Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Żyj pełnią życia, nie ryzykuj !

Żyj pełnią życia, nie ryzykuj !

Szkodliwości palenia papierosów, picia „energetyków” czy zażywania narkotyków to temat spotkania z młodzieżą, które przeprowadziły  st. asp. Magdalena Bielecka z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu oraz Katarzyna Gawlak, starszy asystent Sekcji Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej z PSSE w Brzegu.

 

Co złego widzimy w „energetykach”? No więc sporo, bo to po pierwsze cukier. W jednej puszcze energetyka średnio jest pięć łyżeczek cukru. Po drugie – kofeina, która nie jest potrzeba młodym organizmom. Połączenie cukru i kofeiny powoduje wyrzut insuliny, co jest bardzo groźne. No, ale daje nam to „kopa” zwiększa energię – mówiła młodzież. Tak, na chwilę, a potem bezsenność, rozdrażnienie, brak skupienia. Nadużywanie „energetyków” powoduje jeszcze większe zmęczenie. Badania dowodzą, że częste picie napojów energetycznych słodzonych cukrem wiąże się z chorobami serca, cukrzycą typu 2 i zaburzeniami pracy nerek – mówiła Katarzyna Gawlak.

Warto przypomnieć, że od nowego roku będzie zakaz sprzedaży energetyków niepełnoletnim.

O paleniu papierosów mówimy ciągle, tym bardziej, że widzimy zwłaszcza przed szkołą mnóstwo naszych uczniów palących papierosy lub  e-papierosy. W trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, który ma na celu zwrócenie uwagi na skutki palenia. E- papierosy nie są „lepszą” alternatywą dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych.  Zarówno jedne, jak i drugie mają negatywny wpływ na zdrowie, w szczególności na układ oddechowy, krążenia, podwyższa ciśnienie wiele innych.
Palenie papierosów negatywnie wpływa również na układ hormonalny. Nikotyna powoduje obniżenie poziomu męskich hormonów płciowych (testosteronu), przez co upośledza funkcje prokreacyjne u mężczyzn. U dojrzewających kobiet wywołuje z kolei zaburzenia poziomu prolaktyny (hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową), która to odgrywa istotną rolę w prawidłowym przebiegu laktacji. Wahania stężenia prolaktyny mogą prowadzić również do zaburzeń miesiączkowania, upośledzenia płodności i obniżenia ogólnej jakości życia.

Dlaczego młodzież sięga po narkotyki ? na to pytanie odpowiedzi udzieliła st. asp. Magdalena Bielecka. A najczęściej jest to związane z brakiem zainteresowań i nudą , ciekawością, chęcią złamania zasad, zdarza się również bunt przeciw wszystkim, wszystkiemu. Samotność i presja rówieśnicza – no cóż to nie jest wyjście. Omówiła prawne i społeczne konsekwencje zażywania substancji psychoaktywnych.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 1 TBS, 1TSW,  2TBS, 2 TSP, 1 B, 1 C.

 

„Żyj pełnią życia bez używek” to hasło kampanii społecznej które kierujemy również do naszej młodzieży.

Data dodania: 2023-11-29 20:19:01
Data edycji: 2023-11-29 20:25:11
Ilość wyświetleń: 119

"Inni budują dla nas, my dla potomności"

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej