Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Współpraca pracodawców ze szkołą branżową – czyli kształcenie młodocianych pracowników

Współpraca pracodawców ze szkołą branżową – czyli kształcenie młodocianych pracowników

Na czwartkowe, popołudniowe spotkanie zaprosiliśmy wszystkich pracodawców, którzy od lat współpracują ze szkoła w ramach realizacji praktycznej nauki zawodu. To pierwsze spotkanie i na pewno nie ostatnie z pracodawcami odbyło się 1 grudnia 2022 r

Tematem przewodnim były zmiany organizacji kształcenia zawodowego, zmiany wynikające z aktualnych przepisów oświatowych w kształceniu zawodowym od 1 września 2019, kwestie dotyczące egzaminów zawodowych i czeladniczych.

Na jakość kształcenia zawodowego wpływa efektywna współpraca szkoły z pracodawcami. Nasi uczniowie zdobywają wiedzę, umiejętności i doświadczenie niezbędne do funkcjonowania na rynku pracy w szkole i w zakładzie pracy. To niezwykle ważne, byśmy rozmawiali i wzajemnie się wspierali – mówiła Renata Jabłońska -Denes, dyrektor ZSB w Brzegu.

Jestem nastawiona bardzo pozytywnie do współpracy z Państwem, od samego początku mojej pracy w tej szkoły, a już od kiedy jestem dyrektorem ta kooperacja ta, to jeden z najważniejszych aspektów prowadzenia szkoły branżowej. Widzę bardzo duże efekty w postaci większej liczby uczniów chcących kształcić się u pracodawcy i w szkole, a przede wszystkim lepsze efekty kształcenia – dodała dyrektor.

Bez Was nie ma szkoły branżowej mówiła dyrektor.

Zmiany organizacji kształcenia zawodowego, przepisy i egzaminy zawodowe i czeladnicze przedstawiała Beata Jakimiuk, kierownik kształcenia praktycznego. Praktyczna nauka zawodu młodocianych jest organizowana przez pracodawcę, który zawarł z nimi umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. Kształcenie młodocianego pracownika to nauka teoretyczna w szkole, nauka praktyczna u pracodawcy, a sam uczeń posiada status pracownika młodocianego.

Kształcenie w rzeczywistych warunkach pracy to wielkie wyzwanie – mówili pracodawcy. Jest to obowiązek i bardzo ważna rola, która dla nas to przede wszystkim to, żeby uczeń odnalazł się po zakończeniu szkoły i praktycznej części u pracodawcy. Dyskusja, która się wywiązała niesie wiele aspektów pozytywnych. Spotkania takie to okazji do wymiany doświadczeń.

 

Mamy wspaniałych pracodawców, którym zależy na tym młodym człowieku, który uczy się u nich. Wspólnym celem jest dążenie do uzyskania tytułu zawodowego i czeladniczego. Dobre przygotowanie praktyczne do wykonania określonego zawodu umożliwia płynne przejście z okresu nauki do czynnego życia zawodowego, a sukcesem zarówno szkoły, jak i pracodawców jest wypuszczenie po 36 miesiącach wyuczonego, wykfalifikowanego człowieka, który świetnie poradzi sobie w rozwoju zawodowym i na rynku pracy.

 

MW. 

Data dodania: 2022-12-05 17:32:37
Data edycji: 2022-12-05 17:41:35
Ilość wyświetleń: 339

"Inni budują dla nas, my dla potomności"

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej