49-300 Brzeg
ul. Kamienna 3
Młody człowiek ma do czynienia z wieloma wyzwaniami. Zostaje jednak niewiele z nich potencjalnie wpływających na życie niż decyzja dotycząca używania alkoholu czy narkotyków. To jakiego wyboru dokonasz, wpłynie na zdrowie, wyniki w nauce, relacje, pracę, a nawet karierę i wolność. Brzmi dość dramatycznie, ale niestety prawdziwie, bo to często kwestia życia i śmierci.
To dziś temat przewodni spotkania, jakie odbyło się dla uczniów 1 TEP, 2 TBS, 4 TBS, 4 TL, 5 LP, 2 B I 1 B, które przeprowadzili Artur Misztal i Grzegorz Rychlik z Brzeskiego Stowarzyszenia Abstynentów „Tama”.
„Myślę, że niezmiernie ważna jest profilaktyka i dzielenie się z młodzieżą drogą, jaką przeszliśmy w naszym uzależnieniu” – mówił Artur Misztal prezes Stowarzyszenia. Mówienie o sobie, nie jest łatwe, szczególnie jeśli chodzi i traumatyczne i bolesne przejścia, a nawet te, które są wstydliwie – dodał. Każdy z Was weźmie ile potrzeba, ile udźwignie kierował słowa Artur Misztal do młodzieży.
Sztuka odmawiania picia alkoholu, czy spróbowania narkotyków, postawienie się kolegom w sytuacji nakłaniania do zachowań ryzykownych jest największym sukcesem w życiu szczególnie młodego człowieka. Warto zatem posłuchać dobrych rad, by nie popełniać błędów....
Kilka rad z Miejskiego Centrum Profilaktyki w Krakowie:
Wiek pierwszego użycia alkoholu i narkotyków:
Używanie alkoholu i narkotyków, zanim mózg jest w pełni rozwinięty, dramatycznie zwiększa ryzyko przyszłego uzależnienia od alkoholu i narkotyków. Młodzi ludzie, którzy zaczynają pić alkohol przed ukończeniem 15 roku życia są 5 razy bardziej narażeni na nadużywanie lub uzależnienie od osób, które zaczęły używać alkoholu w wieku 21 lat lub później. Jeśli chodzi o narkotyki i uzależnienie od nich sprawy prezentują się podobnie.
Historia rodziny a uzależnienia:
Dana osoba decyduje się na użycie alkoholu lub narkotyków pod wpływem swojego środowiska – grupy rówieśniczej, rodziny i dostępności substancji. Gdy zdecyduje się na używanie alkoholu lub narkotyków, ryzyko rozwoju alkoholizmu lub uzależnienia od narkotyków jest w dużej mierze zależne od genetyki. Alkoholizm i uzależnienie od narkotyków nie są kwestią moralności, nie są kwestią wyboru lub braku silnej woli. Organizm niektórych ludzi po prostu reaguje na działanie alkoholu, narkotyków i leków inaczej. Jeśli ktoś ma w rodzinie przypadki alkoholizmu lub narkomanii, to jest cztery razy bardziej narażony na rozwój problemów z nadużywaniem substancji uzależniających.
Co możesz zrobić, jako młody człowiek, aby chronić siebie i zmniejszyć ryzyko problemów z alkoholem i narkotykami ? Oto dziesięć porad:
"Inni budują dla nas, my dla potomności"
49-300 Brzeg
ul. Kamienna 3