49-300 Brzeg
ul. Kamienna 3
Branżowa szkoła I Stopnia - materiały dla klas ósmych
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do Branżowej Szkoły I Stopnia
Brak umowy skutkuje brakiem możliwości podjęcia kształcenia z Branżowej Szkole I stopnia w wybranym zawodzie. Tylko w przypadku podpisanej umowy o pracę, pracodawca kieruje pracownika na dokształcanie do Branżowej Szkoły I Stopnia. Uczeń uzyskuje podwójny status prawny tj. ucznia Branżowej Szkoły I Stopnia oraz staje się pracownikiem młodocianym w zakładzie pracy.
Zawody, w których odbywa się nauka zawodu określają przepisy dotyczące klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego(Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego - zał. 3).
Nie każdy musi pójść do szkoły średniej, tak jak nie każdy musi studiować. Wybór szkoły branżowej sprawia, że po jej ukończeniu masz fach w ręku, a fachowcy obecnie są też bardzo potrzebni, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Dzięki temu można naprawdę sporo zarobić. Niejednokrotnie znacznie więcej niż po studiach. Ponadto wraz z reformą oświaty w szkole branżowej nacisk kładziony jest na praktykę, czyli zdobywanie realnych umiejętności, co przygotowuje młodych ludzi do wymagań rynku pracy i ułatwia znalezienie pierwszej pracy. Wbrew pozorom szkoła branżowa jest też pierwszym krokiem w dalszym rozwoju, a to za sprawą tego, że wraz z jej ukończeniem i zdobyciem praktyki można pójść na egzamin czeladniczy i założyć własną firmę.
Obecnie jest naprawdę spore zapotrzebowanie na pracowników z branży budowlanej, ale i branży samochodowej. Wszak domy ktoś musi budować, a samochody naprawiać. Stąd wybór szkoły branżowej pozwala na znalezienie dobrej pracy. Zatem po szkole absolwenci są już przygotowani i nie muszą odbywać dodatkowych szkoleń, czy kursów.
Szkoła branżowa jest 3 letnia i po jej ukończeniu absolwenci mogą pójść do branżowej szkoły drugiego stopnia. Zatem zarówno jedna jak i druga droga kariery jest dobrym rozwiązaniem. Warto pamiętać, aby zastanowić się nad swoją przyszłością i wybrać to, co cię interesuje. Oczywiście przy wyborze trzeba też zwrócić uwagę, jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Tym bardziej, że jeszcze do niedawna kształciło się najwięcej humanistów, którzy po ukończeniu studiów zwyczajnie nie mogli znaleźć swojej pracy. A przecież lepiej być dobrym mechanikiem, niż miernym studentem.
Nie wszyscy muszą iść na studia. Zakończenie edukacji na szkole branżowej nie jest żadnym wstydem. Tym bardziej, że daje ona realny zawód. Zresztą nic nie stoi tak naprawdę na przeszkodzie, aby później kontynuować naukę. Dlatego warto przemyśleć jaką szkołę wybrać, gdyż nikt nie zadba tak o Twoją przyszłość, jak Ty sam.
Autor: www.nowaera.pl.
Najaważnieksze informacje:
"Inni budują dla nas, my dla potomności"
49-300 Brzeg
ul. Kamienna 3