Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Patriotycznie w ZSB w Brzegu w przededniu Narodowego Święta Niepodległości.

Patriotycznie w ZSB w Brzegu w przededniu Narodowego Święta Niepodległości.

 

W Zespole Szkół Budowlanych im. Księcia Jerzego II Piasta w Brzegu uczniowie spotkali się w piątek (10 listopada) na szkolnej uroczystości z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości.

To niezwykła lekcja historii, ale także manifestacji miłości do Ojczyzny, manifestacji pamięci o tym co było, a o czym należy pamiętać. To oddanie szacunku tym, którzy walczyli o naszą wolność.

W tym niezwykłym dniu nie zabrakło wśród społeczności szkolnej gości na czele z Panią Wicestarostą Ewą Smolińską oraz szefem Wojskowego Centrum Rekrutacji w Brzegu - ppłk Andrzejem  Mudrakiem, Dowódcą 171 Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu - ppłk Wojciechem Świerczem, a także z majorem Jakubem Kłeczkiem z 1 Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki.

Uroczystość rozpoczęła się od Mazura Dąbrowskiego, w wykonaniu szkolnego chóru, w którego skład weszli uczniowie Oddziału Przygotowania Wojskowego – klasa 1 TSW oraz klasa 2 TSP (mundurowa) i dzieci z klasy II B z zaprzyjaźnionej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzegu.

- Hymn narodowy, zawsze, gdy śpiewam czuję dumę i zaszczyt z bycia Polką – mówiła jedna z uczennic klasy 2 TSP.

Katechizm polskiego dziecka - Władysława Bełzy, w wykonaniu młodszych kolegów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzegu, wzruszył każdego obecnego na uroczystości.

W Narodzie siła! Słowa te mają ogromną głębię – skłaniają do myślenia o wielkich postaciach historycznych, które walczyły o niepodległą Polskę, ale także w odniesieniu do nas – bo poprzez postawę i działanie nie zapominamy!

Nie zapominamy, przypominamy recytując  i śpiewając, tak jak wtedy żołnierze podczas I wojny światowej: „My Pierwsza Brygada”, a następnie Blanka Kłembicka z kl. 1 C w przepięknym wykonaniu pieśni: „ Rozkwitały pąki białych róż”, która wpisuje się w nurt twórczości legionowej.

A na zakończenie wspólne śpiewanie „Roty” autorstwa Marii Konopnickiej. Wzniosłe wykonanie „Roty” przez szkolny chór spowodowało, że wszyscy powstali i w  wielkim, prawdziwym skupieniu (wielu ze łzami w oczach) odśpiewali ten hymn polskości. Była to chwila, w której każdy dał wyraz swojego patriotyzmu – miłości do Ojczyzny,

Naszym zadaniem jest przypominanie o trudnych czasach, kiedy Polska jako kraj nie istniała na mapie Europy i uświadamianie, że mamy to szczęście dorastać i żyć w wolnym kraju. Aby człowiek wiedział, dokąd zmierza, musi wiedzieć, skąd pochodzi. Bo „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”( Marszałek Józef Piłsudski), a „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać i tworzyć” – Jan Paweł II.

Każdego dnia budujmy dobre imię naszej Ojczyzny, którą jest Polska.

 

Uroczystość przygotowały: Marta Rabenda, Agata Scąber, Agnieszka Pietraszek i Monika Wojciechowska

 

 

Data dodania: 2023-11-10 17:00:10
Data edycji: 2023-11-12 13:57:10
Ilość wyświetleń: 240

"Inni budują dla nas, my dla potomności"

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej