Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Teatralnym okiem w świat wartości.

Teatralnym okiem w świat wartości.

Teatr odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka – kształtuje jego osobowość, rozwija umiejętności twórczej ekspresji, wpływa na kształtowanie intelektu. Czy zdajemy sobie z tego sprawę? Zapewne nie zawsze i nie wszyscy. Wychodząc naprzeciw dzisiejszej modzie obserwowania youtuberów, oglądania seriali, czy bezmyślnego patrzenia w ekran telefonów, wyszliśmy do uczniów z propozycją spektaklu teatralnego.

 

„Świat jest teatrem, życie sceną, a ludzie aktorami, którzy w nim grają…” – na żywo, w trochę innej scenerii niż na sali teatralnej, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 oraz ZSB w Brzegu spotkali się z teatrem „Kurtyna” z Krakowa. Aktorzy zagrali dwa spektakle o charakterze profilaktycznym. Dodatkowo po spektaklach uczniowie ZSB uczestniczyli w warsztatach na temat przeciwdziałania przemocy i agresji.

Oba spektakle niosły ze sobą bardzo ważne przesłania, które wkraczały w świat wartości, tak przecież ważny dla każdego człowieka. Młodzież, dzięki przedstawieniom, mogła przeanalizować, jaki wpływ rówieśnicy i media mają na ich zachowanie, jak również wyciągnąć wnioski, że warto żyć zgodnie z przyjętymi normami, regułami i zasadami. Mogła także zrozumieć, jak ważna w życiu jest umiejętność zachowania postawy asertywnej , dzięki której można wyrażać otwarcie własne zdanie, nie naruszając godności drugiego człowieka.

Spektakle poruszały także problem radzenia sobie ze stratą i traumatycznymi przeżyciami oraz wskazywały, jak umiejętnie radzić sobie z emocjami.

To był niezwykły początek tygodnia dla wszystkich uczestników spektakli, ponieważ tak naprawdę wzięli udział w „innej” lekcji, lekcji, która uczyła wytrwałości w działaniu i dążeniu do celu, empatii i szacunku do rówieśników, czy starszych ludzi, ale także kultury wypowiedzi. To była lekcja ucząca umiejętności właściwego zachowania się w sytuacjach trudnych, ale także w tych zakończonych sukcesem, ucząca odróżniania dobra od zła, ucząca szacunku dla pracy i nauki.

Profilaktyczny wymiar spektakli dostarczył wiedzy na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych. Aktorzy ciekawie przedstawili symptomy uzależnienia od środków psychoaktywnych oraz od Internetu.

Nasza szkoła systematycznie podejmuje szeroką gamę działań, które mają na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom różnorodnych zagrożeń. Teatr „Kurtyna” wyróżnił się sposobem przekazania młodzieży trudnych treści. Wszak teatr działa niezwykle i wszechstronnie na każdego z nas. Kształci, wychowuje i pomaga zrozumieć samych siebie oraz innych.

We współczesnym świecie coraz mniej ludzi, zwłaszcza młodych, szanuje i docenia wartości sztuki teatralnej. A tymczasem żywa gra aktorska jest bardzo potrzebna, szczególnie właśnie w świecie telefonów komórkowych i Internetu. Seneka mówił: "Jak sztuka w teatrze, takie życie; ważne nie jak długo trwa, ale jak jest zagrana". To doskonale pokazuje rolę teatru w życiu kulturalnego człowieka. Mamy nadzieję, że młodzież będzie również doceniać spektakle teatralne, tak samo jak kino.

Dzisiejsze spotkanie odbyło się dzięki wsparciu Grupy Azoty – Kędzierzyn Koźle. Dziękujemy serdecznie za pomoc w realizacji tego jakże ważnego wydarzenia.

Dziękujemy Panu Burmistrzowi Miasta Brzeg oraz Staroście Powiatu Brzeskiego za objęcie patronatem honorowym.

Data dodania: 2021-11-29 20:34:46
Data edycji: 2021-11-29 21:05:04
Ilość wyświetleń: 178

"Inni budują dla nas, my dla potomności"

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook