ramach programu Leonardo da Vinci, co umożliwiło uczniom rozwijanie swoich kompetencji zawodowych w Niemczech. Renowatorzy odbyli praktyki zawodowe, a uczniowie liceum samochodowego poszerzali swoją wiedzę i umiejętności w Hennickendorf. W ten sposób zaczęła się realizacja miesięcznych praktyk zawodowych dla klas technikum za granicą, co kontynuowane jest do dzisiaj.

 

  • W latach 2002-2017 dyrektorem ZSB była Monika Jurek, pierwsza kobieta na tym stanowisku w historii szkoły. W jej działaniach wspierali ją wicedyrektorzy: Jan Wojtasiński, Danuta Jankowska-Kozłowska, Sylwia Jamka i Janusz Kowalski. To był okres intensywnych działań na rzecz rozwoju proeuropejskiego. W tym czasie nasza szkoła brała udział w projekcie Leonardo da Vinci, organizując zagraniczne praktyki dla mechaników samochodowych w Dublinie (Irlandia), Plymouth (Wielka Brytania) i Berlinie (Niemcy), a dla logistyków w Wiedniu (Austria). Dodatkowo angażowaliśmy się w inne międzynarodowe programy, takie jak Program SEQUA, Partnerstwo szkół oraz "PEACE - lekcja tolerancji".

 

Nasza szkoła od 2005 roku współpracowała z niemiecką Berufsbildende Schule w Kusel, realizując projekty w ramach partnerstwa szkół. Kulminacją tej współpracy było podpisanie dokumentu 29 września 2007 roku przez dyrektorki, Monikę Jurek oraz Ilse Klein-Schmidt. Od tego momentu nawiązana współpraca z niemieckimi placówkami zyskała na intensywności. W kolejnych latach rozwinięto partnerstwo ze szkołą w Horodenki na Ukrainie, Zawodowym Centrum Kształceniowym w Eilenburgu oraz czeską średnią szkołą zawodową SOŠS w Jihlawie.

 

  • Wyjazdy za granicę dały naszym uczniom możliwość zaznajomienia się z inną kulturą oraz nawiązania nowych międzynarodowych relacji. Zrealizowane staże miały istotny wpływ na rozwój ich umiejętności zawodowych. Certyfikaty i europassy, które otrzymali, świadczą o nabyciu nowoczesnej wiedzy oraz praktyki, co z kolei zwiększa ich szanse na zdobycie atrakcyjnej pracy zarówno w kraju, jak i za granicą.

 

  •  Udział w różnych formach wymiany międzynarodowej jest kluczowy i niezwykle istotny, zwłaszcza w kontekście poznawania nowoczesnych technologii stosowanych  w krajach UE oraz rozwijania postaw tolerancji i szacunku dla innych kultur i narodów.

 

  • Każdy z dyrektorów dokładał wszelkich starań by rozbudować i wzbogacać bazę naszej placówki, a tym samym poprawiać warunki pracy i nauki. Dzięki staraniom dyrektor Moniki Jurek  w styczniu 2010 roku otwarto pracownie zajęć praktycznych dla renowatorów i budowlańców

 

  • Za kadencji Moniki Jurek, ZSB aktywnie uczestniczyło w wielu projektach finansowanych przez Unię Europejską, co znacząco przyczyniło się do wzbogacenia wiedzy i umiejętności naszych uczniów, a także do rozwoju bazy dydaktycznej szkoły. W ramach tych inicjatyw zrealizowane zostały takie projekty jak: „Odkrywać nieznane, tworzyć nowe”, „Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego – Motywacja + Praktyka = Sukces”, „Pracownie komputerowe dla szkół”, „Wirtualne laboratoria – sukces innowacji”, „Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego – Nakręć się na Przyszłość”, „Szkoła kluczowych kompetencji” oraz „Szkoły dla Ekorozwoju – Szanuj to, co trwa dłużej niż ludzie”.

 

Nasze nowatorskie podejście do nauczania i wychowania zostało dostrzegane i nagradzane, co zaowocowało przyjęciem ZSB w Brzegu do Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych Regionu Opolskiego w dniu 8 grudnia 2008 roku. W ciągu ostatnich lat, nasza szkoła wielokrotnie organizowała seminaria dla dyrektorów placówek przynależących do tego stowarzyszenia.

 

 

  • ZSB od samego początku wspierała i wspiera  młodzież w rozwijaniu talentów artystycznych i umiejętności twórczych. Jako pierwsza szkoła w powiecie brzeskim została wyróżniona tytułem Szkoły Odkrywców Talentów w 2010 roku.

 

  • W 2010 roku Zespół Szkół Budowlanych w Brzegu świętował 60. rocznicę swojego istnienia.

 

  • W 2017 roku Renata Jabłońska-Denes objęła stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Budowlanych, zastępując Monikę Jurek. To kolejna kobieta, która kieruje naszą szkołą.

 

Nowa dyrektor kontynuuje tradycje szkolne oraz podejmuje inicjatywy mające na celu wzbogacenie oferty edukacyjnej i promocję edukacji europejskiej wśród młodzieży. Wśród najważniejszych osiągnięć na stanowisku dyrektora Zespołu Szkół Budowlanych im. Księcia Jerzego II Piasta w Brzegu w latach 2017-2022 wyróżniają się następujące działania:

 

  • Ulepszono bazę dydaktyczną szkoły poprzez modernizację warsztatów i pracowni kształcenia zawodowego.
  • Stworzono nowe, innowacyjne pracownie: samochodową, informatyczną, budowlaną i logistyczną.
  • Pozyskano nowoczesny sprzęt komputerowy dla uczniów oraz laptopy dla nauczycieli, wspierające proces dydaktyczny.
  • Wprowadzono nowy kierunek kształcenia: technik spedytor z innowacją mundurową.
  • Uczniowie zdobyli dodatkowe kwalifikacje uczestnicząc w stażach, kursach oraz seminariach zawodowych, w tym w ramach projektu "Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy" oraz praktyk Erasmus+ w Hiszpanii i Włoszech.
  • Zawarto umowy o współpracy z wieloma przedsiębiorstwami i instytucjami, takimi jak Wipak, Radjax, PKS, Petro – Gum, Ponomarov, Creativ Cargo, Inter Cars S.A, Erasmus+, AWL, WKU czy Komenda Straży Pożarnej oraz I Pułkiem Saperów.

W miarę możliwości sukcesywnie modernizowana  i doposażona jest szkoła, m.in. biblioteka w sprzęt komputerowy dla uczniów i nauczycieli, nowy sprzęt komputerowy oraz urządzenia do użytku gospodarczego. Modernizacji uległ także pokój nauczycielski oraz sekretariat.

 

  • Uroczystość otwarcia czterech pracowni zawodowych w Zespole Szkół Budowlanych odbyła się 5 grudnia. Nowoczesne miejsca pracy uczniów to: pracownia technologii pojazdów samochodowych, pracownia gospodarki materiałowej dla zawodu technik logistyk, pracownia organizowania i prowadzenia sprzedaży dla zawodu sprzedawcy oraz pracownia komputerowa. Pracownie powstały w ramach projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, realizowanych przez Powiat Brzeski, Samorząd Województwa Opolskiego. 

 

  • W roku 2020 nasza szkoła obchodziła 70 lecie swojej działalności. To czas na podsumowania, wspomnienia, świętowanie. Od 70 lat kształcimy i wychowujemy fachowców wzbogacając środowisko lokalne, Polskę i świat w dobrze przygotowanych specjalistów w różnych zawodach.

Niestety z uwagi na  sytuację pandemii koronawirusa, która spowodowała między innymi zmianę systemu pracy szkoły,  zmuszeni byliśmy odwołać obchody 70 – lecia Zespołu Szkół Budowlanych im. Księcia Jerzego II Piasta w Brzegu.

 

  • W 2021 roku - Akredytacja programu Erasmus+ dla naszej szkoły na lata 2021 - 2027 co oznacza realizowanie międzynarodowych projektów dla uczniów i nauczycieli, takich jak praktyki zawodowe, staże i kursy, które zaplanowane są w Europejskim Planie Rozwoju Szkoły. 

     

  • W 2021 (styczeń) ZSB w Brzegu przystąpiła do Klastra Edukacyjnego Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Inwestycyjnej  "INVEST-PARK" którego głównym celem jest łączenie potencjału gospodarczego, edukacyjnego i naukowego, dostosowanie kształcenia do potrzeb gospodarki oraz lokalnego rynku pracy.

 

  • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 wraz z oficjalnym otwarciem budynku po termomodernizacji, niewątpliwie zapisze się na karty historii naszej szkoły. W połowie lipca (wakacje) zakończono modernizację szkoły, w której docieplono ściany oraz stropy, wymieniono drzwi i okna, a także centralne ogrzewanie i instalację elektryczną. Szkoła zyskała również odnawialne źródła energii. – Zamontowana została instalacja fotowoltaiczna oraz pompa ciepła. Na zewnątrz wykonano dwie żyjące zielone ściany, a wewnątrz pomalowane zostały wszystkie klasy i korytarze. Zmodernizowano toalety w budynku C oraz sale gimnastyczną, na której m.in. wykonaano nową podłogę oraz nowy system wentylacji.

 

  • Inauguracja roku szkolnego 2023/2024 wraz z otwarciem Oddziału Przygotowania Wojskowego.

     

     

     

  • Od roku szkolnego 2023/2024 po raz pierwszy w historii szkoły uczniowie w zawodzie magazynier logistyk (Szkoła Branżowa I Stopnia) kształci się w systemie szkolnym. Grupa uczniów, która wybrała ten zawód, zajęcia praktyczne i teoretyczne odbywa w pracowniach szkolnych oraz w firmie "BIMPLUS" w Stanowicach. Kierunek ten objęty jest patronatem przez firmę „BIMSPLUS”.

 

  • W 2023 roku miało miejsce odsłonięcie ściany pamięci Patrona szkoły Księcia Jerzego II Piasta, które było kulminacją całorocznych obchodów 500-lecia jego urodzin. W ramach tych uroczystości uczniowie oraz społeczność szkolna mieli okazję wziąć udział w licznych konkursach i wystawach, a także zorganizować Georgianum.

 

 

Data dodania: 2020-03-25 22:59:43
Data edycji: 2024-10-27 20:30:57
Ilość wyświetleń: 5041

"Inni budują dla nas, my dla potomności"

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej