
W ramach Dni Zdrowia w naszej szkole gościliśmy wyjątkowego prelegenta – Joannę Ras, biologa i dietetyka, która w pasjonujący i bardzo przystępny sposób opowiedziała o wpływie jedzenia na nasze zdrowie, samopoczucie i kondycję psychiczną.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas:
Co jedzenie robi z naszym ciałem?
Joanna Ras rozpoczęła od uświadomienia uczniom, jak ogromny wpływ na nasze zdrowie mają codzienne wybory żywieniowe. Mówiła o tzw. śmieciowym jedzeniu – wysoko przetworzonych produktach, które dostarczają pustych kalorii, a jednocześnie niszczą mikroflorę jelitową, osłabiają układ odpornościowy i przyczyniają się do problemów z koncentracją czy nastrojem.
Jelita – nasze „drugie mózgi”
Jednym z ważnych tematów prelekcji była rola jelit w utrzymaniu zdrowia. Dietetyczka wyjaśniła, że stan jelit wpływa na cały organizm, a szczególnie na naszą odporność i zdrowie psychiczne.
– „Jeśli chcemy czuć się dobrze i mieć energię do działania, musimy zadbać o nasze jelita” – podkreślała Joanna Ras.
Wskazała na szkodliwe nawyki, które niszczą florę bakteryjną:
Probiotyki i prebiotyki – naturalna ochrona
Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się również, czym są probiotyki – czyli dobre bakterie wspierające pracę jelit – oraz prebiotyki, które stanowią dla nich „pożywkę”.
Probiotyki znajdziemy m.in. w:
– jogurtach naturalnych,
– kefirze,
– kiszonkach (kapusta, ogórki),
– fermentowanych produktach sojowych.
Prebiotyki to przede wszystkim:
– warzywa (szczególnie cebula, czosnek, por),
– pełnoziarniste produkty,
– owoce bogate w błonnik.
Małe zmiany – wielki efekt
Joanna Ras podkreślała, że zdrowe odżywianie nie oznacza restrykcyjnych diet, a raczej stopniową zmianę nawyków i większą świadomość tego, co trafia na nasz talerz.
To było nie tylko wartościowe, ale i bardzo inspirujące spotkanie. Dziękujemy pani Joannie Ras za ogrom wiedzy, motywację do działania i pozytywną energię!
"Inni budują dla nas, my dla potomności"

49-300 Brzeg
ul. Kamienna 3




















































