Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Działamy Razem – Tydzień Bezpiecznego Internetu

Co roku w naszej szkole Piotr Dereń i Dariusz Nowacki, nauczyciele informatycy organizują „Dzień Bezpiecznego Internetu”. To bardzo ważne zajęcia, szczególnie w czasach, gdzie masowo atakowani jesteśmy w sieci z każdej strony. Bezpieczeństwo w sieci staje się coraz większym wyzwaniem.  Zdalne lekcje, zdalna praca, wirtualne urzędy i sklepy – nasze życie przenosi się coraz bardziej do internetu i tym ważniejsze stają się wydarzenia, takie jak Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).

Lekcje o bezpieczeństwie w Internecie rozłożone zostały na cały tydzień (14 – 18 marca) a udział w nich wzięli uczniowie klas pierwszych – 1 RS, 1A, 1B i 1C.

 

Poprzez różnego rodzaju działania chcemy zwrócić uwagę na niepokojące zjawiska towarzyszące byciu online – mówili nauczyciele prowadzący.

Cyberprzemoc, hejt, prawa autorskie, ochrona danych to tylko kilka zagrożeń czyhających na nas w sieci. Dlatego na każdym kroku powinniśmy pamiętać, że nie jesteśmy anonimowi w sieci, a pojęcie takie jak szacunek powinno być obecne również online.

 

Zajęcia w uczniami miały również na celu wskazanie miejsc, gdzie można szukać pomocy w przypadkach cyberprzemocy i przejęcia przez hejterów zawartości komputera, telefonu a zwłaszcza bankowości elektronicznej. Ale to nie wszystko, oprócz zagrożeń zewnętrznych, istnieją i stają się coraz bardziej silne uzależnienia z nadużywania internetu. Problem uzależnienia od internetu był także szeroko omawiany, szczególnie w kontekście mediów społecznościowych oraz gier.

 

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. 

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dizeiom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange 
 

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

 

 

 

Data dodania: 2022-03-20 11:35:44
Data edycji: 2022-03-20 11:58:06
Ilość wyświetleń: 102

"Inni budują dla nas, my dla potomności"

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook