Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Energetykom mówimy nie!

Dieta jest jednym z decydujących czynników, które mają wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Dlatego tak ważnym jest, aby odżywiać się odpowiednio i wiedzieć co jemy i pijemy.

Czy istnieją uniwersalne zasady żywieniowe, które mogą pomóc właściwie każdemu odżywiać się zdrowo lub zdrowiej? Owszem tak, podjęły się tego dwie dietetyczki z „Akademii Żywienia” w Brzegu, wyjaśniając podczas zajęć wszystkie wątpliwości, a także przekazując istotne informacje o tym co jemy i pijemy.  

 

Alicja Górska i Justyna Niziołek spotkały się z uczniami klas 2 Tl (technikum) oraz 2 BA i 2 BC na specjalnych zajęciach dotyczących zdrowego odżywiania.

 

Czy jecie rano śniadanie? Pytanie do uczniów, okazało się zaskoczeniem, gdyż większość odpowiedziała, że nie. Pierwszy posiłek najczęściej to szybka kanapka z dyskontu, baton i niestety energetyk. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, jego pozytywne rezultaty odczuwamy cały dzień – mówiły dietetyczki.  Przedstawiły kilka pomysłów na zdrowe i szybkie śniadanie dające siłę oraz pozwalające utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi.

Stworzenie dobrej diety dla nastolatka to przede wszystkim uświadomienie młodemu człowiekowi, w jakim stopniu jest on odpowiedzialny za własne zdrowie, wygląd, a także samopoczucie. Co musicie wiedzieć i na co zwrócić uwagę m.in. regularność przyjmowania posiłków, codzienne spożywanie warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, ograniczenie spożywania produktów o dużej zawartości tłuszczu, cukru oraz soli, codzienna aktywność fizyczna i reedukacja czasu spędzanego przed ekranem telefonu, komputera.

 

Dlaczego energetyki – napoje energetyzujące są nie zdrowe. Tym zagadnieniem również zajęły się zaproszone dietetyczki.

Spożywanie nawet małych ilości napojów energetyzujących może mieć dla naszego organizmu niekorzystne skutki. Za pobudzające działanie napojów energetycznych odpowiedzialne są bowiem psychoaktywne składniki znajdujące się w ich składzie, takie jak kofeina, tauryna, guarana, karnityna czy żeńszeń.

 

Niektóre z nich zawierają także efedrynę – środek silnie pobudzający, ale mogący powodować szereg skutków ubocznych w postaci drżenia rąk, wzmożonego wydzielania śliny, przyspieszone bicie serca, a także uzależnienie.

 

W napojach tego typu znajdziemy też witaminy z grupy B, dwutlenek węgla oraz regulatory kwasowości, jak cytrynian sodowy, kwas cytrynowy, cytrynian potasowy, cytrynian trisodowy. Ponadto przeciętna puszka napoju energetycznego (250 ml) zawiera, ok. 6–7 łyżeczek cukru oraz sztuczne barwniki i aromaty.

 

Polecamy Akademię Żywienia

Alarm! Napoje energetyczne powodują niebezpieczne skutki uboczne

Data dodania: 2021-11-11 17:14:58
Data edycji: 2021-11-11 17:32:24
Ilość wyświetleń: 338

"Inni budują dla nas, my dla potomności"

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook