Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Chcemy razem z Tobą wytyczać nowe szlaki...– Ratownicy Marzeń dla młodzieży ZSB w Brzegu  

Niezwykłe warsztaty odbyły się 25 maja w naszej szkole. Młodzież z klas pierwszych technikum 1 TSP i 1 TBS uczestniczyła w spotkaniu w ramach programu profilaktyki zintegrowanej RATOWNICY MARZEŃ.  

 

Spotkanie to przede wszystkim odwoływanie się do celów i marzeń życiowych każdego z nas. To także doskonała lekcja pokazująca najważniejsze wartości, które nadają kierunek życiu, a które warto sobie w pełni uświadomić, określić, nazywać. Skupienie się na motywacji, wzmocnieniu w młodzieży pozytywnego potencjału, ale także integracja grupy.   

 

Krzysztof Derewecki – mediator rodzinny i terapeuta uzależnień ze Śląska mówił: „Chcemy pokazać, że każdy człowiek ma w sobie coś cennego. Tak, żebyś  potrafił to w sobie odkryć i na bazie tego budować, podejmować życiowe decyzje” .

 

Każdy za nas chciałby być szczęśliwy, a żeby wytrwać w swoim postanowieniu potrzebujemy wciąż wzmacniania, a przede wszystkim mocnego fundamentu wartości i jasną świadomość, tego, co jest dla nas najważniejsze.   

 

Żeby dowiedzieć się jakie wartości przyświecają naszym uczniom, tuż przed zajęciami przeprowadzono badania ankietowe. Jak wynika z badania najważniejsze w życiu: to rodzina, miłość, przyjaźń, relacje, szczęśliwe życie. Czyli system wartości młodych ludzi nadal stawia na rodzinę, miłość - wbrew obiegowej opinii - niesie optymistyczne przesłanie na przyszłość.  

 

Jednak, jeśli chodzi o spełnianie marzeń, to zachodzi pytanie – czy uda mi się spełnić? -  bo… mam niewystarczające środki, bo brak mi umiejętności, czasami odwagi. I tu prowadzący pokazując na przykładach konkretnych osób m.in. Janka Meli – powtarzali: „w życiu bardzo ważny jest cel, ale nie musi być nim wejście na szczyt, sama droga pozwala spojrzeć na siebie z innej perspektywy”.  

 

„Wyjdź naprzeciw, wyzwanie to szansa na zmianę, idź pomagaj innymi ludziom, pracuj w wolontariacie, trudności w życiu zawsze dzieją się po coś, im trudniejsza walka tym wspanialsze zwycięstwo - to kilka z wielu słów motywacyjnych, jakie zostały wypowiedziane przez Krzysztofa Dereweckiego i Ewelinę Cudak, prowadzących spotkanie.  

 

Na koniec trzygodzinnych warsztatów młodzież usłyszała jeszcze jedno ważne przesłanie szanuj drugiego człowieka, ale tego szanowania także trzeba się nauczyć.   

 

Uczniowie otrzymali 9 wskazówek. Warto je zapamiętać i wprowadzić we własne życie. 

 

Akceptuj swoje uczucia 

Panuj nad tym co robisz 

Bądź czujny, bądź czujna 

Odpuść sobie i innym 

Odkrywaj źródła wsparcia 

Patrz daleko 

Szukaj tego co dobre 

Buduj z tego co masz 

Wyjdź naprzeciw 

 

Warsztaty zrealizowane zostały dzięki Urzędowi Miasta Brzegu w ramach zadania publicznego. 

  

Data dodania: 2023-05-25 19:16:42
Data edycji: 2023-05-25 20:49:40
Ilość wyświetleń: 121

"Inni budują dla nas, my dla potomności"

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej