Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Narodowe Czytanie 2024

Po raz kolejny  młodzież Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu wzięła udział w akcji Narodowego Czytania. W ramach współpracy z  Miejską  Biblioteką Publiczną czytaliśmy Kordiana Juliusza Słowackiego. 9 września 2024 roku w auli ZSB  uczniowie  Aleksandra Sobyra z klasy 2 TSW,  Krystian Obiegły z  5 TRS, Karol Binkowski, Jakub Babicz i Dawid Żebiłowicz  z  5TL oraz  panie Justyna Styrna Teresa Kaczmarek  z MBP w Brzegu zaprezentowali wybrane fragmenty  dramatu romantycznego. W tym dniu   gościliśmy panią Burmistrz Violettę  Jaskólską-Palus oraz wicestarostę Krzysztofa Danickiego.

Spotkanie z twórczością wieszcza narodowego Juliusza Słowackiego rozpoczęła pani dyrektor ZSB Renata Jabłońska-Denes wprowadzając  widownię w  temat dramatu, wydarzenia historyczne, które przyczyniły się do napisania Kordiana oraz idee Narodowego Czytania.

Pani Burmistrz odczytała List Prezydenta RP skierowanego do uczestników akcji.

Nasze Narodowe Czytanie rozpoczęło się od fragmentu Aktu I prezentującego uczestnikom imprezy  postać młodego  15 letniego Kordiana, w którą wcielił się Krystian Obiegły. Fragmenty każdego  czytanego tekstu omawiała pani Anna Rymarczuk  współorganizatorka akcji.

Podkładem muzycznym były utwory Fryderyka Chopina – Sonaty, Nocturny, Mazurki i Polonezy. Scenografię  oraz prezentację nawiązującą do czytanych fragmentów  wykonały panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej – Justyna Styrna, Agata Nalewaj oraz Wiesława Szczepaniak koordynator akcji z ramienia ZSB.

Kordian Juliusza Słowackiego to trudny i wymagający utwór. Autor  napisał  go w 1833 roku w Genewie i wydał anonimowo w 1834 w Paryżu. Dramat ten miał być próbą oceny powstania listopadowego, zagłębieniem  się w przyczyny jego klęski, poprzez wykreowanie alternatywnego modelu romantycznego bohatera, polemiczną repliką wobec ,,Dziadów" cz.III Adama Mickiewicza.

 

Zdjęcia: Bartek Sokołowski i Mieszko Węgierski kl. 3 TSP

Tekst: Wiesława Szczepaniak

Data dodania: 2024-09-10 07:53:36
Data edycji: 2024-09-10 07:56:21
Ilość wyświetleń: 115

"Inni budują dla nas, my dla potomności"

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej