Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Działania profilaktyczne w szkole

2024/2025

 

 

 „Chcę być kimś! Najważniejszy człowiek świata” warsztaty  z Michałem Zawadką w ZSB w Brzegu

22 października 2023 roku, w Zespole Szkół Budowlanych w Brzegu, odbyło się wyjątkowe spotkanie, które przyciągnęło uwagę uczniów i nauczycieli. Michał Zawadka, autor motywacyjnych książek dla młodzieży, poprowadził warsztaty pod hasłem „Chcę być kimś! Najważniejszy człowiek świata”.

 

18 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi! 

 

To ważny dzień, który ma na celu zwrócenie uwagi na jedno z największych zagrożeń współczesnego świata – handel ludźmi. W związku z tym, nasza szkoła gościła funkcjonariuszy Powiatowej Komendy Policji w Brzegu, którzy przeprowadzili niezwykle wartościową prelekcję dla uczniów technikum 2 TEP oraz 2 klas szkoły branżowej.

 

Energetykom mówimy NIE! – Świadomość na temat szkodliwości napojów energetycznych wśród młodzieży.

W ramach Dni Zdrowia  gościliśmy we wtorek 8 października Panią Katarzynę Gawlak z OPZ PSSE w Brzegu, która przeprowadziła prelekcję na temat szkodliwości napojów energetycznych.

 

Pani Gawlak w sposób przystępny i rzeczowy przedstawiła zagrożenia związane z regularnym spożywaniem energetyków. Uczniowie klas 1A, 1B, 2ML oraz 5TL z uwagą słuchali prezentacji, która ujawniała nie tylko negatywne skutki zdrowotne związane z nadmiarem kofeiny i innych substancji pobudzających, ale również wpływ tych napojów na codzienne funkcjonowanie i samopoczucie.

 

Jesteś tym co jesz - dni zdrowia

W  wtorek 8 października, uczniowie klas 2 D, 3 TSP oraz 2 TEP mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w wykładzie na temat zdrowego odżywiania, który poprowadziła Pani Jolanta Korjat.

 

Pani Jolanta to prawdziwa pasjonatka zdrowego stylu życia. Ukończyła szkołę terapii naturalnych, kurs dietetyki klinicznej według medycyny chińskiej oraz ziołolecznictwo europejskie w tym samym nurcie. Jest również lekarzem stomatologiem i prowadzi Centrum Stomatologiczne Kordent w Skarbimierzu.

 

System RESQL w naszej szkole!

Drugi tydzień października rozpoczęliśmy od wielkiej sprawy, jaką jest wdrożenie systemu RESQL w naszej szkole. RESQL to innowacyjne narzędzie, które ma na celu zgłaszanie przypadków przemocy rówieśniczej. System powstał w Polsce w wyniku współpracy z uczniami, nauczycielami oraz rodzicami, opierając się na rzetelnych badaniach naukowych przeprowadzonych przez zespół Uniwersytetu SWPS.

Nasza szkoła  znalazła  się wśród 100 placówek, które wygrały konkurs UNIQA “Przerwij krąg przemocy”. Jesteśmy jedyną szkołą w powiecie brzeskim, która ma możliwość korzystania z systemu RESQL bezpłatnie. Cieszymy się z tej szansy, ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że problem bullyingu wciąż jest poważny. Wierzymy, że dzięki wspólnym wysiłkom i działaniom możemy stopniowo wprowadzać pozytywne zmiany

Różowy październik  – Miesiąc Świadomości Raka Piersi

Miesiąc Świadomości Raka Piersi (tzw. Różowy Październik) celebrowany jest na świecie od 1985 roku. W naszej szkole od wielu lat również  prowadzimy spotkania profilaktyczne, których celem jest zwiększenie świadomości na temat samobadania piersi.

Uczennice wielu klas uczestniczyły 7 października w spotkaniu z panią Małgorzatą Karwińską, ambasadorką fundacji „Wsparcie na starcie”, która dzieliła się swoją wiedzą oraz doświadczeniem w zakresie profilaktyki raka piersi.

Dziękujemy naszym wspaniałym uczniom!

Wręczenie  podziękowań uczniom technikum  oraz szkoły branżowej za ich niezwykłą pomoc w trudnym czasie powodzi. Wasza determinacja, odwaga i chęć niesienia wsparcia w obliczu kryzysu przyczyniły się do odbudowy naszego społecznego ducha i pokazania, jak ważna jest solidarność.

Jesteśmy dumni z tego, że mamy w naszej szkole tak wspaniałych młodych ludzi, gotowych do działania i pełnych empatii. Dziękujemy Wam za waszą bezinteresowność i wysiłek. Jesteście prawdziwymi bohaterami!

''Razem w budowaniu przyjaźni'' – integracja klas pierwszych w Zespole Szkół Budowlanych!

Wyjątkowe wydarzenie w naszej szkole, które z pewnością zapisze się w pamięci uczniów klas pierwszych odbyło się 2 października. Pierwsza klasa technikum oraz trzy klasy szkoły branżowej wzięły udział w tradycyjnej zabawie pod hasłem „Wsparcie na starcie”. To inicjatywa, która od wielu lat jest organizowana przez Samorząd Uczniowski przy wsparciu opiekunek, Marty Rabendy i Agaty Scąber.

 

Pamiętając o historii i wartościach - warsztaty z Romanem Bosskim

Doceńcie to, że możecie się rozwijać – Roman „Boski” Lachowolski z inspirującą wizytą w klas mundurowych - 1 TSS, 2 TSW oraz 3 TSP.

 

2023/2024

 

 

Odnaleźć w sobie siłę – warsztaty w ZSB w Brzegu

Od wielu lat w ZSB w Brzegu tuż przed zakończeniem roku szkolnego odbywają się warsztaty w ramach profilaktyki zintegrowanej „Ratownicy Marzeń”.

 

Bezpośrednim celem programu jest wzmocnienie w młodzieży pozytywnego potencjału oraz integracja społeczna, co przekłada się na lepszą atmosferę w grupie rówieśniczej, zwiększenie szacunku, obniżenie poziomu zachowań agresywnych i ograniczenie ryzykownych – mówił dziś Leszek Szawiński, pedagog, profilaktyk.

 

W warsztatach uczestniczyli uczniowie klas pierwszych technikum – 1 TSW i 1 TSB wraz z wychowawczyniami.

 

Wiedza to nie tylko teoria - warsztaty w Opolu

 

Uczniowie klas 1 TEP oraz 2 TSP odwiedzili zaprzyjaźnioną uczelnię Akademię Nauki Stosowanych - Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Opolu.  

Mlodzież uczestniczyła w warsztatach z komunikacji z naciskiem na komunikację bez przemocy, który prowadziła Olga Ślemp (Biuro Projektów Uczelni). Druga cześc spotkania dotyczyła środków psychoaktywnych, o których mówił Pieszko Orski z Komendy Miejskiej Policji w Brzegu.

Dziekujemy za wartościowe treści i świetne spotkanie. 

 

Brzeski Tydzień Świadomości Autyzmu

W II Brzeskim Tygodniu Świadomości Autyzmu uczestniczyli uczniowie kalsy 2 C wraz z Renatą Jabłońską - Denes, dyrektor szkoły. Cykl wydarzeń, jaki został zaproponowany uczniom i mieszkańcom Brzegu i powiatu brzeskiego ma na celu przybliżenie odpowiedzi na pytania czym życie w spektrum różni się od życia osób spoza niego oraz jak pomóc osobom neuroróżnorodnym zmierzyć się z dorosłością.

 

Młodzież naszej szkoły wzięła udział w projekcie filmu  "Śubuk" - to historia matki autystycznego chłopca, której walka z biurokracją i ludzką bezdusznością doprowadziły do zmian w polskim systemie edukacji.

 

 

Organizatorem całego cyklu wydarzeń jest Stowarzyszenie "Zdrowie" działające przy Zespole Szkół Medycznych w Brzegu.

 

„Słowa, które ranią, słowa, które bolą” – protest przeciw hejtowi!

Żyjemy w świecie, gdzie hejt stał się codziennością. Nienawiść, nietolerancja i agresja wobec innych osób są coraz powszechniejsze, tworząc toksyczne środowisko online i offline. Istnieją jednak sposoby, by temu przeciwdziałać.

„Słowa, które ranią, słowa, które bolą” – to tytuł klipu profilaktycznego przygotowanego przez uczniów Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu oraz uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzegu, który swoją premierę miał 15 marca 2024 r.

 

Premiera z niezwykle wzruszającym przedstawieniem odbyła się w obecności wojewody opolskiej – Moniki Jurek, która z wielkim wzruszeniem mówiła: „jakże trudno jest powiedzieć złe słowo prosto w oczy, a jakże łatwo jest wyklikać  na klawiaturze telefonu, komputera…”

 

  • Wy dzisiaj jesteście prekursorami projektu, który powstaje w Urzędzie Marszałkowskim, wyprzedziliście cały projekt, mam nadzieję, że będziecie z tym projektem wychodzić poza szkołę, pokazując w całym powiecie i województwie – dodała wojewoda opolski. Uwrażliwienie na kontakt z drugim człowiekiem, to takie ważne, nie tylko przez ekran telefonu, ale żebyśmy umieli ze sobą rozmawiać – dodała Monika Jurek, wojewoda opolski.

 

Do naszej akcji przyłączył się - Powiat Brzeski, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Brzegu, Punkt Pomocy Kryzysowej w Brzegu, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Brzegu, Powiatowa Komenda Policji w Brzegu.

 

Nasze codzienne życie, napięcia, smutki i radości przeniosły się w świat wirtualny, gdzie wszystko wymyka się spod kontroli i bardzo często przeradza się w cierpienie. Pytamy więc, jak tworzyć kodeks etyczny zachowania w rzeczywistości i wirtualnym świecie? - zadali pytanie prowadzący spotkanie Zuzanna Zalewska i Krystian Obiegły. Na co chór uczniów odpowiadał: „Stop Hejt”, a indywidualnie młodzież i dzieci z PSP nr 3 odpowiadali: „słowa ranią, słowa bolą”, „hejt dotyka”.

 

Czy wiecie, ile osób mieści przeciętny autobus? … ok. 50 osób. Na podstawie przeprowadzonych statystyk w roku 2023, aż 148 młodych ludzi popełniło samobójstwo. To prawie trzy autobusy – mówił, Krystian Obiegły. 

 

Często przyczyną takich zdarzeń jest także depresja, brak wiary w siebie, uczucie bycia niezauważonym, niewysłuchanym – dodała Zuzanna Zalewska. Bo kiedy wokół, tyle nienawiści, tyle wrogości do drugiego człowieka … to warto przypomnieć słowa piosenki Czesława Niemena „Dziwny ten świat, świat ludzkich spraw czasem, aż wstyd przyznać się, a jednak często jest, że ktoś słowem złym, zabija tak, jak nożem”, lecz ludzi dobrej woli jest więcej".

 

Symboliczne zdjęcie masek, za którymi ukrywały się twarze uczniów, to symbol odrzucenia i niezgody na hejt. Nasz manifest sprzeciwu, wobec tego, co widzimy na co dzień, pokazaliśmy w tym krótkim, ale jakże przejmującym filmie. No cóż, było wzruszenie i zaduma… Hejt niestety występuje w różnych dziedzinach życia: w mediach, społecznościowych, w szkole, w miejscach pracy i relacjach międzyludzkich. Każdy z nas ma rolę w promowaniu szacunku, tolerancji, dobra w swoim otoczeniu. By oddać jeszcze bardziej.

 

Wydarzenie uświetnił swoją obecnością również nasz absolwent Damian Zając z zespołem ” Voice Symphony”, który w niezwykle piękny sposób zaśpiewał utwór Alicji Janosz - ” Może Się Wydawać".

 

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że walka z hejtem wymaga wspólnego wysiłku wszystkich, edukacji, otwartej rozmowy oraz indywidualnej odpowiedzialności. Budowanie szacunku i empatii to kluczowe kroki w kierunku tworzenia wspierającego społeczeństwa, wolnego od nienawiści i agresji – mówiła Renata Jabłońska – Denes, dyrektor ZSB w Brzegu. Nasza akcja ma na celu podniesienie świadomości społecznej nie tylko w naszej szkole, ale w każdej i w każdym miejscu na temat problemu hejtu oraz zachęcenie do działań profilaktycznych i interwencyjnych. Przyjmujmy więc aktywną postawę w walce z hejtem. Każdy z nas może być ambasadorem zmiany – dodała dyrektor szkoły. Nasze codzienne działania, reagowanie na hejt w pozytywny sposób, wspieranie osób dotkniętych agresją, promowanie szacunku kultury możemy zmienić społeczne normy i stopniowo eliminować hejt z naszego życia.

 

Podziękowania za udział w akcji profilaktycznej kierujemy w szczególności do uczniów Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu uczniów klasy 2 B Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzegu na czele z wychowawczynią Małgorzatą Szerwinską.

 

Scenariusz i realizacja wydarzenia, pomysł – Marta Rabenda, Agata Scąber i Monika Wojciechowska.

Nagranie i montaż - Marcin Bystroński.

 

 Dziękujemy za słodki poczęstunek Cukierni „Bombonierka” oraz  Restauracji „Mario” .

 

 

HAZARD? Nie, dziękuję!

Program przeprowadzony przez pracowników Izby Administracji Skarbowej w Opolu w którym wzięli udział uczniowie klas  drugich technikum i pierwszych szkoły branżowej ( 2 TSP, 2 TBS, 1E i 1 D).

Droga do sukcesu - warsztaty z Andrzejem Skibą w ZSB

 

Spotkanie w ramach projektu edukacyjnego „Opolskie Szkolnictwo Zawodowe” realizowane przez Samorząd Województwa Opolskiego/ Opolskie Centrum Edukacji, a współfinansowane przez Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021 – 2027 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

 

Tydzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to cykliczne wydarzenie w kalendarzu szeroko zakrojonych świąt i eventów dedykowanych głównie dzieciom i młodzieży – ale nie tylko.
W tym roku obchodzone 6 lutego, a w naszej szkole przez cały tydzień.

To wydarzenie, które ma na celu zwrócić uwagę na konieczność bezpiecznego korzystania z sieci. DBI to doskonała okazja, aby przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa, kulturze i szacunku w wirtualnym świecie.

Lekcje przygotowane przez Piotra Derenia i Dariusza Nowackiego. 

 

Kampania edukacyjna „Przyhamuj, życie przed Tobą” w ZSB w Brzegu

12 stycznia 2024 r. uczniowie klas 3 i 4 technikum uczestniczyli w kampanii, która ma na celu uświadomienie zagrożeń wynikających
z uczestnictwa w ruchu drogowym, w szczególności pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. To jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą brak odpowiedzialności za siebie, ale także za innych na drodze - mówili partnerzy kampanii, kierując słowa do osiemnastolatków, młodych kierowców. Większość uczniów dość niedawno zdobyła prawo jazdy kategorii „B”.

Wydarzenie przygotowane przez Romana Ziebę,

 

Ten wigilijny czas..

W atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, Samorząd Uczniowski spotkał się wspólnie przy Wigilijnym stole. Wyjątkowy piątkowy dzień (15 grudnia) tradycyjnie razem, w rodzinnej szkolnej społeczności zasiedliśmy do stołu, dzieląc się opłatkiem, dobrym słowem, życzeniami i kolędowaniem.

 

 

 

CV i rozmowa rekrutacyjna – jak się wyróżnić?

Uczniowie klas piątych i czwartych technikum wzięli udział w warsztatach dotyczących CV i rozmowy rekrutacyjnej, które przeprowadzili przedstawiciele Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu Filia w Opolu (7 grudnia 2023 r).

 

Jakich błędów należy unikać w CV, jakimi zainteresowaniami warto się pochwalić przed potencjalnym pracodawcą, ale także jak dbać o swój wizerunek w sieci – to tematy poruszane podczas spotkania.

Przedstawianie się w CV (curriculum vitae) służy jako portfolio marketingowe tego, kim jesteś, podsumowuje rekruterom lub potencjalnym pracodawcom Twoje wykształcenie, doświadczenie zawodowe, ambicje i umiejętności – mówili specjaliści z Uniwersytetu.

Co zrobić, by rozmowa kwalifikacyjna była początkiem nowego etapu w twojej karierze? Przygotować się na nią – brzmiała odpowiedz prowadzących, podających 10 rad jak dobrze wypaść na rozmowie.

Żyj pełnią życia, nie ryzykuj !

Szkodliwości palenia papierosów, picia „energetyków” czy zażywania narkotyków to temat spotkania z młodzieżą, które przeprowadziły  st. asp. Magdalena Bielecka z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu oraz Katarzyna Gawlak, starszy asystent Sekcji Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej z PSSE w Brzegu.

 

Co złego widzimy w „energetykach”? No więc sporo, bo to po pierwsze cukier. W jednej puszcze energetyka średnio jest pięć łyżeczek cukru. Po drugie – kofeina, która nie jest potrzeba młodym organizmom. Połączenie cukru i kofeiny powoduje wyrzut insuliny, co jest bardzo groźne. No, ale daje nam to „kopa” zwiększa energię – mówiła młodzież. Tak, na chwilę, a potem bezsenność, rozdrażnienie, brak skupienia. Nadużywanie „energetyków” powoduje jeszcze większe zmęczenie. Badania dowodzą, że częste picie napojów energetycznych słodzonych cukrem wiąże się z chorobami serca, cukrzycą typu 2 i zaburzeniami pracy nerek – mówiła Katarzyna Gawlak.

Warto przypomnieć, że od nowego roku będzie zakaz sprzedaży energetyków niepełnoletnim.

O paleniu papierosów mówimy ciągle, tym bardziej, że widzimy zwłaszcza przed szkołą mnóstwo naszych uczniów palących papierosy lub  e-papierosy. W trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, który ma na celu zwrócenie uwagi na skutki palenia. E- papierosy nie są „lepszą” alternatywą dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych.  Zarówno jedne, jak i drugie mają negatywny wpływ na zdrowie, w szczególności na układ oddechowy, krążenia, podwyższa ciśnienie wiele innych.
Palenie papierosów negatywnie wpływa również na układ hormonalny. Nikotyna powoduje obniżenie poziomu męskich hormonów płciowych (testosteronu), przez co upośledza funkcje prokreacyjne u mężczyzn. U dojrzewających kobiet wywołuje z kolei zaburzenia poziomu prolaktyny (hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową), która to odgrywa istotną rolę w prawidłowym przebiegu laktacji. Wahania stężenia prolaktyny mogą prowadzić również do zaburzeń miesiączkowania, upośledzenia płodności i obniżenia ogólnej jakości życia.

Dlaczego młodzież sięga po narkotyki ? na to pytanie odpowiedzi udzieliła st. asp. Magdalena Bielecka. A najczęściej jest to związane z brakiem zainteresowań i nudą , ciekawością, chęcią złamania zasad, zdarza się również bunt przeciw wszystkim, wszystkiemu. Samotność i presja rówieśnicza – no cóż to nie jest wyjście. Omówiła prawne i społeczne konsekwencje zażywania substancji psychoaktywnych.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 1 TBS, 1TSW,  2TBS, 2 TSP, 1 B, 1 C.

 

„Żyj pełnią życia bez używek” to hasło kampanii społecznej które kierujemy również do naszej młodzieży.

Niebanalna wycieczka do Wrocławia

Wycieczki szkolne do bardzo dobry pomysł na integrację uczniów i niebanalną edukację. Przekonali się o tym uczniowie klasy 2 TSP (technik spedytor) podczas  poniedziałkowego (27.11.)wyjazdu do Wrocławia.

Od dawna wiadomo, że nic nie kształci tak, jak podróże, choćby te krótkie, jednodniowe i dość blisko. Rozpoczęliśmy od warsztatów z komunikacji interpersonalnej i pracy w zespole , które prowadzone były przez zespół „Tandem”. Dwie godziny zajęć poświęconych rozwijaniu umiejętności wzajemnego komunikowania się oraz pokazanie korzyści płynących ze współpracy podczas różnych ćwiczeń.

Warsztaty pokazały nam jak działamy w grupie, jak sobie radzimy z podziałem zadań i przede wszystkim słuchaniem – mówili uczniowie po skończonych zajęciach.  Wiemy, że prawidłowa komunikacja jest jednym z podstawowych elementów, która ma wpływ na funkcjonowanie całej klasy.

Po warsztatach  uczniowie wraz z wychowawcą i opiekunem rozpoczęli zwiedzanie pięknego miasta Wrocławia wraz z przewodnikiem miejskim. Niesamowita i wydaje się niezapomniana podróż przez 1000 lat historii Wrocławia, z odkrywaniem najważniejszych zabytków miasta – ratusza, rynku, budynku uniwersytetu i na końcu Ostrowa Tumskiego. Spacer średniowiecznymi uliczkami, historia kupców i rzemieślników, legendy i tajemnicze fakty kryjące się w wielu budynkach zapadną w pamięć niejednemu uczniowi. No i oczywiście dlaczego krasnale, jaka jest historia powstania tych gnomów i dlaczego jest ich tak wiele, tego dziś dowiedzieliśmy się o mieście, które niby znamy, bo jest blisko Brzegu, a jednak nie do końca.

Wycieczkę zakończyliśmy odwiedzeniem Jarmarku Bożonarodzeniowego, który nie od dziś wiadomo, że jest jednym z najpiękniejszych w Europie.

Wspólne wspomnienia, wspólna przygoda jest świetnym doświadczeniem, które niewątpliwie łączy i będzie na pewno do czego wracać, bo przed klasą jeszcze dobre trzy lata nauki i niejedna wycieczka szkolna.

Gdybyśmy słuchali dobrych rad, nie popełnilibyśmy w życiu żadnego błędu

Młody człowiek ma do czynienia z wieloma wyzwaniami. Zostaje jednak niewiele z nich potencjalnie wpływających na życie niż decyzja dotycząca używania alkoholu czy narkotyków. To jakiego wyboru dokonasz, wpłynie na zdrowie, wyniki w nauce, relacje, pracę, a nawet karierę i wolność. Brzmi dość dramatycznie, ale niestety prawdziwie, bo to często kwestia życia i śmierci.

To dziś temat przewodni spotkania, jakie odbyło się dla uczniów 1 TEP, 2 TBS, 4 TBS, 4 TL, 5 LP, 2 B I 1 B, które przeprowadzili Artur Misztal i Grzegorz Rychlik z Brzeskiego Stowarzyszenia Abstynentów „Tama”.

„Myślę, że niezmiernie ważna jest profilaktyka i dzielenie się z młodzieżą drogą, jaką przeszliśmy w naszym uzależnieniu” – mówił Artur Misztal prezes Stowarzyszenia. Mówienie o sobie, nie jest łatwe, szczególnie jeśli chodzi i traumatyczne i bolesne przejścia, a nawet te, które są wstydliwie – dodał. Każdy z Was weźmie ile potrzeba, ile udźwignie kierował słowa Artur Misztal do młodzieży.

Sztuka odmawiania picia alkoholu, czy spróbowania narkotyków, postawienie się kolegom w sytuacji nakłaniania do zachowań ryzykownych jest największym sukcesem w życiu szczególnie młodego człowieka. Warto zatem posłuchać dobrych rad, by nie popełniać błędów.... 

 

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Dzień ten służy promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie przyjaznych emocji. Dzień Życzliwości i Pozdrowień to wspaniały moment do przypomnienia, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy.  Tak dziś Samorząd Uczniowski witał każdego ucznia, nauczyciela - uśmiechem na twarzy i dobrym słowem.  A potem było wspólne zdjęcie i oczywiście wspólny taniec "Bielgijka". 

 

A jaka jest historia tego święta ? Otóż na świecie historia Dnia Życzliwości sięga 1973 roku. To właśnie wtedy dwaj Amerykanie poruszeni ówczesną wojną między Izraelem a Egiptem doprowadzili do ustanowienia World Hello Day – Światowego Dnia Życzliwości. Chcieli uświadomić ludziom, że pokój jest kruchym dobrem, o które trzeba się troszczyć, a zrozumienie, tolerancja i życzliwość mogą zmieniać świat.

Ich pomysł przyjął się, a święto rozprzestrzeniło się na 180 krajów. 

Profilaktyka HIV – AIDS

Uczniowie klas trzecich 3 RS (technikum) i 3 A (szkoła branżowa) uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych poświęconych HIV – AIDS i zachowaniom ryzykownym.

Warsztaty jak zawsze przeprowadziła dr Renata Straub-Pieczykolan z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Brzegu.

Warsztaty, dyskusja z młodzieżą na temat kontaktów seksualnych w kontekście zdrowia oraz najważniejszych wartości w życiu, to tylko niektóre aspekty podejmowanego tematu, tak przebiegały spotkania z młodzieżą.  

To co najważniejsze w profilaktyce, to uświadamiane, pobudzanie do refleksji i wpływanie na zmianę postaw oraz dostarczenie wiedzy na temat ryzykownych zachowań, a przede wszystkim pobudzanie do odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych.

 

 

Klasa jako drużyna czyli jak ważne są relacje.

Szkoła to ludzie, którzy tworzą społeczność i miejsce, w którym każdy powinien uzyskać wsparcie, w rozwoju, w uczeniu się i budowaniu dobrych relacji z innymi ludźmi. W pracy z klasą ważne jest zbudowanie zespołu uczniów współpracujących i dbających o siebie.  By wzmocnić zespoły klasowe zaprosiliśmy na warsztaty Panią Alicję Lenarczyk, psychologa z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej  w Brzegu.

Dwa zespoły klasowe 2 TSP i 3 RS wzięły udział w zajęciach, podczas których rozwijali umiejętności z zakresu asertywności, komunikacji czy rozwiązywania konfliktów, a przede wszystkim budowaniu, wzmacnianiu relacji w klasie.

 

Patriotycznie w ZSB w Brzegu w przededniu Narodowego Święta Niepodległości.

W Zespole Szkół Budowlanych im. Księcia Jerzego II Piasta w Brzegu uczniowie spotkali się w piątek (10 listopada) na szkolnej uroczystości z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości.

To niezwykła lekcja historii, ale także manifestacji miłości do Ojczyzny, manifestacji pamięci o tym co było, a o czym należy pamiętać. To oddanie szacunku tym, którzy walczyli o naszą wolność.

W tym niezwykłym dniu nie zabrakło wśród społeczności szkolnej gości na czele z Panią Wicestarostą Ewą Smolińską oraz szefem Wojskowego Centrum Rekrutacji w Brzegu - ppłk Andrzejem  Mudrakiem, Dowódcą 171 Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu - ppłk Wojciechem Świerczem, a także z majorem Jakubem Kłeczkiem z 1 Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki.

Uroczystość rozpoczęła się od Mazura Dąbrowskiego, w wykonaniu szkolnego chóru, w którego skład weszli uczniowie Oddziału Przygotowania Wojskowego – klasa 1 TSW oraz klasa 2 TSP (mundurowa) i dzieci z klasy II B z zaprzyjaźnionej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzegu.

- Hymn narodowy, zawsze, gdy śpiewam czuję dumę i zaszczyt z bycia Polką – mówiła jedna z uczennic klasy 2 TSP.

Katechizm polskiego dziecka - Władysława Bełzy, w wykonaniu młodszych kolegów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzegu, wzruszył każdego obecnego na uroczystości.

W Narodzie siła! Słowa te mają ogromną głębię – skłaniają do myślenia o wielkich postaciach historycznych, które walczyły o niepodległą Polskę, ale także w odniesieniu do nas – bo poprzez postawę i działanie nie zapominamy!

Nie zapominamy, przypominamy recytując  i śpiewając, tak jak wtedy żołnierze podczas I wojny światowej: „My Pierwsza Brygada”, a następnie Blanka Kłembicka z kl. 1 C w przepięknym wykonaniu pieśni: „ Rozkwitały pąki białych róż”, która wpisuje się w nurt twórczości legionowej.

A na zakończenie wspólne śpiewanie „Roty” autorstwa Marii Konopnickiej. Wzniosłe wykonanie „Roty” przez szkolny chór spowodowało, że wszyscy powstali i w  wielkim, prawdziwym skupieniu (wielu ze łzami w oczach) odśpiewali ten hymn polskości. Była to chwila, w której każdy dał wyraz swojego patriotyzmu – miłości do Ojczyzny,

Naszym zadaniem jest przypominanie o trudnych czasach, kiedy Polska jako kraj nie istniała na mapie Europy i uświadamianie, że mamy to szczęście dorastać i żyć w wolnym kraju. Aby człowiek wiedział, dokąd zmierza, musi wiedzieć, skąd pochodzi. Bo „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”( Marszałek Józef Piłsudski), a „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać i tworzyć” – Jan Paweł II.

Każdego dnia budujmy dobre imię naszej Ojczyzny, którą jest Polska.

 

Uroczystość przygotowały: Marta Rabenda, Agata Scąber, Agnieszka Pietraszek i Monika Wojciechowska

 

Różowy Październik miesiącem świadomości i profilaktyki raka piersi.

Profilaktyka raka piersi ma ogromne znaczenie – również w obliczu faktu, że jest to nowotwór, który zbiera ogromne żniwo, także wśród coraz młodszych kobiet. Z tego powodu październik co roku (od 1985) obchodzony jest na świecie jako Miesiąc Walki z Rakiem Piersi (lub Różowy Październik). Symbolem tej walki – oraz solidarności z chorującymi kobietami – stała się różowa wstążka.

W budowaniu dobrych nawyków wśród nastolatek pomogła nam dziś ( 25 października) Małgorzata Karwińska, profesjonalna brafitterka oraz wolontariuszka fundacji „Wsparcie na starcie”.  Fundacja promuje dbanie o zdrowie wśród młodych kobiet poprzez profilaktykę raka piersi i brafitting.

Uczestniczki dowiedziały się , jak można rozpoznać niepokojące zmiany w piersiach, stosując samobadanie, ale także jak ważne jest dobranie prawidłowo biustonoszy.

Podniesienie poziomu świadomości oraz zachęcanie kobiet do badań profilaktycznych, zwłaszcza samobadania to najważniejszy krok ku zdrowiu każdej kobiety.

Profilaktyka w młodym wieku, pozwoli zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka w przyszłości – mówiła do uczennic Małgorzata Karwińska.

Prelekcja została uzupełniona prezentacją techniki samobadania piersi. Uczennice otrzymały broszury i ulotki z zakresu profilaktyki raka piersi oraz zawieszki informujące krok po kroku jak należy wykonywać samobadanie piersi.

 

18 PAŹDZIERNIKA - EUROPEJSKI DZIEŃ WALKI Z HANDLEM LUDŹMI

18 października to Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Aby lepiej zwalczać i zapobiegać przestępstwu handlu ludźmi trzeba lepiej poznać złożoność tego zjawiska. Ten dzień corocznie przypomina nam o obecności zjawiska handlu ludźmi.

Handel ludźmi to przestępstwo z art. 253 k.k. zagrożone karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata, rozumiany jest jako: wynajmowanie, przewożenie, przechowywanie, przyjmowanie osób przy stosowaniu środków w postaci: gróźb, użycia siły czy innych form przymusu, porwania, podstępu, kłamstwa, nadużycia władzy czy wykorzystania bezsilności osoby z zamiarem wykorzystania tych osób do celów takich, jak prace przymusowe, zmuszanie do prostytucji i innych form wykorzystania seksualnego, niewolnictwo lub pobieranie organów.

Profilaktyczne spotkanie z „Drużyną Mistrzów”

Bądź wolnym człowiekiem – życie bez nałogów jest szczęśliwe - mówił podczas spotkania Roman „Bosski” Lachowolski, założyciel fundacji „Drużyna Mistrzów. Artysta, raper spotkał się z młodzieżą naszej szkoły.

To niezwykłe, pełne mądrości, wartości patriotycznych i profilaktycznych wydarzenie skupiło wielką uwagę młodych ludzi. To nie tylko historia rozwoju artysty, ale także pokazanie nie przykładach związanych ze światem muzyki, jak najlepiej wyciągnąć wnioski i dążyć do szczęścia poprzez wartości.

Pozytywne postawy życiowe, społeczne w opozycji do nudy, zatracenia czy wszelkich uzależnień na jakie wystawiony jest każdego dnia młody człowiek – to główny temat spotkania. Mówimy i będziemy mówić, promować zdrowy tryb życia w opozycji do uzależnień i destruktywnych postaw – mówił gość do młodzieży. Dopalacze, uzależnienia od multimediów czy Internetu uwierzcie mi – nie warto – dodał.

„Nie róbcie ze swojego życia śmietniska” używając narkotyków, dopalaczy i innych substancji. A co jest potęgą w życiu? – zadał pytanie Roman „Bosski”… Otóż potęgą w życiu jest wiedza.  A moja świadomość jest największym bogactwem – kontynuował Roman „Bosski”.  Rozwijacie się przez sport, muzykę, pasję, nie przez używki. Na swoim przykładzie pokazał alternatywne wyjścia z trudnych sytuacji życiowych, uzależnienia. Raper nawiązał także to hejtu, który doświadcza od ponad 20 lat. Dziś to wiem, że szkoda na to czasu, ale dla pewnej młodej dziewczyny historia hejtu nie skończyła się zwykłą ignorancją. Historia wzruszająca i bardzo pouczająca, bo nie ma nic gorszego dla młodej osoby niż takie odtrącenie przez środowisko rówieśników.

Całe spotkanie przeplatane było autorskimi utworami oczywiście w rytmie Hip – Hop, które jak rzadko które niosą przekaz, wartości, pasji, patriotyzmu. Na zakończenie „Bosski” opowiedział o swoim autorytecie. Wprowadził wszystkich w czasy, o których należy przypominać i ciągle pamiętać. Z pewnością zachęcił niejedną młodą osobę do poznania historii bohatera wojennego generała Janusza Brochwicza – Lewińskiego pseudonim „Gryf”. Zdążył się spotkać ze swoim idolem, którego słowa przytaczał i na jego cześć i cześć Jego pamięci nagrał specjalny utwór GENERAŁ GRYF.

Gryf - walk o życie to prawdziwy mistrz Gryf - dzielnie przetrwał wojny wielki wir Gryf - walczył bym mógł żyć tu ja i ty Gryf - i biografia na niejeden film Gryf - to obrońca Pałacyku Michla Gryf - chylę czoła za naukę życia Gryf - dzięki Ci, że jesteś z nami dzisiaj Cześć i chwała bohaterom wiwat Polska Elita

Wychodzimy z tego spotkania z przekonaniem, że warto w życiu uwierzyć w siebie, warto realizować pasję – mówili uczniowie klasy 2 TSP. Inni dodawali, że stawianie sobie wyzwań to otwieranie przed sobą możliwości rozwoju, ale potrzeba im jeszcze więcej motywacji.  

Nie bójcie się być sobą, nie udawajcie kogoś kim nie jesteście – tylko dlatego że boisz się odrzucenia – mówił Raper. Pomyśl, zrozum, że to się Ci się opłaca, a gdy to zrozumiesz od razu zmienisz punkt widzenia. Wolność to możliwość wyboru , z którego nie korzystamy często, naśladując zachowanie innych, a każdy z nas trzyma przecież swój los we własnych rękach…

 

 

Wsparcie na starcie - bo liczą się relacje.

 

Końcówka września, czyli pierwszy miesiąc nauki właściwie za nami. Nowa szkoła, koledzy, nauczyciele, nowej klasy, a także nowe wymagania.

Dla pierwszych klas to także nowe plany, marzenia, ale i też obawy i niepewność. Szkoła ponadpodstawowa to nowy III etap w ich życiu. Żeby było im łatwiej się zaaklimatyzować, co roku Samorząd Uczniowski organizuje „Wsparcie na starcie” integrację na sportowo, które od lat odbywa się w Parku Wolności im. Juliusa Peppela.  Integracja, która co roku wzbudza wiele emocji (pozytywnych oczywiście) i która ma za zadanie „tworzyć całość z części” oraz scalać całą grupę.

 

 

 

2022/2023

 

  • Dni zdrowia w ZSB w Brzegu

 

„Bo tak naprawdę w życiu najważniejsze jest zdrowie. Wszystko inne jest kwestią ludzkich chęci i siły, a czasami po prostu szczęścia”. Każdy się zapewne z tym zgodzi. Jednak młodość to niestety taki czas, kiedy nie bardzo kojarzy się z troską o zdrowie. Dopiero wtedy, gdy zachorujemy uświadamiamy sobie, że nie zadbaliśmy o siebie odpowiednio. Dlatego bardzo ważne jest uświadamianie i ciągłe działania profilaktyczne, które od lat wpajamy naszym uczniom.

 

Tydzień Dni Zdrowia, to szereg spotkań, warsztatów, prelekcji i zdrowego jedzenia, które organizowaliśmy razem z Hufcem Pracy w Brzegu.

 

22 maja, uczestnicy Hufca Pracy i uczniowie ZSB w Brzegu wzięli udział w prelekcji na temat szkodliwości palenia papierosów. Walczymy wciąż z tym nałogiem, czasami z lepszym, czasami z gorszym skutkiem, ale wciąż mówimy naszym uczniom, jak negatywne konsekwencje niesie nikotyna. Spotkanie st,asp. Magdaleną Bielecką z Powiatowej Komendy Policji w Brzegu było także okazją do omówienia palenia w miejscach publicznych.

 

25 maja w Hufcu Pracy w Brzegu odbyły się warsztaty kulinarne. Można powiedzieć, że niezwykłe, bo przecież fast food kojarzy nam się z niezbyt zdrowym jedzeniem, a jednak Akademia Żywienia z Brzegu pokazała, że niekoniecznie. Wspólne gotowanie m.in. zdrowej pizzy czy czekoladowych naleśników z twarożkiem i truskawkami zapamiętamy do końca życia – mówiły uczestniczki Hufca Pracy.  Tak, więc można gotować zdrowo o czym przekonywały dietetyczki Akademii Żywienia.  Warsztaty zorganizowane zostały dzięki Młodzieżowemu Centrum Kariery w Brzegu.

 

26 maja, młodzież technikum i szkoły branżowej uczestniczyła w lekcji na temat objawów, przyczyn i sposobów zapobiegania cukrzycy.  Lekcję poprowadziła Agnieszka Bucma, pielęgniarka działająca również w Polskim Stowarzyszeniu Diabetyków Koło nr. 2 w Brzegu.

Ta choroba może rozwijać się niedostrzegalnie i długo nie powodować wyraźnych objawów, ale dobrą wiadomością jest to, że można jej zapobiec – mówiła Pani Agnieszka Bucna. Najlepszym sposobem jest prowadzenie zdrowego stylu życia, co oznacza dobrze zbilansowaną dietę i regularne ćwiczenia fizyczne -  dodała.

 

Tydzień zdrowia zakończyliśmy 30 maja wykładami na temat tak powszechnie spożywanych energetyków. To jakaś plaga i moda, która niesie za sobą mnóstwo niebezpieczeństw – mówiła Katarzyna Gawlak z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologiczna w Brzegu. Napoje energetyczne są niezdrowe i mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, warto wiec coraz więcej i uświadamiać młodzież.

 

Również narkotykom powiedzieliśmy NIE – stanowcze Nie!  Rozmowy o uzależnieniu i jego konsekwencjach prowadziła st. asp. Magdalena Bielecka z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu.

 

Sprawdziliśmy także wydolność płuc młodzieży – badanie Smokerlyzerem cieszyło się dość sporym zainteresowaniem. Niby każdy z nas wie, że palenie zabija, niby informacja ta pojawia się na każdej paczce papierosów, niby ustawodawca pracuje nad odgórnymi zasadami ograniczającymi palenie, niestety mimo to liczba palaczy nie maleje. Problem ten dotyczy także uczniów naszej szkoły. Wczesny kontakt z papierosami skutkować będzie wcześniej czy później problemami zdrowotnymi.

 

Młodzież chętnie także zakładała Alkogogle i Narkogogle,  specjalne  okulary, które sprawiają, że świat wygląda podobnie, jak po zażyciu narkotyków lub wypiciu alkoholu. Okazało się, że założenie okularów skutkuje podwójnym widzeniem, spowolnieniem czasu reakcji, problemem z ustaleniem odległości, myleniem kierunków, pogorszeniem koordynacji ruchowej, zniekształceniem widzianego obrazu, zniekształceniem widzenia kolorów – relacjonowali uczniowie.

 

W tym samy czasie Agnieszka Pietraszek, nauczyciel wychowania fizycznego w naszej szkole, prowadziła lekcje o zdrowym odżywianiu.

Tydzień zakończyliśmy zajadając się przepysznymi przekąskami przygotowanymi przez Agnieszkę Pietarszek wraz z uczniami klasy 1 TSP.

Były zdrowe deserki, koktajle, wszystko co zdrowe, i jakie smaczne.

 

Tydzień Zdrowia w naszej szkole odbył się dzięki wsparciu firmy "Victoria" Wojciech Gazda z Brzegu oraz rodziców klasy 1 TSP.

Kochanowski z Mickiewiczem mieli rację. Zdrowie... ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto cię stracił. Dlatego dbajmy o nasze zdrowie!

 

 

  • Lekcja profilaktyczna na temat cukrzycy

26 maja, młodzież technikum i szkoły branżowej uczestniczyła w lekcji na temat objawów, przyczyn i sposobów zapobiegania cukrzycy.  Lekcję poprowadziła Agnieszka Bucma, pielęgniarka działająca również w Polskim Stowarzyszeniu Diabetyków Koło nr. 2 w Brzegu.

 

  • Chcemy razem z Tobą wytyczać nowe szlaki...– Ratownicy Marzeń dla młodzieży ZSB w Brzegu 

Niezwykłe warsztaty odbyły się 25 maja w naszej szkole. Młodzież z klas pierwszych technikum 1 TSP i 1 TBS uczestniczyła w spotkaniu w ramach programu profilaktyki zintegrowanej RATOWNICY MARZEŃ.  

 

Spotkanie to przede wszystkim odwoływanie się do celów i marzeń życiowych każdego z nas. To także doskonała lekcja pokazująca najważniejsze wartości, które nadają kierunek życiu, a które warto sobie w pełni uświadomić, określić, nazywać. Skupienie się na motywacji, wzmocnieniu w młodzieży pozytywnego potencjału, ale także integracja grupy.   

 

Krzysztof Derewecki – mediator rodzinny i terapeuta uzależnień ze Śląska mówił: „Chcemy pokazać, że każdy człowiek ma w sobie coś cennego. Tak, żebyś  potrafił to w sobie odkryć i na bazie tego budować, podejmować życiowe decyzje” .

 

Każdy za nas chciałby być szczęśliwy, a żeby wytrwać w swoim postanowieniu potrzebujemy wciąż wzmacniania, a przede wszystkim mocnego fundamentu wartości i jasną świadomość, tego, co jest dla nas najważniejsze.   

 

Żeby dowiedzieć się jakie wartości przyświecają naszym uczniom, tuż przed zajęciami przeprowadzono badania ankietowe. Jak wynika z badania najważniejsze w życiu: to rodzina, miłość, przyjaźń, relacje, szczęśliwe życie. Czyli system wartości młodych ludzi nadal stawia na rodzinę, miłość - wbrew obiegowej opinii - niesie optymistyczne przesłanie na przyszłość.  

 

Jednak, jeśli chodzi o spełnianie marzeń, to zachodzi pytanie – czy uda mi się spełnić? -  bo… mam niewystarczające środki, bo brak mi umiejętności, czasami odwagi. I tu prowadzący pokazując na przykładach konkretnych osób m.in. Janka Meli – powtarzali: „w życiu bardzo ważny jest cel, ale nie musi być nim wejście na szczyt, sama droga pozwala spojrzeć na siebie z innej perspektywy”.  

 

„Wyjdź naprzeciw, wyzwanie to szansa na zmianę, idź pomagaj innymi ludziom, pracuj w wolontariacie, trudności w życiu zawsze dzieją się po coś, im trudniejsza walka tym wspanialsze zwycięstwo - to kilka z wielu słów motywacyjnych, jakie zostały wypowiedziane przez Krzysztofa Dereweckiego i Ewelinę Cudak, prowadzących spotkanie.  

 

Na koniec trzygodzinnych warsztatów młodzież usłyszała jeszcze jedno ważne przesłanie szanuj drugiego człowieka, ale tego szanowania także trzeba się nauczyć.   

 

Uczniowie otrzymali 9 wskazówek. Warto je zapamiętać i wprowadzić we własne życie. 

 

Akceptuj swoje uczucia 

Panuj nad tym co robisz 

Bądź czujny, bądź czujna 

Odpuść sobie i innym 

Odkrywaj źródła wsparcia 

Patrz daleko 

Szukaj tego co dobre 

Buduj z tego co masz 

Wyjdź naprzeciw 

 

Warsztaty zrealizowane zostały dzięki Urzędowi Miasta Brzegu w ramach zadania publicznego. 

 

 

 

  • "Znamię? Znam je"

Program edukacyjny "Znamię! Znam je?" dotyczy profilaktyki czerniaka, przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych

 

Programem objęci uczniowie klas 2 szkoły branżowej.

 

 

 

  • Podstępne WZW

Celem programu edukacyjnego „Podstępne WZW” jest upowszechnienie wiedzy na temat wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C poprzez:

  • przekazanie wiedzy na temat ryzyka zakażenia HAV, HBV i HCV,
  • uświadomienie zagrożeń i zasad profilaktyki w tym zakresie,
  • pobudzenie do refleksji nad odpowiedzialnością w zakresie własnych zachowań zdrowotnych,
  • kształtowanie postawy tolerancji i zrozumienia wobec osób zakażonych.

 

Grupą docelową byli uczniowie klasy 3 BA i 3 BB . 

 

Program realizowany jest we współpracy z Fundacją „Gwiazda Nadziei”. Więcej informacji: https://www.gwiazdanadziei.pl/podstepne-wzw

 

 

 

 

 

Akademia Dojrzewania Lactacyd® to ogólnopolski program przygotowany z myślą o uczennicach szkół podstawowych w wieku 10-15 lat.

Celem programu jest edukacja z zakresu profilaktyki zdrowotnej dziewcząt w okresie dojrzewania.

Zdajemy sobie sprawę, jak trudne może być przeprowadzenie takiego spotkania z młodzieżą, dlatego chcemy wesprzeć placówki, aby nastolatki jak najlepiej radziły sobie w tym wyjątkowym okresie.

Zachęcamy szkoły do zgłoszeń w czasie trwania rekrutacji, w zamian oferując bezpłatny pakiet materiałów edukacyjnych, który z pewnością wspomoże profesjonalne przeprowadzenie zajęć dydaktycznych.

 

https://akademia-dojrzewania.pl/uploads/repository/ulotka_ad.pdf

 

  • Dla dziewczyn 

 

 

Filmy edukacyjne przygotowane w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Akademia Dojrzewania Lactacyd www.akademia-dojrzewania.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Świąteczny czas w szkolnej rodzinie

 

  • Akcja DKMS – zostań dawcą szpiku

  • Praktyczne porady na znalezienie pracy z doradcami zawodowymi z Urzędu Pracy w Brzegu

Aktywne metody poszukiwania pracy - praktyczne porady, przygotowania do poszukiwania pracy – to temat zajęć prowadzonych przez doradców zawodowych w Urzędzie Pracy w Brzegu. Nasi tegoroczni trzecioklasiści ze szkoły branżowej już za kilka miesięcy staną przed wyborem dalszej swojej drogi zawodowej. To właśnie dla nich odbyły się spotkania z profesjonalistkami z Urzędu Pracy w Brzegu.

Poszukiwanie pracy jest czynnością trudną i stresującą, dlatego powinieneś dobrze się do niej przygotować – mówiły Panie z Urzędu Pracy.

Kto nie marzy, lub nie marzył by znaleźć satysfakcjonującą pracę – chyba każdy, a w dodatku dobrze płatną. Wszystko jest możliwe, ale zależy od nas samych od naszej aktywności, im więcej sposobów poszukiwania pracy wykorzystasz tym większe prawdopodobieństwo, że osiągniesz sukces i będziesz miał/ miała satysfakcję i dobre pieniądze.

Młodzież sprawdzała swoje predyspozycje zawodowe pod okiem psychologa i wysłuchała cennych uwag dotyczących aktywnego i efektywnego poszukiwania pracy.

Od czego zacząć?

Etap 1: Określenie preferencji zawodowych i selekcja ogłoszeń

Etap 2: Przygotowanie profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych

Etap 3: Wysyłanie aplikacji

Etap 4: Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej

Etap 5: Podziękowanie za możliwość uczestniczenia w rozmowie

 

Jesteśmy przekonani, że wszyscy nasi absolwenci, zarówno tegoroczni jak i z poprzednich lat spełniają się zawodowo, i osiągają sukcesy, pokazują swoje umiejętności pozyskane podczas nauki u pracodawców oraz w szkole a nad wszystko potrafią odnaleźć się na rynku pracy.

 

W spotkaniach wzięły udział klasy 3 BB i 3 BC. 

 

  • Negatywny wpływ środków psychoaktywnych na organizm człowieka – profilaktyka w szkole

 

Alkogogle,narkogogle i smokolajzery to narzędzia edukacyjne pokazujące skutki picia alkoholu, zażywania środków odurzających i palenia papierosów. Z tymi urządzeniami uczniowie naszej szkoły zapoznali się 30 listopada, podczas spotkania z Katarzyną Gawlak z Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Brzegu i asp. Magdaleną Bielecką z Powiatowej Komendy Policji w Brzegu.

 

Uświadamianie młodych ludzi przed zażywaniem środków uzależniających to podstawa profilaktyki. O tym jak trudno wykonać podstawowe czynności będąc pod wpływem narkotyków, dopalaczy czy alkoholu przekonali się uczniowie po założeniu niezwykłych okularów – narkogogli i alkogogli . W warunkach szkolnych, w atmosferze zabawy symulowano tylko niektóre zaburzenia, jakich doznaje osoba w rzeczywistości po spożyciu alkoholu czy narkotyków. Zniekształcenie widzianego obrazu, podwójne widzenie obrazu, zmiany w widzenia w odległości spowodowały, ze przejście po prostej linii, czy ominięcie przeszkody lub złapanie piłki było dla uczniów nie lada wyzwaniem. Spowolniony czas reakcji, zaburzona koordynacja wzrokowo – ruchowa, zmiany w ocenie odległości świadczą o tym, że nawet niewielkie dawki alkoholu staje się bardzo dużym zagrożeniem.

 

Spora liczba uczniów poddała się badaniu smkolizerem, dzięki któremu mogli zmierzyć zawartość szkodliwego tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

 

Palacze papierosów widząc na smokolajzerze liczbę inną niż zero przekonują się, że płuca naprawdę cierpią, jeśli je się zatruwa dymem tytoniowym.

Zajęcia te, to uświadamianie młodzieży, że alkohol, narkotyki działają na zmysły i wykonanie pozornie prostych czynność, a każdy palacz widząc na smokolajzerze liczbę inną niż zero powinien się zastanowić, że jego płuca naprawdę cierpią. Warto mówić także o tym, że nie trzeba być aktywnym palaczem , aby mieć uszkodzenia płuc jak nałogowy palacz.

 

Uświadamianie młodych ludzi, że będąc pod wpływem substancji psychoaktywnych, bardzo często nieświadomie można wyrządzić krzywdę sobie lub innym ludziom.

 

Mamy nadzieję, że takie spotkania przyczynią się do podejmowania właściwych wyborów w życiu naszych uczniów.

W spotkaniu wzięły udział klasy 2 RS, 3 TL, 4 LSG, 4 LP oraz klasy pierwsze szkoły branżowej.

 

Działania w ramach programu ARS 

 

  • Lekcje z życia wzięte, czyli dziękuję nie piję, nie biorę narkotyków

Jesteśmy z  Brzeskiego Stowarzyszenia Abstynenta „Tama”. Skupiamy się na ludziach uzależnionych od alkoholu, środków odurzających, hazardu, osobach współuzależnionych oraz abstynentów . Dziś jesteśmy tu u was propagując życie bez używek – bez alkoholu, narkotyków i innych – mówili  Artur Misztal i Grzegorz Rychlik.

Nie pijcie, nie bierzcie narkotyków, nie uzależniajcie się bo nie warto. Wydaje nam się dość często,  że palenie papierosów, picie alkoholu, albo prościej jedzenie słodyczy, bo się lubi i w każdej chwili można z tego zrezygnować, jest takie banalnie proste. A co jeśli się mylisz i już jesteś w szponach nałogu, i nawet nie wiesz o tym?

Tak naprawdę, bardzo łatwo jest wpaść w nałóg picia, ale bardzo trudno z tej pułapki się wydostać, bo stają się silniejsze niż nasz rozum – mówili panowie z „Tamy”.

- Wydawało mi się, że panuje nad sytuacją, wydawało mi się, że potrafię żyć. Ale to była nieprawda. To była tragedia w trzech aktach. Jeden człowiek pije, inni reagują na jego picie, pijący reaguje na ich reakcje i znowu pije. Tak zaczyna wielu. Zaczynasz obracać się w zaczarowanym kole oskarżeń i zaprzeczeń, a spirala śmierci nabiera prędkości – mówił Artur Misztal. Sztuka życia to dla mnie sztuka nie picia, dodał Artur.

Narkomania nie bierze się znikąd, ma swoje podłoże w zachwianiu podstawowych mechanizmów funkcjonowania młodego człowieka. Codzienne doświadczenia mogą pomagać w budowaniu wiary we własne siły i możliwość znalezienia swego miejsca w świecie lub przeciwnie.

Czy można zapobiegać ? – oczywiście. Najlepszym lekarstwem na narkomanię są pozytywne więzi pomiędzy młodym człowiekiem a środowiskiem, zwłaszcza rodzicami, ale także nauczycielami, rówieśnikami. Zawsze należy jednak pamiętać, że to rodzina stanowi najbardziej podstawowe pole w zapobieganiu uzależnieniom.

O takich historiach, jak te, trzeba mówić – mówili po spotkaniu uczniowie. Profilaktyka jest bardzo ważna, a takie lekcje dają do myślenia. Takie wprost, takie normalne mówienie do nas, bez „zadęcia”.

Moje życie wyglądało tak… - mówił do młodych Grzegorz Rychlik – przestrzegając przed uzależnieniem, nie tylko narkotykowym. Doprowadziło mnie to do… kontynuował. Do czego was dziś zachęcam ? - to przede wszystkim asertywność, kształtujcie w sobie umiejętności odmawiania mówił Grzegorz Rychlik. Przestrzegam przed drogą, która prowadzi donikąd, ja to wiem, w pewnym sensie przegrałem w którymś momencie swoje życie i młodość, ale dziś mogę powiedzieć, że jestem, żyje i przestrzegam narkotyki to zło. Nie dajcie sobie wmówić, że są bezpieczne narkotyki – dodał Grzegorz Rychlik.

Zapobieganie uzależnieniom to ciągła nauka opanowania komunikacji między ludźmi, przyjaźni, uczenie się nieulegania naciskom, radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dlatego w naszej szkole bardzo duży nacisk kładziemy na spotkania, rozmowy i działania profilaktyczne. Dlatego dziękujemy za przyjęcie zaproszenia Panu Arturowi i Grzegorzowi, za to że dostrzegają problemy używek wśród młodzieży i działają na rzecz zwalczania wszelkich jego skutków.  

W lekcjach wzięły udział klasy 1 TSP, 1 TBS, 2 RS, 3 TBS, 3 TL, 4 RSP, 4 LP, 4 LSG, 1 A, 1 B, 1 C oraz klasy 2 szkoły branżowej.

 

Prelekcje w rama programu ARS

 

  • „Jedyny taki test” akcja Krajowego Centrum ds. AIDS.

  • Dobry temat - program profilaktyczny

Nasza szkoła bierze udział w projekcie profilkatycznym "Dobry temat". 17 listopada rozpoczęliśmy działania związane z projektem. Program wyposażą uczniów w umiejętności radzenia sobie z kryzysami.

 

  • Zapobieganie uzależnieniom
  • Zarządzanie emocjami
  • Wzmacnianie poczucia własnej wartości
  • Radzenie sobie z przemocą
  • Rozwiązywanie problemów
  • Współpraca i komunikacja
  • Wyznaczanie celów
  • Stawianie czoła wyzwaniom

W programie bierze udział klasa 2 RS z wychowawcą Andrzejem Pawlickim i klasa 4 LP z wychowawczynią Agnieszką Łuaszów oraz rodzice.

 

“Dobry Temat” stanowi wsparcie dla młodzieży szkolnej oraz pozwala nauczycielom na przeprowadzenie pełnowartościowej, skutecznej profilaktyki w każdych okolicznościach. Jest odpowiedzią na obecne wyzwania przed jakimi stają uczniowie, nauczyciele i cały system edukacji, związane ze skutkami kolejnych kryzysów z jakimi mamy do czynienia jako społeczeństwo. Ma na celu minimalizowanie czynników ryzyka zachowań niepożądanych wśród młodzieży oraz wyposażenie młodych ludzi w narzędzia, które umożliwią niwelowanie długoterminowych, negatywnych skutków jakie kryzysy wywołują w stanie psychicznym uczniów. “Dobry Temat” to wielowymiarowy program, na który składają się interaktywne elementy wykorzystujące skuteczne metody pedagogiczne, nowatorskie środki wyrazu oraz narzędzia diagnostyczne..

 

 

  • Co warto wiedzieć o HIV i AIDS?

Od 1988 roku dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Nieco wcześniej, bo tydzień przed umowną datą, rozpoczęliśmy w naszej szkole spotkania z dr Renatą Straub-Pieczykolan z Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej w Brzegu.

 

 

 

  • O życiu, odwadze i wytrwałości – spotkanie z Jaśkiem Melą

Jan Mela to znany chyba wszystkim polski podróżnik i działacz społeczny, odwiedził 19 października młodzież Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu. Jest pierwszą osobą niepełnosprawną, która zdobyła dwa bieguny w jednym roku. Wszedł na Elburs, Kilimandżaro, El Capitana. Wziął udział w maratonie w Nowym Jorku, podróżuje po świecie. Zatańczył też w popularnym show "Taniec z gwiazdami". No i założył Fundację "Poza Horyzonty", która pomaga osobom niepełnosprawnym po wypadkach.

 

W 2002 r. wszedł w czasie deszczu do niezabezpieczonej stacji transformatorowej. Niestety poraził go prąd. Stracił lewe podudzie i prawe przedramię. Mimo to jako 15 -letni niepełnosprawny chłopak zdobył biegun, udawadniający sobie i innym, że można osiągnąć to, co wydawałoby się nieosiągalne.

 

Dzieląc się dziś swoją historią mówił: „Życie takie jest, nie do zaplanowania Przeszedłem 50 operacji, w odizolowanej sali pooperacyjnej, prawie nikt nie mógł mnie odwiedzać, tylko rodzice. Bez nich bym sobie nie poradził. Było ciężko… Po jednej z operacji obudziłem się i dowiedziałem, że konieczna była amputacja, czyli brutalnie, konkretnie mówiąc, obcięcie części ręki i nogi, poczułem się jakbym zupełnie zgasł. Poczułem się, jakby ktoś obdarł mnie z poczucia sensu życia, z nadziei. Jako trzynastolatek miałem poczucie, że bycie osobą niepełnosprawną to jest koniec świata i że takie życie jest bez sensu. Może to głupio brzmi z ust kogoś, kto założył Fundację „Poza horyzonty” na rzecz osób po amputacjach. Widzę więc jak najbardziej sens życia z niepełnosprawnością. Był jednak taki bardzo długi czas, gdy nie wyobrażałem sobie takiego życia. Czasami trzeba coś ważnego w życiu stracić, żeby otworzyły nam się oczy, żebyśmy zaczęli walczyć o swoje życie” - dodał Jan Mela.

 

„Są jednak w życiu takie sytuacje, kiedy można albo rozłożyć ręce, załamać się i stwierdzić, że „chrzanię, w ogóle nic nie robię” i siedzieć zamknięty w domu, albo można próbować wychodzić z trudnych sytuacji w taki lub inny sposób. Uważam, jednak, że człowiek nigdy nie powinien się poddawać. Można narzekać. Ważne jest jednak to, żeby to było przez chwilę”.

 

„Można się poddawać, ale wtedy człowiek nic nie osiąga i nie chodzi o jakieś wielkie rzeczy, nawet drobne sprawy wymagają wytrwałości. Mnie pomogły wyprawy na bieguny. Nauczyły mnie tego, że nawet codzienne rzeczy wymagają konsekwencji”.

 

„Każde doświadczenie rozpatruje się w różny sposób i po każdej tragedii na pewno pojawia się w naszej głowie pytanie: co by było, gdyby? co mogłem zmienić, co zrobić inaczej, żeby ten los odmienić? Moim zdaniem chwała Panu za to, że nie mamy wpływu na wiele rzeczy, "dostajemy" różne wydarzenia i musimy sobie z nimi jakoś radzić. Całe życie mógłbym się zastanawiać nad tym, co by było gdyby? Ale to nie ma znaczenia. Jest jak jest i można albo sobie pluć w brodę do końca naszych dni, albo się z tym pogodzić i szukać szczęścia i uważam, że ta druga opcja jest sensowniejszym rozwiązaniem” - powiedział nam Jan Mela.

 

„Brak wiary w siebie, brak wizji, marzeń to są często większe niepełnosprawności niż amputacja, wózek. Ważne jest to, że te trudności, które nam się przytrafiają i będą się przytrafiać, przełamywać”.

 

Zdaniem Meli słabości ludzie, niepełnosprawności mogą być darem, a cierpienie jest rodzajem prowokacji do wyzwolenia takiej siły, z jakiej sobie nie zdajemy sprawy, że jest naszym udziałem. „Cierpienie może zmobilizować, bo to nie ból jest najgorszy. Gorsza jest bezradność”- stwierdził Mela.

Swoją historię Jan Mela podsumował zapewnieniem, że każdy może zdobyć wymarzony cel, mimo różnych ograniczeń.

 

 

ARS, czyli jak dbać o miłość 

 

Program edukacyjny  w zakresie profilaktyki uzależnień pt.: „Ars, czyli jak dbać o miłość?”. 

 

  • Sztuka życia -   

    I część: „Życie i dobre zdrowie podstawowym warunkiem ludzkiej miłości”;

    Podczas pierwszej części programu poruszano zagadnienia dotyczące .in.  hierarchii wartości, normy społeczne, czym są używki, jakie konsekwencje ponosi młodzież sięgając po alkohol,

  • Lekcja warsztatowa dla uczniów 3 TL z wykorzystaniem prezentacji (własna) oraz scenariusza zajęć „Kodeks dobrej magii” – kreowanie systemu wartości. Projekt "Myślę pozytywnie" to program kompleksowego wsparcia dzieci i młodzieży, rodziców i nauczycieli w profilaktyce zdrowia psychicznego oraz upowszechniania wiedzy na jego temat.

 

II część programu: „Czy używanie substancji psychoaktywnych może popsuć ludzką miłość?”. 

 

 

 

 

III część programu: „Substancje psychoaktywne a zdrowie prokreacyjne” 

 

 

  • Nie można zapomnieć…….

 

Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu to jedno z  miejsc, o którym należy pamiętać  i które należy znać.

21 października 2022 r. uczniowie wraz z wychowawcami i pedagogiem szkolnym wzięli udział w niezwykłej lekcji historii na terenie byłego  obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, 

 

  • Europejski Dzień przeciw Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Handel ludźmi jest współczesną formą niewolnictwa. Ofiarami tego przestępstwa najczęściej stają się osoby w trudnym położeniu, słabo wykształcone, bezrobotne, bez wystarczających środków do życia. 18 października 2022 r. Policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu spotkały się w ramach obchodów Europejskiego Dnia przeciw Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu z młodzieżą z Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu.

 

  • Projekt „Profilaktyka na miarę”

    Nasza szkoła bierze udział w projekcie " Profilaktyka na miarę".

     

    Projekt „Profilaktyka na miarę” to działanie wspierające szkoły i placówki w obszarze wychowania i psychoprofilaktyki. Dotyczy realizacji szkolnej diagnozy i ewaluacji oraz przekładania wyników badań na rekomendacje i treści do programu wychowawczo-profilaktycznego.
    Celem projektu jest także pilotaż platformy diagnostycznej on-line, zawierającej narzędzia do badania zapotrzebowania na działania wychowawcze i profilaktyczne.

 

  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

  • Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – czyli integracja klas pierwszych w ZSB w Brzegu

Pierwsza klasa w nowej szkole, z nowym kolegami i koleżankami, z nowym otoczeniem jest wyzwaniem dla wszystkich. Dlatego rok szkolny zawsze zaczynamy od lekcji integracyjnej. Integracja to lepsze poznanie siebie nawzajem, jak i osoby wychowawcy, to poznanie uczniów ze starszych klas, to doskonała forma wejścia w rzeczywistość szkolną.

 

 

 

  • Integracja z adrenaliną

Mnóstwo przeżyć i emocji, wspaniała zabawa i ogromna dawka adrenaliny to pełen obraz naszej wycieczki, która odbyła się 13 września 2022 r.  

Wszyscy zgodnie twierdzili, że wyjazd dostarczył im maksimum adrenaliny i potężną dawkę radości i zabawy na najwyższych obrotach.To także niesamowita integracja uczniów z różnych klas,

 

 

 

  • Opolski Dzień Rodziny

10 września na boisku przy II Liceum Ogólnokształcącym w Brzegu odbył się "Opolski Dzień Rodziny". Nie mogło zabrakąć naszych uczniów wraz opiekunkami Justyną Pekar i Agnieszką Łukaszów. 

 

Uczniowie jako wolontariusze, pomagali w kwestaich organizacyjnych festynu. Pogoda prawie dopisała, atrakcji co nie miara, a na zakoczenie koncert zespołu PIERSI. 

 

 

  • Twarze depresji - kampania społeczna 

1 października Fundacja „Twarze depresji” zainaugurowała 15. jubileuszową kampanię społeczną „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję” – w całości poświęconą problemowi depresji wśród dzieci i młodzieży. Ponadto 1 września nasza Fundacja uruchomiła program bezpłatnej zdalnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla uczniów polskich i ukraińskich. Realizujemy go w ramach programu „Pajacyk – pomoc psychospołeczna” finansowanego przez Polską Akcję Humanitarną. Więcej na ten temat w informacji w załączniku oraz na naszej stronie: https://twarzedepresji.pl/o-fundacji/

Pozdrawiam serdecznie!  

Anna Morawska-Borowiec

prezes Fundacji "Twarze depresji"

www.twarzedepresji.pl

www.facebook.com/twarzedepresji

 

 

  • Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych
  1. Profilaktyka chorób zakaźnych – materiały informacyjne GIS
  2. Jak myć ręce? Instrukcja mycia rąk

Brudne ręce są przyczyną licznych chorób, a w niektórych regionach świata nawet śmierci. Wystarczy odruchowo dotknąć nieumytymi rękami okolic oczu, nosa czy ust i jesteśmy narażone na ogromne ryzyko infekcji.

Dlaczego trzeba myć ręce?

Każde dotknięcie klamki, banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na nasze ręce dostaje się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów. To bomba bakteryjna, którą rozbroić może tylko mycie rąk. Wystarczy kilkadziesiąt sekund myć ręce, by oczyścić je z 90 proc. bakterii. Żeby uzyskać najlepszy efekt potrzebne jest niecała minuta.

Jak myć ręce? Podstawowe zasady:

  • myj ręce ok. 30 sekund
  • rozpocznij od zmoczenia rąk wodą
  • nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni
  • dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie
  • pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków
  • na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem

Myjąc ręce w miejscu publicznym staraj się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia, mogą znajdować się na nich liczne bakterie. Wychodząc możesz posłużyć się papierowym ręcznikiem, który ograniczy kontakt z drobnoustrojami.  


Як мити руки? Інструкція, як правильно мити руки

Брудні руки є причиною багатьох захворювань і навіть смерті в деяких регіонах світу. Досить мимовільно доторкнутися немитими руками до області навколо очей, носа чи рота, і ми вже піддаємося величезному ризику зараження.

Чому потрібно мити руки?

Після дотику до дверної ручки, банкноти чи поручня в автобусі на наші руки потрапляють від 100 до 10 тисяч. мікробних клітин. Це бактеріальна бомба, яку можна знешкодити, тільки помивши руки. Вистачить кілька десятків секунд мити руки, щоб очистити їх від 90 відсотків бактерій. Щоб отримати найкращий ефект, потрібно менше хвилини.

Як мити руки? Основні правила:

• мийте руки приблизно 30 секунд

• почніть від змочування рук водою

• наберіть таку кількість мила, яка покриє всю поверхню ваших рук

• ретельно розподіліть мило по поверхні витягнутих долонь, потираючи їх одна об одну

• не забудьте ретельно очистити простір між пальцями, тильну сторону пальців і область навколо великих пальців

• в кінці ретельно промийте руки водою і витріть їх одноразовим рушником

Коли миєте руки в громадському місці, намагайтеся не торкатися вимитими руками до дверних ручок, дверей та інших предметів, оскільки на них може бути багато бактерій. Після миття рук, можна використати паперовий рушник, щоб мінімізувати контакт з мікроорганізмами.

Materiały

Jak myć ręce? Instrukcja mycia rąk

Як ефективно мити руки?

 

3. Produkty Biobójcze

Wykaz cz. II wg stanu na dzień 31.08.22 r.

 

 

 

 

4. Szczepienia 

 

Szczepienia – profilaktyka chorób zakaźnych Materiały edukacyjne

 

 

 

 

 

 

2021/2022 

 

  • Warsztaty z fundacją “Kwitnące talenty”

Ponad 40 uczniów ZSB w Brzegu wzięło udział w warsztatach “Jak uwolnić talenty i zamienić potencjał w pieniądze”. 

Czy każdy z nas ma talent? Na to pytanie i wiele innych odpowiadał Piotr Kozioł, prezes Fundacji “Kwitnące talenty” z Opola.  

 

Młodzież była ciekawa tego jakie mają talenty. Mimo obaw ponad 60% uczniów chciało poznać swój wyjątkowy potencjał. To dużo, bo zwykle jest to od kilkunastu do kilkudziesięciu procent - powiedział po warsztatach Piotr Kozioł. 

 

W ciągu pięciominutowej rozmowy oraz warsztatach poprzedzających indywidualną diagnozę młodzież miała okazję poznać siebie bliżej dodaje Piotr Kozioł. Pomagam odkrywać i rozwijać talenty od 19 lat. Uwielbiam ten autentyczny entuzjazm młodzieży, bo on tworzy wyjątkową przestrzeń do uwalniania potencjału - mówił Piotr Kozioł.  

 

Młodzież również w pełni zadowolona po warsztatach. Odkryłam swój talent, muszę go wykorzystać - mówiła jedna z uczestników. Uświadomiliśmy sobie, że każdy z nas ma talent, tylko czasami nie chcemy tego zauważyć. Wiąże się to z tym, że coś należy z talentem zrobić, a przecież nie ma czasu. Odkrywanie talentów daje ogromną siłą motywacyjną dodaje Julia z 2 LP.  

 

 

Ogromnie dziękujemy za przeprowadzenie warsztatów.

 

 

  • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ustanowiony został w 1992 r. przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health, działająca od 1948 r.) z inicjatywy sekretarza generalnego organizacji Richarda Huntera.

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia psychiczne stają się jednym z głównych problemów zdrowotnych, powodujących niesprawność życiową ludzi. Wzrost ryzyka zachorowań jest nierozerwalnie związany z rozwojem cywilizacyjnym, dynamicznym tempem życia, przewlekłym stresem i długotrwałym brakiem wypoczynku. Taki tryb życia skutkuje pojawianiem się nerwic i innych zaburzeń lękowych, depresji oraz psychoz. Zaburzenia psychiczne wpływają na pogorszenie funkcjonowania w pracy, zagrażają rodzinie, wielokrotnie są przyczyną samobójstw.

Ponadto należy zaznaczyć, że pandemia COVID-19 doprowadziła do gwałtownego wzrostu zaburzeń psychicznych. Nauka zdalna znacząco wpłynęła na osłabienie kondycji zdrowotnej dzieci i młodzieży, a także na zwiększenie skłonności do popadania w uzależnienia.  

 

W celu wzmocnienia działań edukacyjnych na okoliczność Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego WSSE w Bydgoszczy opracowała   materiały informacyjno-edukacyjne dotyczące uzależnień behawioralnych wśród młodzieży. Skierowane są one do rodziców, aby uwrażliwić ich na problem, który niosą ze sobą  uzależnienia.

 

Kompedium wiedzy dla Rodziców -  Uzależnienia behawioralne cz.I

Kompedium wiedzy dla Rodziców -  Uzależnienia behawioralne cz.II

 

 

  • Dobry początek klas pierwszych w ZSB w Brzegu

 

Na początku był chaos – ten powszechnie używany zwrot obrazowo opisuje to, co działo się na początku roku szkolnego wśród uczniów klas pierwszych. Po półtora miesiąca w nowej szkole można zauważyć, że chaosu już nie ma, ale nadal ważna jest integracja.

 

Integracja to proces, który nadal trwa, bo zespół klasowy powinien być jak dobrze działający samochód. Każdy uczeń jest potrzebny, zna swoje zadania, swoje mocne i słabe strony, a także rozumie to, że razem tworzą wspólną całość. Dlatego od początku roku „jak żółw ociężale” wraz z uczniami klas pierwszych integrujemy się poprzez spotkania, warsztaty czy wspólne wyjścia. Już jest nieźle, ale dodatkowo Samorząd Uczniowski zorganizował również wspólną zabawę integracyjną pod hasłem: „Wsparcie na starcie” .

W drugim tygodniu października wychowawcy wraz ze swoimi klasami spotkali się na obiektach sportowych Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Brzegu. Przy pięknej słonecznej i niby zimnej pogodzie wszystkim dopisywały humory i wykazywali chęci do wspólnej zabawy.

Samorząd Uczniowski wraz z opiekunką Agnieszką Łukaszów przygotował mnóstwo atrakcji sportowych, ale nie tylko. Każda klasa miała do pokonania pięć konkurencji – rzuty do balonów połączone z quizem o zdrowym stylu życia, sztafeta połączona z konkursem wiedzy o szkole, siatkówka plażowa, kalambury, które prowadziły wychowawczynie Hufca Pracy w Brzegu oraz zabawa w abecadło i badminton, a na koniec dogrywka, czyli rzuty karne.

Nie obyło się bez „belgijki” i innych wspólnych tańców wszystkich uczniów, niektórzy nawet wspólnie śpiewali – mają talent uczniowie ZSB w Brzegu.

Na zakończenie dyrektor szkoły Renata Jabłońska – Denes wręczyła zwycięzcom nagrody i dyplomy. Pierwsze miejsce zajęła klasa 1 RS (technikum), która odebrała nagrody wraz ze swoim wychowawcą Andrzejem Pawlickim. Drugie miejsce 1 A z wychowawcą Piotrem Dereniem, trzecie miejsce 1 C z wychowawcą Beatą Jakimiuk. Dyplom za udział i honorowe podejście do konkurencji odebrała klasa IB z wychowawcą Tomaszem Wypychem.

„Doskonale rozumiemy, że przejście do szkoły średniej to dla jednych ekscytacja, a dla innych przerażenie. Dlatego dzięki takim spotkaniom mogliście poznać siebie nawzajem, nauczyć się współpracować w grupie, co, mamy nadzieję, pozwoli na stworzenie serdecznej i przyjacielskiej atmosfery” – mówiła Renata Jabłońska -Denes, dyrektor szkoły. „Niech ten dzień będzie kolejną lekcją budowania więzi i relacji między wami i nauczycielami”– dodała na koniec pani dyrektor.

Monika Wojciechowska

Pedagog szkolny

 

 

  • Nieznajomość prawa szkodzi.

Ignorantia iuris nocet  (łac) nieznajomość prawa szkodzi w myśl tej zasady corocznie w naszej szkole przeprowadzane są lekcje na temat: Nieletni w świetle obowiązującego prawa.

 

Co do zasady za przestępstwa nie odpowiada osoba, która nie ukończyła 17 lat. W wyjątkowych sytuacjach odpowiedzialność może ponosić już 15-o latek. Młodsi odpowiadają zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich mówiła asp. Magdalena Bielecka z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu.

 

Profilaktyczne spotkanie dla klas pierwszych szkoły branżowej odbyło się 18 października 2021 r. Tematyka spotkania dotyczyła przede wszystkim zagadnień związanych z odpowiedzialnością karną nieletnich i pełnoletnich osób, które naruszą zasady prawa.

 

W ramach obchodów Europejskiego Dnia przeciw Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu podczas prelekcji asp. Magdalena Bielecka poruszyła również ten problem.

 

„Handel ludźmi to przestępstwo, które ma charakter transgraniczny! Jest uznawany za współczesną formę niewolnictwa. To działanie skierowane na wyzysk człowieka z jednoczesnym naruszeniem prawa do wolności i godności. To zmuszanie do określonych prac, żebractwa, popełniania przestępstw, uprawiania prostytucji, które przynoszą zysk sprawcy„ https://bit.ly/3phhXxh

 

m.w. 

 

  • Energetykom mówimy nie!

Dieta jest jednym z decydujących czynników, które mają wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Dlatego tak ważnym jest, aby odżywiać się odpowiednio i wiedzieć co jemy i pijemy.

Czy istnieją uniwersalne zasady żywieniowe, które mogą pomóc właściwie każdemu odżywiać się zdrowo lub zdrowiej? Owszem tak, podjęły się tego dwie dietetyczki z „Akademii Żywienia” w Brzegu, wyjaśniając podczas zajęć wszystkie wątpliwości, a także przekazując istotne informacje o tym co jemy i pijemy.  

 

Alicja Górska i Justyna Niziołek spotkały się z uczniami klas 2 Tl (technikum) oraz 2 BA i 2 BC na specjalnych zajęciach dotyczących zdrowego odżywiania.

 

Czy jecie rano śniadanie? Pytanie do uczniów, okazało się zaskoczeniem, gdyż większość odpowiedziała, że nie. Pierwszy posiłek najczęściej to szybka kanapka z dyskontu, baton i niestety energetyk. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, jego pozytywne rezultaty odczuwamy cały dzień – mówiły dietetyczki.  Przedstawiły kilka pomysłów na zdrowe i szybkie śniadanie dające siłę oraz pozwalające utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi.

Stworzenie dobrej diety dla nastolatka to przede wszystkim uświadomienie młodemu człowiekowi, w jakim stopniu jest on odpowiedzialny za własne zdrowie, wygląd, a także samopoczucie. Co musicie wiedzieć i na co zwrócić uwagę m.in. regularność przyjmowania posiłków, codzienne spożywanie warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, ograniczenie spożywania produktów o dużej zawartości tłuszczu, cukru oraz soli, codzienna aktywność fizyczna i reedukacja czasu spędzanego przed ekranem telefonu, komputera.

 

Dlaczego energetyki – napoje energetyzujące są nie zdrowe. Tym zagadnieniem również zajęły się zaproszone dietetyczki.

Spożywanie nawet małych ilości napojów energetyzujących może mieć dla naszego organizmu niekorzystne skutki. Za pobudzające działanie napojów energetycznych odpowiedzialne są bowiem psychoaktywne składniki znajdujące się w ich składzie, takie jak kofeina, tauryna, guarana, karnityna czy żeńszeń.

 

Niektóre z nich zawierają także efedrynę – środek silnie pobudzający, ale mogący powodować szereg skutków ubocznych w postaci drżenia rąk, wzmożonego wydzielania śliny, przyspieszone bicie serca, a także uzależnienie.

 

W napojach tego typu znajdziemy też witaminy z grupy B, dwutlenek węgla oraz regulatory kwasowości, jak cytrynian sodowy, kwas cytrynowy, cytrynian potasowy, cytrynian trisodowy. Ponadto przeciętna puszka napoju energetycznego (250 ml) zawiera, ok. 6–7 łyżeczek cukru oraz sztuczne barwniki i aromaty.

 

Polecamy Akademię Żywienia

Alarm! Napoje energetyczne powodują niebezpieczne skutki uboczne

 

 

  • Tydzień tolerancji - AKCJA przygotowana przez Szkolne Koło PCK 

 

Tolerancja w ostatnich czasach bardzo często występuje w życiu powszednim. Bardzo dużo o tym się mówi, ale czy rozumie? Tolerancja i związana z tym życzliwość znajdują się w kanonie pozytywnych wartości, które w naszej szkole pielęgnujemy, uczymy i przekazujemy.

 

Doskonała okazją do rozmowy był Tydzień Tolerancji, który zorganizowała opiekuna Szkolonego Koła PCK Sandra Ledwig oraz PCK działające przy Hufcu Pracy.

 

W naszej szkole gościliśmy na zajęciach w klasach technikum i szkoły branżowej Aysabę i Victorię z Stowarzyszenia Semper Avanti, które w znakomity sposób przeprowadziły warsztaty. Empatia i zrozumienie odmienności to główne watki, które były poruszane podczas spotkania.

Tolerancja i życzliwość to niezwykle cenne wartości zarówno w relacjach uczniowskich, jak i w życiu każdego człowieka.

Jeśli będziemy odnosić się z szacunkiem, zrozumieniem i akceptacją do każdego człowieka to tolerancja będzie niezmienna i ponadczasowa, czego wszystkim życzymy.

 

Red.

M.W.

 

  • Bądź świadomym konsumentem – spotkanie z Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumenta

 

Uczniowie ZSB w Brzegu już wiedzą, że warto być świadomym konsumentem,  a znając swoje prawa i regulacje prawne dotyczące zakupów czy to w sklepach stacjonarnych czy online będą wiedzieli jak nie wpaść w zawiłe regulaminy sklepów i pułapki zakupowe.

 

Miłosz Krawczyk, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta przeprowadził 22 listopada dla klas 3 technikum lekcje na temat gwarancji, rękojmi i zakupów w sieci. Uczniowie dzięki lekcji nabyli praktyczne umiejętności, przydatne w codziennych sytuacjach, takich jak zakupy w sklepie czy w Internecie, składanie reklamacji, odróżnienie reklamacji od gwarancji.

Wszyscy z zaciekawieniem słuchali o tym, jakie prawa przysługują kupującemu i jakie obowiązki spoczywają na sprzedawcy. Dowiedzieli się również o bezpiecznym dokonywaniu zakupów na odległość oraz poza lokalem przedsiębiorcy. I najważniejsze jaką pomoc można uzyskać od Rzecznika Praw Konsumenta.

 

W zajęcia brali udział uczniowie klas 3 LSG, 3 LP i 3 RSP.

 

  • Warsztaty „Przemoc – czemu to też mnie dotyczy?”

 

Warsztaty „Przemoc – czemu to też mnie dotyczy?” - wykład przeprowadzony przez Sebastiana Plutę, psychologa -  dzięki Hufcowi Pracy w Brzegu. 

Przemoc … to ciągle wielki problem w naszym kraju i na świecie. Właściwie nie ma kraju czy społeczności nie dotkniętej przemocą. Niestety przemoc obecna jest w mediach, w domach, szkołach, w pracy czy instytucjach.  To wielki problem, który zagraża życiu, zdrowi, szczęściu nas wszystkich.

Dlatego tak ważne jest uświadamianie czym jest przemoc. Naprzeciw temu wychodzimy codziennie, starając się prowadzić zajęcia, spotkania i szeroko rozumiana profilaktykę przeciw przemocy. Zawsze podkreślając – STOP PRZEMOCY!

Spotkanie z jednym z najbardziej cenionych psychologów w Brzegu  , który od lat współpracuje z naszą młodzieżą, rodzinami Sebastianem Plutą, zorganizował Hufiec Pracy w Brzegu.

Co to jest przemoc, i dlaczego dotyczy ona nas? na to pytanie odpowiadał Sebastian Pluta.

Sebastian Pluta to znany i ceniony psycholog, który prowadzi swoją praktykę w Brzegu - Centrum Rozwoju i Wsparcia" w Brzegu. Pracuje również w Punkcie Pomocy Kryzysowej w Brzegu. Od lat zajmuje się problemem m.in. przemocy.

Najprościej można powiedzieć, że przemoc to posługiwanie się siłą fizyczną, ale czy tylko? No właśnie nie. Bo przemoc to także intencjonalne działanie sprawcy, którego celem jest porządkowanie ofiary, to naruszanie prawa i dóbr osobistych, to także stosowanie szkód psychicznych.

Jedna osoba ma wyraźną przewagę nad drugą, jest silniejsza fizycznie, psychicznie, materialnie, zawodowo, społecznie i w wymiarze tej przewagi oddziałuje na osobę słabszą, po to, by zmusić ją do podporządkowania swoim życzeniom.

 

Sprawca działa z intencją wobec ofiary, która jest od niego słabsza, narusza jej prawa i dobra osobiste, powodując cierpienia i szkody. Sprawcy przemocy mają najczęściej - w deklaracjach i we własnym mniemaniu - dobre intencje. Są przekonani, że nie mieli innego wyjścia" i "musieli" użyć przemocy. Gdyby tylko ofiara coś zrobiła lub nie, to byłoby inaczej. On przecież chciał dobrze i gdyby "tylko": zamilkła, poszła sobie, nie odzywała się,, niczego nie chciała, nie narzekała, była cicho - jednym słowem "umiała się zachować" i "była lepszą żoną, która wie, gdzie jej miejsce" - nie "musiałby" jej bić. To tylko niektóre przykłady "dobrych intencji" osoby stosującej przemoc w rodzinie.

Jest to intencjonalne działanie lub zaniechanie działania. Ktoś sadzi, że wie co jest dla drugiego dobre lub daje sobie prawo do decydowania w jego imieniu. Jest, przy tym, przekonany, że ten drugi powinien mu się podporządkować i zaspokoić jego życzenia. Nieważne jest tu stanowisko drugiej osoby, jej zdanie, chęci i potrzeby - ma być tak jak on sobie życzy.

 Jedna osoba ma wyraźną przewagę nad drugą, jest silniejsza fizycznie, psychicznie, materialnie, zawodowo, społecznie i w wymiarze tej przewagi oddziałuje na osobę słabszą, po to, by zmusić ją do podporządkowania swoim życzeniom.

Działanie lub zaniechanie jednej osoby narusza prawa i dobra osobiste drugiej. Jedna osoba daje sobie prawo, by drugą uderzyć, obrazić, skrytykować, zabrać coś, nie dać. Nie liczy się z jej potrzebami, życzeniami, protestami, uczuciami. Traktuje daną osobę, jak przedmiot - pozbawiony praw.

Osoba wobec której stosowana jest przemoc, doznaje cierpienia, szkód fizycznych i psychicznych. Szkody mogą być wymierne i niewidoczne i niedostrzegalne, natychmiastowe i odroczone w czasie.

Stosującego przemoc będziemy nazywali sprawcą, a doznającego - ofiarą. Te pojęcia nie określają tego jakimi są ci ludzie, lecz wyłącznie rolę którą przyjmują w konkretnej relacji międzyludzkiej. Można być np. ofiarą w relacji z mężem a jednocześnie być sprawczynią przemocy wobec własnych dzieci.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że ofiara jest słabsza i sama ma ograniczone możliwości samoobrony. Z czasem, często przejmuje punkt widzenia sprawcy i zaczyna myśleć, że rzeczywiście "sama sobie jest winna".

Obie strony mają coraz bardziej zniekształcone widzenie sytuacji. Sprawca oskarża ofiarę o odpowiedzialność za przemoc, którą stosuje, a ofiara wierzy mu i myśli, że tak właśnie jest. W rzeczywistości jednak, to ten - kto ma przewagę i za pomocą siły stara się zmusić drugą osobę do określonego zachowania - stosuje przemoc. I to on jest odpowiedzialny za swoje zachowanie. Niezależnie od tego co robiła i jak reagowała ofiara.

Role - "sprawcy" i "ofiary", dokładnie pokazują kto co robi: sprawca - sprawuje przemoc, a ofiara ponosi szkody; sprawca jest w ataku, a ofiara w obronie.

Przemoc fizyczna - naruszanie nietykalności fizycznej (popychanie, szarpanie, ciągnięcie, szturchanie, klepanie, klapsy, ciągniecie za uszy, włosy, szczypanie, kopanie, bicie ręką, pięścią, uderzenie w twarz tzw. „policzek”, przypalanie papierosem, duszenie, krepowanie ruchów itp.

Przemoc psychiczna - naruszenie godności osobistej ( przymus, groźby, obrażanie, wyzywanie, osadzanie, ocenianie, krytykowanie, straszenie, szantażowanie, grożenie, nieliczenie się  z uczuciami, krzyczenie, oskarżanie, obwinianie, oczernianie, krzywdzenie zwierząt, czytanie osobistej korespondencji, ujawnianie tajemnic, sekretów, wyśmiewanie, lekceważenie.

Przemoc seksualna - naruszenie intymności. Przemoc seksualna polega na zmuszanie osoby do aktywności seksualnej wbrew jej woli, kontynuowaniu aktywności seksualnej, gdy osoba nie jest w pełni świadoma, bez pytania jej o zgodę lub gdy na skutek zaistniałych warunków obawia się odmówić. Przymus może polegać na bezpośrednim użyciu siły lub emocjonalnym szantażu. Np.: wymuszanie pożycia, obmacywanie, gwałt, zmuszanie do niechcianych praktyk seksualnych, nieliczenie się z życzeniami partnerki/partnera, komentowanie szczegółów anatomicznych, ocenianie sprawności seksualnej, wyglądu, itp.;

Przemoc ekonomiczna - naruszenie własności. Przemoc ekonomiczna wiąże się celowym niszczeniem czyjejś własności, pozbawianiem środków lub stwarzaniem warunków, w których nie są zaspokajane niezbędne dla przeżycia potrzeby. Np.: niszczenie rzeczy, włamanie do zamkniętego osobistego pomieszczenia, kradzież, używanie rzeczy bez pozwolenia, zabieranie pieniędzy, przeglądanie dokumentów, korespondencji, dysponowanie czyjąś własnością, zaciąganie pożyczek "na wspólne konto", sprzedawanie osobistych lub wspólnych rzeczy bez uzgodnienia, zmuszanie do spłacania długów, itp

Zaniedbanie - naruszenie obowiązku do opieki ze strony osób bliskich. Jest formą przemocy ekonomicznej i oznacza np.: nie dawanie środków na utrzymanie, pozbawianie jedzenia, ubrania, schronienia, brak pomocy w chorobie, nie udzielenie pomocy, uniemożliwianie dostępu do miejsc zaspokojenia podstawowych potrzeb: mieszkania, kuchni, łazienki, łóżka, itp.;

 Co należy pamiętać!

Polskie prawo ściga sprawców przestępstw przeciwko osobom bliskim za:

  • znęcanie się fizyczne lub psychiczne nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny - art. 207 Kodeksu Karnego (k.k.),
  • grożenie innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona - art. 190 k.k. (przestępstwo ścigane na wniosek pokrzywdzonego),
  • stosowanie przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia określonego stanu - art. 191 k.k.
  • doprowadzenie innej osoby do obcowania płciowego przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem (zgwałcenie) oraz doprowadzenie w ten sam sposób innej osoby do poddania się innej czynności seksualnej lub wykonania takiej czynności - art. 197 k.k. (przestępstwo ścigane na wniosek pokrzywdzonego), UWAGA! Przestępstwo to popełnia również mąż, gwałcąc własną żonę!
  • uporczywe uchylanie się od wykonania ciążącego z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki. przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to narażanie jej na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych (uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego) - art. 209 k.k. (przestępstwo ścigane na wniosek pokrzywdzonego, organu opieki społecznej lub właściwej instytucji).
  • kradzież lub kradzież z włamaniem na szkodę osoby najbliższej - art. 278 k.k. i art. 279 k.k. (przestępstwa ścigane na wniosek pokrzywdzonego),
  • niszczenie, uszkadzanie cudzej rzeczy lub czynienie jej niezdatną do użytku - art. 288 k.k. (przestępstwo ścigane na wniosek pokrzywdzonego),
  • porzucenie małoletniego poniżej lat 15 albo osoby nieporadnej ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, wbrew obowiązkowi troszczenia się - art. 210 k.k.,
  • uprowadzenie lub zatrzymanie małoletniego poniżej lat 15 albo osoby nieporadnej ze względu na jej  stan psychiczny lub fizyczny, wbrew woli osoby powołanej do opieki lub nadzoru - art. 211 k.k.
  • doprowadzenie małoletniego poniżej lat 15 do obcowania płciowego lub poddania się innej czynności seksualnej - art. 200 k.k.
  • rozpijanie małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju - art. 208 k.k.

Punkt Pomocy Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzegu wraz z Zespołem Interdyscyplinarnym ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Gminie Brzeg rozpoczął kampanię profilaktyczną przeciw przemocy w rodzinie.

 

W przestrzeni publicznej pojawiły się wymowne bilbordy z hasłem kampanii;„Prawdziwa MIŁOŚĆ nie powinna boleć. Nie tłumacz osoby, która krzywdzi – przemocy nic nie usprawiedliwia”. Prowokacyjnie na ludzkiej skórze słowo MIŁOŚĆ ułożone zostało z różnych obrażeń ciała tj. siniaki, zadrapania, rozcięcia itp. Są to elementy, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się nikomu z miłością. Może to budzić kontrowersje, obrzydzenie, odrazę.

Przecież miłość to coś pięknego. Uczucie, które uskrzydla, daje siłę do działania - ale czy na pewno??? Prawdziwa miłość tak. Toksyczna nie. Często pod pozorem miłości i troski o drugą osobę krzywdzimy ją. Kontrolujemy, poniżamy, obrażamy, krytykujemy, zaniedbujemy, uderzamy. Miłość i szacunek wyklucza przemoc. Jeśli się kogoś prawdziwie kocha to się go nie krzywdzi! Żadne zachowanie ofiary nie usprawiedliwia przemocy! To sprawca jest zawsze winien - nie ofiara. Odpowiedzialność za czyny spoczywa na osobie stosującej przemoc, która mylnie uważa, iż ma prawo kontroli i władzy nad innymi. Przerzucanie odpowiedzialności i winy na ofiarę to typowe zachowanie usprawiedliwiające.

 

-  na terenie miasta Brzeg działają instytucje, w których można zgłosić przemoc w rodzinie;

  • Komenda Powiatowa Policji w Brzegu - Robotnicza 10
  • Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Miasta w Brzegu
  • jeżeli w rodzinie przemoc jest wynikiem nadużywania alkoholu - Robotnicza 12
  • Placówki oświatowe na terenie miasta Brzeg (żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe- jeżeli w rodzinie są dzieci uczęszczające do tych placówek)
  • Placówki ochrony zdrowia na terenie miasta Brzeg ( przechodnie POZ – lekarz rodziny, pielęgniarka środowiskowa, Brzeskie Centrum Medyczne. To tam osoba, która doznała uszkodzeń ciała może otrzymać bezpłatne zaświadczenie lekarskie o poniesionych obrażeniach)
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzegu - B. Chrobrego 32a
  • Punkt Pomocy Kryzysowej w Brzegu - Piastowska 29
  • Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Gminie Brzeg - Piastowska 29a

Kampania finansowana ze środków Gminy Brzeg w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

 

red. M.W.

 

Zródło: http://ppk.mops-brzeg.pl/

 

  • Teatralnym okiem w świat wartości.

 

Teatr odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka – kształtuje jego osobowość, rozwija umiejętności twórczej ekspresji, wpływa na kształtowanie intelektu. Czy zdajemy sobie z tego sprawę? Zapewne nie zawsze i nie wszyscy. Wychodząc naprzeciw dzisiejszej modzie obserwowania youtuberów, oglądania seriali, czy bezmyślnego patrzenia w ekran telefonów, wyszliśmy do uczniów z propozycją spektaklu teatralnego.

 

„Świat jest teatrem, życie sceną, a ludzie aktorami, którzy w nim grają…” – na żywo, w trochę innej scenerii niż na sali teatralnej, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 oraz ZSB w Brzegu spotkali się z teatrem „Kurtyna” z Krakowa. Aktorzy zagrali dwa spektakle o charakterze profilaktycznym. Dodatkowo po spektaklach uczniowie ZSB uczestniczyli w warsztatach na temat przeciwdziałania przemocy i agresji.

Oba spektakle niosły ze sobą bardzo ważne przesłania, które wkraczały w świat wartości, tak przecież ważny dla każdego człowieka. Młodzież, dzięki przedstawieniom, mogła przeanalizować, jaki wpływ rówieśnicy i media mają na ich zachowanie, jak również wyciągnąć wnioski, że warto żyć zgodnie z przyjętymi normami, regułami i zasadami. Mogła także zrozumieć, jak ważna w życiu jest umiejętność zachowania postawy asertywnej , dzięki której można wyrażać otwarcie własne zdanie, nie naruszając godności drugiego człowieka.

Spektakle poruszały także problem radzenia sobie ze stratą i traumatycznymi przeżyciami oraz wskazywały, jak umiejętnie radzić sobie z emocjami.

To był niezwykły początek tygodnia dla wszystkich uczestników spektakli, ponieważ tak naprawdę wzięli udział w „innej” lekcji, lekcji, która uczyła wytrwałości w działaniu i dążeniu do celu, empatii i szacunku do rówieśników, czy starszych ludzi, ale także kultury wypowiedzi. To była lekcja ucząca umiejętności właściwego zachowania się w sytuacjach trudnych, ale także w tych zakończonych sukcesem, ucząca odróżniania dobra od zła, ucząca szacunku dla pracy i nauki.

Profilaktyczny wymiar spektakli dostarczył wiedzy na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych. Aktorzy ciekawie przedstawili symptomy uzależnienia od środków psychoaktywnych oraz od Internetu.

Nasza szkoła systematycznie podejmuje szeroką gamę działań, które mają na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom różnorodnych zagrożeń. Teatr „Kurtyna” wyróżnił się sposobem przekazania młodzieży trudnych treści. Wszak teatr działa niezwykle i wszechstronnie na każdego z nas. Kształci, wychowuje i pomaga zrozumieć samych siebie oraz innych.

We współczesnym świecie coraz mniej ludzi, zwłaszcza młodych, szanuje i docenia wartości sztuki teatralnej. A tymczasem żywa gra aktorska jest bardzo potrzebna, szczególnie właśnie w świecie telefonów komórkowych i Internetu. Seneka mówił: "Jak sztuka w teatrze, takie życie; ważne nie jak długo trwa, ale jak jest zagrana". To doskonale pokazuje rolę teatru w życiu kulturalnego człowieka. Mamy nadzieję, że młodzież będzie również doceniać spektakle teatralne, tak samo jak kino.

Dzisiejsze spotkanie odbyło się dzięki wsparciu Grupy Azoty – Kędzierzyn Koźle. Dziękujemy serdecznie za pomoc w realizacji tego jakże ważnego wydarzenia.

Dziękujemy Panu Burmistrzowi Miasta Brzeg oraz Staroście Powiatu Brzeskiego za objęcie patronatem honorowym.

Działania wpisane w program ARS - JAK DBAĆ O MIŁOŚĆ  dla wszytskich ucznió szkoły w tym dla uczniów klasy 3 RSP. 

( 2,5H). 

  • Mikołajki w ZSB w Brzegu.

 

Zgodnie z tradycją i wielką wiarą w to, że istnieje Mikołaj Samorząd Uczniowski zorganizował „Mikołajki”.

Z dalekiej Laponii przybył do nas św. Mikołaj, który uszczęśliwiał uczniów oraz nauczycieli drobnymi upominkami. Mikołajowi towarzyszyły piękne i urocze śnieżynki i mikołajki oraz pomocne i pozytywne elfy.

 

Wszyscy byli grzeczni dlatego też wszyscy otrzymali prezenty, a dodatkowo okazało się, że większość uczniów marzyła o tym, by usiąść na kolanach Mikołaja. Marzenia zostały spełnione.

 

Po południu nasz Mikołaj udał się w miasto. Podczas uroczystego zapalenia świątecznego oświetlenia miasta pomagaliśmy studentom Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu w rozdawaniu prezentów.

 

Mikołajki to święto obchodzone 6 grudnia ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry.

 

  • Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – konkurs plastyczny etap szkolny

Dla upamiętnienia 25 rocznicy przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Konwencji o prawach dziecka, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak ogłosił konkurs dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych na najciekawsze prace plastyczne o tematyce związanej z prawami dziecka.

 

W naszej szkole prace powstawały podczas lekcji plastyki. Wiedzieliśmy, że mamy bardzo utalentowanych uczniów, jednakże zgodnie z regulaminem komisja konkursowa musiała wybrać 3 prace – mówi Tomasz Starzyński, przewodniczący komisji, nauczyciel przedmiotów zawodowych.

Laureatkami etapu szkolnego zostały uczennice klasy 1, RS - Małgorzata Sytnik oraz klasy 3 RSP – Alicja Gali i Anna Organista. Prace wykonane przez nasze artystki będą reprezentowały szkołę na etapie centralnym w Warszawie.

 

Wszystkim dziękujemy za udział, a laureatkom życzymy powodzenia w finale, który już 10 stycznia.

 

Nad całością etapu szkolnego czuwał Tomasz Starzyński.

 

M.W.

 

  • Wigilia – bo wszyscy jesteśmy jedną wielką rodziną.

Boże Narodzenie to swoiste misterium radości. W życiu każdego człowieka muszą być takie uroczyste chwile, dzięki którym stajemy się bardziej wrażliwi i serdeczni, bliscy i potrzebni. Stół wigilijny i szopka gromadzą razem rodzinę, gromadzą bliskich i przyjaciół i gromadzą uczniów z poszczególnych klas.

 

Nie było w tym roku klasy, w której nie odbyło się wspólne świętowanie cudu Bożego Narodzenia. Przy śpiewie kolęd, łamaniu się opłatkiem, składając sobie wzajemnie życzenia, wspólnie zajadając się tradycyjnymi potrawami wigilijnymi, bo też  nie zabrakło barszczu, pierogów i przepysznych ciast. W nastrój zadymy i zarazem radości z nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia wprowadzały śpiewane kolędy.

Te podniosłe chwile nie tylko utrwalają uczniom znajomość tradycji świątecznych, ale również wzmacniają bliskie i serdecznie relacje mówiła Renata Jabłońska – Denes, dyrektor ZSB w Brzegu.

W trakcie wigilijnych spotkań, które każda klasa zorganizowała podczas lekcji wychowawczych odbył się kiermasz świąteczny oraz dekorowanie z Panią Dyrektor cudownie pachnących i bardzo smacznych pierników.

 

Nasza szkoła nazywana często przez uczniów i absolwentów „szkoła z duszą” z pewnością wyróżnia panująca w niej atmosfera. Dzielenie się opłatkiem, składanie sobie życzeń i cieszenie się swoją obecnością, to nasz cel, który nie tylko w Boże Narodzenie gości w naszej szkole. Ale ten w ten szczególny okres przed Bożym Narodzeniem to dobry czas, by odłożyć na bok obowiązki, wymagania i spojrzeć sobie w oczy z radością i miłością. Tak też było w tym roku, tym bardziej, że ponownie przed nami nauka zdalna.

 

Podczas spotkań wigilijnych każda z klas mogła obejrzeć specjalne kolędowanie, które przygotowała Pani Sandra Ledwig z udziałem nauczycieli i pracowników szkoły oraz wychowawców Hufca Pracy.

 

W tym roku mogliśmy się cieszyć z pięknego zapachu prawdziwych choinek. Dziękujemy firmie „Ogrody na wymiar” za wsparcie i możliwość cieszenia się podarowanymi drzewkami.

M.W.

 

  • Boże Narodzenie 2021

Szanowni Nauczyciele, Uczniowie, Rodzice, Absolwenci, Przyjaciele i mieszkańcy Brzegu i powiatu brzeskiego,

       z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku życzymy wszystkim naszym Uczniom, Rodzicom, Absolwentom i wszystkim Sympatykom naszej szkoły, szczęścia, spokoju oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym. A nadchodzący Nowy Rok 2022, niech przyniesie same dobre dni.

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, przeżywany w gronie Rodziny, Bliskich, Przyjaciół, czas, w którym chcemy pielęgnować więzi z drugim człowiekiem, czerpać radość z obdarowywania innych nie tylko prezentami, ale przede wszystkim dobrym słowem, wspólnie zaśpiewaną kolędą. Dzielimy się i my z Państwem naszą twórczością i talentami, przekazując kilka pięknych utworów świątecznych oraz życzenia od Dyrekcji Zespołu Szkół Budowlanych.

 

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia – życzy Zespół Szkół Budowlanych im. Księcia Jerzego II Piasta w Brzegu.

 

 

 

  • „ARS, czyli jak dbać o miłość”

 

Wszyscy wiemy jak trudno rozmawiać z młodzieżą o alkoholu czy narkotykach. Przekonać, że picie alkoholu czy palenie papierosów może negatywnie wpływać na zdrowie nie tylko ich ale również na zdrowie ich dzieci, o których jeszcze nawet nie myślą. 

W roku szkolnym 2021/2022 szkoła nasza przystąpiła po raz kolejny do realizacji programu edukacyjnego pt. „ARS, czyli jak dbać o miłość”, w ramach projektu „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom od alkoholu, tytoniu i innych środków psychotropowych”. Koordynatorem realizacji programu jest Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Brzegu. Programem objęci zostali uczniowie klas III Technikum.  

Wyjątkowość Programu „ARS, czyli jak dbać o miłość?” polega na kompleksowym podejściu do profilaktyki uzależnień w kontekście wartości wyznawanych przez młodych ludzi. Młodzież uczestnicząca w zajęciach zdobywała wiedzę na temat wpływu używania alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych nie tylko na zdrowie, ale i na dokonywanie ważnych wyborów życiowych. Istotnym elementem programu było budzenie odpowiedzialności w kontekście przyszłych postaw rodzicielskich, a także uświadomienie młodzieży szkodliwego wpływu używania substancji psychoaktywnych przez kobiety na zdrowie ich przyszłego potomstwa. 

Program ma wzbudzić u młodzieży refleksję nad ważnymi dla nich wartościami. Jego oryginalnym założeniem jest otwarte i konsekwentne odwołanie się do najbardziej cenionej wartości w życiu ludzkim jaką jest miłość, a mniej do dotychczas stosowanych motywów w rodzaju zdrowia jako takiego lub wolności jako takiej. Zdrowie i wolność są tu rozumiane jako elementy sprzyjające odpowiedzialnej miłości oraz zdrowiu i prawidłowemu rozwojowi kolejnego pokolenia.

 

Część pierwsza – ARS VIVENDI – sztuka życia jest poświęcona zagadnieniom konsekwencji używania substancji psychoaktywnych dla zdrowia i życia

  • W tym roku szkolnym młodzież ZSB w Brzegu wzięła udział w spektaklu profilaktycznym - 2,5  h 

W ramach projektu młodzież brała udział w spektaklu -  „Zmowa milczenia”, który jest   jednocześnie deklaracją siły, poświęcenia i determinacji tych wszystkich, którzy nie ustają w codziennej walce z największym mordercą polskich rodzin – alkoholem.

Wartości wychowawczo-profilaktyczne: Profilaktyka zachowań ryzykownych: kształtowanie postaw aprobujących abstynencję, unikanie substancji psychoaktywnych w wymiarach emocjonalnym i poznawczym, dysponowanie wiedzą na temat zagrożeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, umiejętność podejmowania racjonalnych decyzji w oparciu o posiadane informacje, przewidywanie skutków własnych działań. Kształtowanie postaw społecznych: umiejętność krytycznego myślenia w kontekście analizy wpływu rówieśników i mediów na swoje życie, zaspokajanie potrzeb psychoemocjonalnych w sposób zgodny z przyjętymi normami i zasadami, przywiązanie do wartości oraz właściwych norm i wzorców zachowań, radzenie sobie ze stresem a w przypadku problemów poszukiwanie pomocy psychologicznej.

 

  • Klasa 3 RS wzięła udział w warsztatach profilaktycznych, przeciwko uzależnieniom. Warsztaty zostały przeprowadzone przez specjalistów  z zakrezu uzależnień/ 2 h 
1. Narkotyki, „dopalacze” i inne środki psychoaktywne zagrażające życiu i zdrowiu.
2. Alkohol, nikotynizm, bierne palenie, konsekwencje zdrowotne wynikające z picia alkoholu i palenia papierosów, nasilające się zjawisko e – papierosów w szkołach.
3. Uzależnienie od mediów, telefonów komórkowych, internetu, hazardu.
 

Działania wpisane w program ARS - JAK DBAĆ O MIŁOŚĆ  dla uczniów klasy 3 RSP (2 h)

 

Część drugą programu  ARS AMANDI – sztuka kochania jest poświęcona omówieniu konsekwencji stosowania substancji psychoaktywnych dla różnych aspektów miłości i związków intymnych kobiety i mężczyzny (2 h) 

 

 

Film edukacyjny GIS - Używki, a codzienność

 
Trzecia część programu - sztuka rodzenia dotyczy zagadnienia konsekwencji używania substancji psychoaktywnych da zdrowia prokreacyjnego i zdrowia potomstwa. (2h) 

 

 Skupiliśmy się na filmie  edukacyjnym który powstał w  ramach Projektu KIK/68
 

„Profilaktyczny Program w Zakresie Przeciwdziałania Uzależnieniu Od Alkoholu, Tytoniu I Innych Środków Psychoaktywnych" 

 

 

 

Działania wpisane w program ARS - JAK DBAĆ O MIŁOŚĆ  dla wszytskich ucznió szkoły w tym dla uczniów klasy 3 RSP

 

W ramach zajęć prowadzono dyskusje grupowe, burzę mózgów,, jak również treści edukacyjne przekazywano w formie filmów. 

 

Broszura dla ucznia

 

Ulotka dla rodzica

 

  • Podstępne WZW

Celem programu edukacyjnego „Podstępne WZW” jest upowszechnienie wiedzy na temat wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C poprzez:

  • przekazanie wiedzy na temat ryzyka zakażenia HAV, HBV i HCV,
  • uświadomienie zagrożeń i zasad profilaktyki w tym zakresie,
  • pobudzenie do refleksji nad odpowiedzialnością w zakresie własnych zachowań zdrowotnych,
  • kształtowanie postawy tolerancji i zrozumienia wobec osób zakażonych.

 

Grupą docelową są uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych w województwie podlaskim.

 

Program realizowany jest we współpracy z Fundacją „Gwiazda Nadziei”. Więcej informacji: https://www.gwiazdanadziei.pl/podstepne-wzw

 

 

 

  • "Znamię? Znam je"

Program edukacyjny "Znamię! Znam je?" dotyczy profilaktyki czerniaka, przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych

 

 

 

 

 

  • Przestrzeganie prawa  to obowiązek każdego ucznia

 

Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego ucznia – łamanie prawa, rodzaje środków wychowawczych  stosowanych przez Sąd w stosunku do nieletnich łamiących prawo to temat spotkania, jakie odbyło się 7 czerwca w naszej szkole.

Uczniowie klas 1 i 2 szkoły branżowej ( 1A, 1C, 2 BA, 2 BB, 2 BC) wzięli udział w niezwykle ciekawej lekcji z Panią Beatą Staniewicz oraz Aleksandrą Szydło, kuratorami zawodowymi Kuratorskiej Służby Sądowej w Sądzie Rejonowym w Brzegu.

Tematyka bardzo szeroka, ale najważniejsze aspekty dotyczące konsekwencji łamania prawa przez nieletnich, roli kuratora rodzinnego w tej dziedzinie, zachowań ryzykownych i niedopuszczalnych zostały wyjaśnione.

Młodzież miała możliwość dowiedzenia się, jakie środki może zastosować sąd osobie nieletniej łamiącej prawo. Co to jest nadzór kuratora sądowego, na czym polega nadzór nad nieletnimi, jakie środki wychowawcze może nałożyć sąd na nieletniego.

Spotkanie z kuratorami z pewnością poszerzyło świadomość młodzieży na temat odpowiedzialności postępowania wobec innych oraz konsekwencji w razie łamania norm i zasad społecznych. 

M.W.

 

  • Nie bójcie się swoich marzeń, rozwijacie swoje pasje.  RATOWNICY MARZEŃ

Niezwykłe warsztaty odbyły się 23 maja w naszej szkole. Młodzież z klas drugich technikum  uczestniczyła w spotkaniu w ramach programu profilaktyki zintegrowanej RATOWNICY MARZEŃ.

 

Jedna z „dźwigni” skutecznej profilaktyki mówi: „Buduj na wartościach i marzeniach młodzieży” – pisze Leszek Szawiński, pedagog i profilaktyk, laureat nagrody „Złote Ogniwo” dla Profilaktyka Roku w konkursie Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej, twórca programu „Ratownicy marzeń”.

 

Dlatego też dzisiejsze warsztaty to odwołanie się do marzeń oraz celów życiowych. Podjęte dziś rozważania skoncentrowane były na wzmacnianiu poczucia własnej wartości, zachęcaniu do rozwijania i realizacji swoich pasji, zainteresowań. Prowadzący zajęcia skupiali się również na ukazywaniu wartości wynikających z różnych postaw i zachowań. Świetna lekcja pokazująca wartości przyjaźni i miłości jako relacji, które są mocnym źródłem wsparcia w życiu każdego człowieka.

 

  • Do przemyślenia zostawiamy wiarę we własne siły mówili uczniowie po spotkaniu, przecież chcieć to móc- dodawali następni. Marzenia to nasze potencjalne cele.

Przed warsztatami młodzież wypełniała ankietę, z której jasno wynika, że najważniejsze cele i dążenia w życiu to przede wszystkim trwała miłość i przyjaźń, szczęśliwe życie rodzinne, ciekawa praca zgodna z zainteresowaniami i inne. To bardzo dobrze, że właśnie takie cele mają młodzi ludzie. Bo przecież, każdy chce być szczęśliwy, a żeby to wszystko się wydarzyło po pierwsze trzeba mieć silne fundamenty wartości i jasną świadomość tego, co dla nas jest naprawdę istotne.

- Każdy z nas obawia się, że nigdy nie uda nam się spełnić marzeń, bo mamy niewystarczające środki, brak nam umiejętności, odwagi. Warto jednak uzmysłowić sobie bariery wewnętrzne i zewnętrzne, które często lub w ogóle powstrzymują nas od realizacji marzeń.  

Prowadzący spotkanie jasno precyzowali jak to jednak zrobić: „Podejmuj decyzję i działaj” Na zakończenie podali 9 wskazówek, które sami realizują w swoim życiu. Warto je zapamiętać i wprowadzić we własne życie.

Akceptuj swoje uczucia

Panuj nad tym co robisz

Bądź czujny, bądź czujna

Odpuść sobie i innym

Odkrywaj źródła wsparcia

Patrz daleko

Szukaj tego co dobre

Buduj z tego co masz

Wyjdź naprzeciw.

Program Ratownicy Marzeń wspiera szkolny program wychowawczy zgodnie z założeniami profilaktyki zintegrowanej.  Spełnia wytyczne Ministra Edukacji w zakresie kształtowania postaw i wychowania do wartości odwołując się do modelu zrównoważonego rozwoju.

Zajęcia mają charakter motywacyjny. Bezpośrednim celem programu jest wzmocnienie w młodzieży pozytywnego potencjału oraz integracja społeczna. Przekłada się to na wzmocnienie dobrej atmosfery w grupie rówieśniczej, postawy szacunku, obniżenie poziomu zachowań agresywnych, ograniczenie zachowań ryzykownych.

W zajęciach uczesniczyli uczniowie klas drugich technikum.

 

Warsztaty zrealizowane zostały dzięki Urzędowi Miasta Brzegu  w ramach zadania publicznego.

 

  • „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” – akcja edukacyjna KAS

Podniesienie świadomości związanych z uzależnieniem od hazardu i uczestnictwem w nielegalnych grach hazardowych to główny cel zajęć, jakie odbyły się 17 maja w naszej szkole.

Uczniowie klas 1A, 1C oraz 2 BA i BB uczestniczyli w lekcji przeprowadzonej przez Monikę Waliszewską i Justynę Korolczuk z Izby Skarbowej w Brzegu.

Hazard? Nie daj się wciągnąć! to akcja edukacyjna, prowadzona przez Krajową Administrację Skarbową. To świetna lekcja profilaktyczna dla młodych ludzi, dzięki której pokazujemy, z jakim niebezpieczeństwem wiąże się udział w grach hazardowych, a przede wszystkim przestrzec przed tą bardzo niebezpieczną rozrywką.

Jak mówiły podczas spotkania Pani Monika i Pani Justyna – „organizatorzy nielegalnych kasyn internetowych często oferują graczom możliwość grania za darmo, aby w efekcie uzależnić od gry za pieniądze, często oferowane są nagrody w postaci wirtualnych żetonów, wszystko po to by wciągnąć w grę”

Uprawianie hazardu najczęściej kojarzy się z osobami dorosłymi. Jednak dzieci i młodzież także grają w gry hazardowe, bo do tego wcale nie potrzeba kasyna, a zaczyna się od pozwolenia rodziców na zdrapki, które traktowane są jako zabawę – mówiły.

 

Akcja odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

Spotkanie zorganizowała Agata Straub – pedagog szkolny

 

  • Działamy Razem – Tydzień Bezpiecznego Internetu

Co roku w naszej szkole Piotr Dereń i Dariusz Nowacki, nauczyciele informatycy organizują „Dzień Bezpiecznego Internetu”. To bardzo ważne zajęcia, szczególnie w czasach, gdzie masowo atakowani jesteśmy w sieci z każdej strony. Bezpieczeństwo w sieci staje się coraz większym wyzwaniem.  Zdalne lekcje, zdalna praca, wirtualne urzędy i sklepy – nasze życie przenosi się coraz bardziej do internetu i tym ważniejsze stają się wydarzenia, takie jak Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).

Lekcje o bezpieczeństwie w Internecie rozłożone zostały na cały tydzień (14 – 18 marca) a udział w nich wzięli uczniowie klas pierwszych – 1 RS, 1A, 1B i 1C.

 

Poprzez różnego rodzaju działania chcemy zwrócić uwagę na niepokojące zjawiska towarzyszące byciu online – mówili nauczyciele prowadzący.

Cyberprzemoc, hejt, prawa autorskie, ochrona danych to tylko kilka zagrożeń czyhających na nas w sieci. Dlatego na każdym kroku powinniśmy pamiętać, że nie jesteśmy anonimowi w sieci, a pojęcie takie jak szacunek powinno być obecne również online.

 

Zajęcia w uczniami miały również na celu wskazanie miejsc, gdzie można szukać pomocy w przypadkach cyberprzemocy i przejęcia przez hejterów zawartości komputera, telefonu a zwłaszcza bankowości elektronicznej. Ale to nie wszystko, oprócz zagrożeń zewnętrznych, istnieją i stają się coraz bardziej silne uzależnienia z nadużywania internetu. Problem uzależnienia od internetu był także szeroko omawiany, szczególnie w kontekście mediów społecznościowych oraz gier.

 

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. 

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dizeiom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange 
 

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

 

  • Lekcje z Temidą z Ministerstwem Sprawiedliwości

Gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiarą przestępstwa, czym jest stalking, jak reagować na prześladowanie w szkole? Na te i wiele innych pytań uczniowie klas drugich szkoły branżowej uzyskali odpowiedź podczas spotkania z prawnikiem. W ramach programu „Lekcje z Temidą” po raz drugi w naszej szkole odbyły się wykłady dotyczące prawa.

 

Celem programu jest podnoszenie poziomu wiedzy oraz świadomości prawnej wśród młodzieży. Zajęcia prowadzone przez Katarzynę Siwek, z Fundacji Altum to przede wszystkim uświadamianie młodych uczniów, promowanie postawy proobywatelskiej oraz budowanie w młodych obywatelach zaufania do organów wymiaru sprawiedliwości.

 

Projekt realizowany jest przez fundację „Altum” a finansowany jest ze środków  Funduszu Sprawiedliwości  i  Ministerstwa Sprawiedliwości.

W lekcjach udział wzięli uczniowie klas drugich szkoły branżowej. 

 

  • „Dziękuję, nie biorę, nie piję – cenię życie”

„Dziękuję, nie biorę, nie piję – cenię życie”

 

Takiej ciszy podczas zajęć lekcyjnych dawno nie spotkaliśmy… zawsze ktoś się odezwie, ktoś coś powie nie w tym momencie, ale nie dzisiaj.  A tematem dzisiejszego dnia w wielu klasach było uzależnienie od alkoholu i narkotyków.

Podczas lekcji z życia wziętej gościliśmy Grzegorza Rychlika oraz Artura Misztala z Brzeskiego Stowarzyszenia Abstynenta „Tama”.

 

Wydawało mi się, że panuje nad sytuacją, wydawało mi się, że potrafię żyć. Ale to była nieprawda. To była tragedia w trzech aktach. Jeden człowiek pije, inni reagują na jego picie, pijący reaguje na ich reakcje i znowu pije. Tak zaczyna wielu. Zaczynasz obracać się w zaczarowanym kole oskarżeń i zaprzeczeń, a spirala śmierci nabiera prędkości.

 

Człowiek uzależniony to ktoś, kto dosłownie „zakochał się” w substancji chemicznej, która przecież obiecuje łatwe szczęście, oszukuje, uzależnia i zabija. Jednocześnie to ktoś, kto nie rozumie samego siebie, kto oszukuje samego siebie, wmawiając sobie, że nie jest uzależniony i nie ma problemu z narkotykami czy alkoholem.

 

Wszyscy z mojego otoczenia brali, pili wiec ja też – mówili panowie. Młodzież traktuje kontakt z alkoholem czy narkotykami albo jedno i drugie jako eksperyment. Sposób na rozładowanie stresu np. szkolnego, ale także napięcia, presji, szybciej zapamiętać materiał do nauczenia, zrelaksować się, ośmielić na imprezach, poradzić sobie z problemami z rodzicami.  Młody człowiek uważa, że jest lepszy, popularny, bardziej lubiany, gdy „bierze”, gdy się napije w parku a przez to zyskuje akceptację grupy. Zacząłeś brać, napiłeś się, bo chciałeś, chciałaś zapomnieć o swoich problemach, odciąć się od świata i niczym się nie przejmować, tymczasem to tak zgubne, że po prostu nie prawdziwe.

 

Zacząć brać jest prosto, skończyć trudni, kończy się w kanale, bez przyjaciół, rodziny, szkoły, zawodu – mówili panowie podczas spotkania. Na początku jest fajnie, ale co potem… przekraczasz wszystkie granice. Wszystko zaczyna kręcić się wokół narkotyków, alkoholu i pieniędzy na to. Kradniesz, nie interesuje cię, że zabierasz komuś pieniądze na czynsz, chleb, dopiero teraz cieszę się np., że pada deszcz. Nie życzę Wam tego mówił Grzegorz Rychlik – nie życzę byście skończyli w więzieniu. Nie życzę Wam tego co przeszedłem. Bardzo podobnie i mocno mówił o swoim uzależnieniu Artur Misztal. Gdy pijesz i przepijasz wszystko, zaciągasz długi na 250 tys. leżysz kolejny raz na SOR – po to tylko by wzmocnić organizm, i obiecywać, że już nigdy więcej…

Dziś nie piją, nie biorą za to dzielą się swoją historią. Takie historie są bardzo potrzebne. Bo tony ulotek, filmy czy pogadanki – owszem mają sens, ale wiarygodność i mówienie prosto z mostu więcej znaczą i bardziej trafią do nas – mówili uczniowie po spotkaniach.

Najgorsze jest to, że substancje psychoaktywne stały się coraz bardziej powszechne i szeroko dostępne. Można powiedzieć, że obserwuje się zjawisko spowszechnienia brania narkotyków, a także obniżenie wieku „pierwszego razu”. Dlatego należy wciąż mówić, mówić uświadamiać i wręcz krzyczeć do czego prowadzi dzisiejsza moda na zapalenie już nie tylko papierosa... 

W spotkanaich uczesniczyli uczniwoie klas - 3 BBG, 3 BAG, 1 RS, 3 BBP, 2 BA, 2 BB, 2 TBS i 4 TLR. 

Dziękujemy za spotkanie, następne spotkania już zaplanowane. 

 

  • „Uczymy Się Żyć Bez Ryzyka Aids”

Czy powinniśmy się jeszcze dzisiaj obawiać wirusa HIV? Jak wygląda sytuacja w Polsce pod względem infekcji przenoszonych drogą płciową? Czy Polki i Polacy uprawiają świadomy i bezpieczny seks? O tym wszystkim mogli porozmawiać uczniowie naszej szkoły z dr Renatą Straub-Pieczykolan – pedagog w Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej w Brzegu.

Wirus HIV może dotyczyć każdego – bez względu na wiek, płeć, orientację seksualną, religię, rasę czy status społeczny. Kto podejmuje ryzykowne zachowania, powinien liczyć się z niebezpieczeństwem zakażenia. Jeżeli jest ono wykryte odpowiednio wcześnie, wówczas można je kontrolować dzięki lekom, nie dopuszczając tym samym do rozwoju choroby.

Chociaż od początku lat 80. XX wieku świadomość tego co to jest HIV i w jaki sposób się rozprzestrzenia zdecydowanie wzrosła, to jednak po dziś dzień pokutuje wiele mitów na temat samego wirusa, jak i dróg jego transmisji.

W cieniu pandemii COVID-19 trwa ta stara – zakażeń HIV. W Polsce występują niepokojące trendy: z jednej strony pogłębiający się niedostatek wiedzy na temat transmisji HIV, z drugiej – dramatycznie niska skłonność do testowania się w kierunku zakażenia. Tymczasem testy są darmowe, a w razie zakażenia leczenie jest dostępne i umożliwia zupełnie normalne życie – można przeczytać w artykule HIV: w Polsce występują niepokojące trendy” – Justyny Wojteczek

O czym należy pamiętać?

  • HIV to wirus nabytego niedoboru (upośledzenia) odporności wywołujący AIDS.
  • AIDS to zespół nabytego niedoboru (upośledzenia odporności).
  • Na świecie mamy około 38 mln zakażonych wirusem HIV, najwięcej w Afryce.
  • Od 1988 r. 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS.
  • Czerwona kokardka – symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV/AIDS i ich bliskimi.
  • W Polsce około 50% zakażonych osób nie wie, że ma HIV i może nieświadomie zakażać swoich partnerów.
  • Matka zakażona HIV może zakazić swoje dziecko w czasie ciąży, porodu lub podczas karmienia piersią.
  • Zakażenie HIV nie można wyleczyć, nie można usunąć wirusa z organizmu. Osoba zakażona pozostaje seropozytywna do końca życia.
  • Do dziś nie wynaleziono szczepionki ani leku na HIV.
  • Znacznie zmniejszają ilość wirusa we krwi leki antyretrowirusowe.

Zadbaj o siebie, zadbaj o swoich najbliższych. W wątpliwych/ryzykownych przypadkach możesz zrobić bezpłatny test na HIV.

 

W zajęciach, które odbyły się 9 marca 2022 r. uczestniczyła młodzież z klas 3 technikum – 2 LP, 3 RSP, 3 LSG oraz trzecie klasy szkoły branżowej.

Wykorzystano informacje ze strony www.aids.gov.pl oraz www.zdrowiepap.pl

 

 

2020/2021 

  • Światowy Dzień Zespołu Downa

 

21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny! To właśnie tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Stowarzyszenie „Bardziej Kochani” wspierające osoby z Zespołem Downa zachęca  do udziału w akcji poprzez założenie tego dnia kolorowych skarpetek „nie do pary” jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa.

 

Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień 3. miesiąca w roku ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia -  trisomia 21. Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI), mając na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Zespół Downa jest odmiennością biologiczną człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. To ona właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi, w efekcie dochodzi do zmian tempa rozwoju tej osoby. Najdotkliwiej odczuwanym przez osoby z Zespołem Downa zaburzeniem jest osłabienie procesu zapamiętywania i zaburzenie mowy.

Nazwa tej wady genetycznej pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Johna Langdona Downa, który w 1866 r. pierwszy opisał podobieństwo grupy osób z odmiennym rozwojem, które nie były ze sobą spokrewnione.

Przeczytaj więcej na temat zespołu Downa: Zespół Downa: przyczyny, rozpoznanie i objawy zespołu Downa u dzieci

Dobrze wiedzieć:
 
  • Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani” od ponad dekady udziela wsparcia, doradza, pośredniczy, informuje i szkoli. Pomoc Stowarzyszenia skierowana jest do wszystkich dzieci oraz dorosłych z Zespołem Downa, ich rodziców i opiekunów. Stowarzyszenie wydało szereg publikacji na temat Zespołu Downa,  prowadzi specjalistyczny punkt informacji i wsparcia oraz grupy wsparcia i grupy terapeutyczno-szkoleniowe, proponuje zajęcia wspomagające rozwój, konsultacje i warsztaty, a także organizuje konferencje naukowe i szkolenia.

 

żródło https://www.mjakmama24.pl/aktualnosci/dzis-21-marca-zaloz-kolorowe-skarpetki-swiatowy-dzien-zespolu-downa-aa-MMGj-aaTp-SrWf.html

 

  • TYDZIEŃ MÓZGU 

 

 

  • Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

 

Drodzy uczniowie !!

Czy wiecie ,że …

23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Celem obchodów jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych.

Dla wszytskich klas ZSB w Brzegu

 

 

 

 

 

  • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2021

9 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Podobnie jak w zeszłym roku, hasłem przewodnim Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) jest #DziałamyRazem. Z inicjatywy Komisji Europejskiej obchody DBI początkowo odbywały się jedynie w Europie, jednak od kilku lat swoim zasięgiem docierają do państw z całego świata. Głównym zadaniem organizowania takiego dnia było i jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocją pozytywnego wykorzystywania Internetu.

 

Organizacją tego wydarzenia w Polsce zajmuje się Polskie Centrum Programu Safer Internet, w skład którego wchodzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Organizatorzy poprzez to wydarzenie zachęcają szkoły, biblioteki, organizacje pozarządowe, firmy i inne instytucje do realizowania lokalnych inicjatyw na rzecz młodych internautów.

Internetem czy też siecią nazywamy ogólnoświatowy system połączeń między komputerami. Jego początki sięgają końca lat 60. XX wieku, natomiast w Polsce zagościł dopiero w latach 90. Jest to sukces rozwoju technologicznego cywilizacji, a także odpowiedz na potrzeby współczesnego człowieka[1]. W obecnych czasach większość ludzi nie wyobraża sobie życia bez korzystania z Internetu, służy on nie tylko do pracy, nauki czy zabawy, ale również do zdalnego wykonywania codziennych domowych czynności. Niestety równie często wykorzystywany jest przez przestępców do dokonywania kradzieży czy oszustw. Dlatego warto zastosować się do kilku poniższych wskazówek i rad.

♦ Co zrobić, aby dostęp do Internetu był bezpieczny:

  • aktualizuj oprogramowanie systemowe (Windows, Linuks, iOS),
  • stosuj silne hasła dostępu do systemu oraz sieci domowych. Do podstawowych zasad tworzenia hasła użyj kombinacji dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych, o długości powyżej 8-10 znaków. Ponadto, hasło nie powinno wiązać się z naszymi danymi: imieniem, nazwiskiem, pseudonimem (ksywą), datą urodzenia. Nie powinno też zawierać nazw z bliższego otoczenia, takich jak: miejsce pracy, imię pupila, danych dzieci/męża. Używaj potwierdzenia wpisanego hasła,
  • nie udostępniaj „sąsiadom” swojej sieci Internet (Wi-Fi), zabezpiecz ją silnym hasłem, a jeżeli pozwalamy innym użytkownikom na podłączenie się do naszej sieci, ograniczmy możliwość podłączania zewnętrznych nośników.

♦ Co zrobić, aby korzystanie z Internetu było bezpieczne:

  • aktualizuj oprogramowanie antywirusowe kupione wyłącznie z legalnego źródła,
  • pamiętaj, że treści zamieszczone w sieci (zdjęcia, posty, komentarze) nigdy nie zostaną usunięte,
  • nie otwieraj załączników w nieznanych lub budzących wątpliwość co do nadawcy wiadomościach e-mail,
  • nie przesyłaj mailem danych osobistych. W żadnym wypadku nie wypełniaj danymi osobistymi formularzy zawartych w wiadomości e-mailowej,
  • nie należy otwierać hiperłącza bezpośrednio otrzymanego mailem, szczególnie jeżeli nie znamy nadawcy wiadomości,
  • pamiętaj, że banki i instytucje finansowe stosują protokół HTTPS tam, gdzie konieczne jest zalogowanie się do systemu. Dlatego, zwracaj uwagę na adres strony www, która rozpoczyna się od wyrażenia „https://”, a nie „http://”. Jeżeli strona logowania nie zawiera w adresie nazwy protokołu HTTPS, zgłoś to do banku, a przede wszystkim nie podawaj żadnych danych,
  • nie podawaj swoich danych do logowania osobom trzecim.

♦ Jak robić bezpieczne zakupy w sieci:

  • nie udostępniaj numerów PIN oraz haseł do bankowości elektronicznej,
  • robiąc zakupy w sieci uważaj na wyjątkowe okazje i promocje,
  • zawsze sprawdzaj wiarygodność sprzedawcy i opinie na jego temat,
  • korzystaj z komputera lub urządzenia mobilne wyposażonego w oprogramowanie antywirusowe,
  • sprawdzaj miesięczne wyciągi swoich płatności z karty, BLIK. W przypadku podejrzanych transakcji skontaktuj się ze swoim bankiem i zablokuj kartę,
  • zawsze sprawdzaj, czy adres strony banku posiada tzw. kłódeczkę (protokół HTTPS),
  • unikaj publicznych sieci Wi-Fi.

♦ Co zrobić, aby twoje dziecko było bezpieczne w sieci:

  • rozważ zainstalowanie oprogramowania do kontroli rodzicielskiej,
  • nie pozostawiaj dziecka samego w sieci - pokaż mu dobre strony Internetu, pokaż jak może rozwijać swoje pasje, ale ostrzeż je także o zagrożeniach, które mogą z niego płynąć,
  • rozmawiaj z dzieckiem na temat:
    • zasad poruszania się w Internecie,
    • zachowania się w różnych sytuacjach,
    • zapewnij, że z każdym problemem może zwrócić się do rodziców, pedagoga w szkole czy policjanta – osób, które wiedzą jak postąpić, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo,
  • jeśli masz wątpliwości dotyczące treści w sieci, możesz je zgłosić wyspecjalizowanym komórkom do walki z cyberprzestępczością, znajdującym się w komendach wojewódzkich/Komendzie Stołecznej Policji,
  • blokuj niewłaściwe twoim zdaniem strony,
  • osoby poznane w sieci mogą podawać się za kogoś innego (częsta zmiana twarzy, wieku i miejscowości),
  • nie należy się spotykaj z osobami poznanymi w Internecie.

♦ Najczęstsze zagrożenia czyhające na twoje dziecko w sieci:

  • trolling

Celowe zaognianie wymiany zdań między użytkownikami serwisu internetowego (dyskusyjnego, społecznościowego). W efekcie dochodzi do odejścia od pierwotnego tematu rozmowy w kierunku obelg, gróźb, następuje eskalacja agresji,

  • flaming

Celowe zaognianie wymiany zdań między użytkownikami serwisu internetowego (dyskusyjnego, społecznościowego). Taką dyskusję należy niezwłocznie zgłosić moderatorom w celu zablokowania, usunięcia. W przypadku wyczerpania znamion czynu zabronionego należy zabezpieczyć treść dyskusji oraz powiadomić organy ścigany,

  • hejt

Hejt – oznacza nienawiść, czyli zjawisko społeczne o charakterze poniżającym obserwowane w środowisku Internetu[2]. Często wystawianie złych, wręcz kompromitujących komentarzy to rozrywka dla młodego internauty. Niestety, hejt w sieci w skrajnych przypadkach może doprowadzić młodego człowieka do zaniżonej oceny, depresji, a nawet samobójstwa,

  • treści pro-ana

Pro-ana to termin odnoszący się do promowania anoreksji jako świadomego wyboru i pożądanego stylu życia. Ruch pro-ana jest bardzo aktywny w Internecie i szczególnie popularny wśród dziewcząt. Uczestników tego ruchu nazywa się porcelanowymi motylami.

Przejawem działań ruchu pro-ana są bardzo często blogi dziewcząt, które opisują swoją obsesyjną walkę o nienaganną figurę. Hasło przewodnie brzmi “Jeśli nie jesteś szczupła, to znaczy, że nie jesteś atrakcyjna”.

Uczestnicy tego ruchu komunikują się między sobą, tworzą grupy zamknięte i fora, na których wymieniają się doświadczeniami. Doradzają sobie jak ukrywać przed rodzicami fakt niejedzenia, wymieniają dietami 500 kalorii bądź maskowania spadku wagi.

Ana pochodzi od słowa anoreksja, czyli patologicznego zaburzenia polegającego na obsesyjnym głodzeniu się. Celem takiego działania jest chorobliwie wychudzona sylwetka. Wiąże się to z bardzo wieloma problemami związanymi z niedożywieniem. W skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci[3],

  • child grooming

Działania podejmowane w celu zaprzyjaźnienia się i nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem, aby zmniejszyć jego opory i później wykorzystać seksualnie. Jest to również mechanizm używany w celu nakłonienia dziecka do prostytucji czy udziału w pornografii dziecięcej,

  • cyberprostytucja

Nazywana jest również wirtualną prostytucją i ma na celu uzyskanie korzyści materialnych za udostępnianie i przekazywanie materiałów (zdjęć bądź nagrań pornograficznych) o charakterze erotycznym lub pornograficznym z własnym udziałem,

  • sextorion

Szantaż internetowy opierający się na groźbie ujawnienia nagich, kompromitujących zdjęć. Sprawca żąda od swojej ofiary kolejnych fotografii, pieniędzy lub chce ją wykorzystać,

  • patostreamy

Transmisja na żywo, prowadzona w serwisach internetowych (np. YouTube), w trakcie której prezentowane są liczne zachowania powszechnie uznawane za będące dewiacjami społecznymi, zwłaszcza takie jak: libacje alkoholowe, wulgaryzmy, przemoc domowa. Wobec autorów patostreamów, w których aktywności dostrzeżono czyny zabronione, podejmowane są działania zmierzające do pociągania ich do odpowiedzialności prawnej,

  • ksenofobia

Może dotyczyć negatywnych zachowań wobec obcokrajowców, osób z innego kręgu kulturowego, innego wyznania, rasy, orientacji seksualnej,

  • kradzież tożsamości

Wykorzystywanie identyfikujących danych personalnych, np. numeru karty kredytowej, jako narzędzia do popełnienia innych przestępstw.

  • uzależnienie od Internetu

Gdy dziecko zbyt długo korzysta z Internetu, a pozbawienie go dostępu do sieci powoduje złość i rozdrażnienie, może być to pierwsza oznaka uzależnienia. Warto wówczas nawiązać kontakt ze specjalistą, zanim straci się kontakt z dzieckiem,

♦ Najczęstsze zagrożenia czyhające na wszystkich użytkowników sieci:

  • phishing

Podszywanie się m.in. pod inna osobę, firmy kurierskie, urzędy administracji, operatorów telekomunikacyjnych, czy nawet naszych znajomych w celu wyłudzenia poufnych informacji, takich jak nasze dane do logowania np. do kont bankowych lub używanych przez nas kont społecznościowych, czy systemów biznesowych. Dzieje się tak poprzez wysyłanie fałszywych e-maili lub przekierowywanie na fałszywe strony internetowe, gdyż są one łudząco podobne do prawdziwych stron banków, serwisów aukcyjnych, legalnych organizacji czy agencji rządowych. Zazwyczaj komunikaty zawierają informację o rzekomym zdezaktywowaniu konta i koniczności jego reaktywowania przez odnośnik znajdujący się w e-mailu. Celem oszusta najczęściej jest wyłudzenie informacji o danych do logowania, szczegółów kart kredytowych,

  • Malware, „robaki” i pharming

Szkodliwy typ oprogramowania, który ma na celu potajemnie uzyskać dostęp do urządzenia bez wiedzy użytkownika. Do takiego szkodliwego oprogramowania zalicza się oczywiście tzw. wirusy, robaki, konie trojańskie, oprogramowanie szpiegujące czy rejestratory klawiszy. „Robaki” przedostają się do naszego komputera jako samodzielne nośniki i w ramach wszystkich dostępnych nam sieci replikują się. Dodatkowo mogą samodzielnie niszczyć pliki czy wysyłać pocztę spam. Oszuści najczęściej stosują w tym celu zainfekowane witryny internetowe, w opisie zawierające chwytliwe hasła lub fałszywe wiadomości e-mail. Trudniejszą do wykrycia i niebezpieczniejszą dla użytkownika formą phishingu jest tzw. pharming. W tym przypadku odwiedzający prawdziwą stronę np. swojego banku, są przekierowywani na podszywające się pod nią strony internetowe, które instalują na ich urządzeniach złośliwe oprogramowanie lub zabierają dane osobowe, hasła, dane do kont bankowych, które otrzymują przestępcy.

Pamiętaj, że:

  • Internet może dać wiele dobrego, pod warunkiem, że potrafimy z niego właściwie korzystać,
  • w sieci nie jesteśmy anonimowi (niezależnie od wieku),
  • wszystko co piszemy, publikujemy w sieci, pozostaje na długi czas – dlatego, informacje, które umieszczamy powinny być przemyślane,
  • komentarze, które umieszczamy na danych stronach, świadczą o nas. Dlatego, tak jak w życiu codziennym odnośmy się do innych z szacunkiem, bez wyzwisk czy zastraszania.

Internet tworzą ludzie, w tym my. Dlatego pamiętajmy, jakim chcielibyśmy go zastać i dbajmy o wspólne bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.
 

Przydatne linki:

Dzień Bezpiecznego Internetu ►

https://dyzurnet.pl/ - Dyżur.net

https://dyzurnet.pl/formularz/?pl - zgłaszanie nielegalnych treści,

http://www.saferinternet.pl/ - bezpieczeństwo dzieci online,

800 100 100 - telefon dla nauczycieli i rodziców.

 

 

  • Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Został on ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.

Materiał dla wszystkich uczniów. 

 

  • 1 grudnia - Światowy Dzień Walki z AIDS 

 

Lekcja dla wszystkich uczniów 

 

 

  • 27 listopada  -  Motywacja do nauki 

Lekcja dla wszystkich uczniów 

  • 26 listopada  - Nieletni w świetle obowiązującego prawa  

Lekcje z prawem dla uczniów wszystkich klas pierwszych 

 

  • 21 listopada Dzień Życzliwości i pozdrowień 

 

  • 16 listopada - Międzynarodowy Dzień Tolerancji 

 

 

 

  • KAMPANIA STOP HEJT

 

Kampania przeprowadzona we wszystkich klasach ZSB w Brzegu - zdalnie

 

 

 

 

 

 

 

Program edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, którego głównym celem jest podniesienie wiedzy na temat profilaktyki zakażeń HBV i HCV. Kształtowanie zachowań zdrowotnych, w tym również w zakresie przeciwdziałania chorobom zakaźnym, stanowi ważny element działań edukacyjnych w szkole.

Cele programu:

  • Przekazanie wiedzy na temat ryzyka zakażeń HBV i HCV
  • Uświadomienie zagrożeń i zasad profilaktyki
  • Pobudzenie do refleksji nad własnymi zachowaniami zdrowotnymi
  • Kształtowanie prawidłowych zachowań w stosunku do osób zakażonych

Adresaci:

  • Uczniowie szkół ponadpodstawowych
  • Pośrednio również rodzice oraz kadra pedagogiczna szkół

Treści programu:

  • Informacje dotyczące roli wątroby w naszym organizmie
  • Podstawowe dane na temat zakażeń HBV i HCV
  • Drogi zakażenia, objawy i przebieg choroby
  • Diagnostyka, leczenie oraz profilaktyka

W tym roku szkolnym w programie uczestniczyli uczniowie klas III szkoły branżowej. Uczniwoie otrzymali pełen pakiet informacji zdalnie - poprzez platformę Teams. 

Materiały edukacyjne dostępne na stronie www.gwiazdanadziei.pl

 

  • Tydzień mediacji 

15 października przypada tegoroczny Międzynarodowy Dzień Mediacji - święto mediatorów oraz wszystkich osób zaangażowanych w polubowne rozwiązywanie konfliktów, którego celem jest promowanie tej idei i propagowanie wiedzy na ten temat. Plany pokrzyżowała nam epidemia, i niestety nie moglismy spotkać się w klasach z mediatorami przy brzeskim Sądzie Rejonowym. 

Podczas nauczania zdalnego każdy uczeń otrzymał informację na temat mediacji. 

 

 

 

 

 

 

  • Integracyjnie w ZSB w Brzegu (22 września) 

Wrzesień, to pierwszy miesiąc nauki uczniów klas pierwszych w nowej szkole. Nowi koledzy, nowa klasa, nauczyciele oraz nowe wymagania. Dla uczniów klas pierwszych także nowe plany, marzenia, ale też obawy i niepewność. Szkoła średnia to nowy etap w ich życiu, dlatego też, aby łatwiej było się zaaklimatyzować co roku organizujemy „Wsparcie na starcie”.

 

„Wsparcie na starcie” to zabawa integracyjna, która polega na „tworzeniu całości z części”, scalaniu grupy rówieśniczej, uczeniu się współpracy. 22 września Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami zorganizował integrację klas pierwszych. Była to świetnia okazja dla pierwszaków, którzy wraz z wychowawcami zjawili się o godz.9.00 w Parku "Wolności"  w Brzegu, do poznania się – mówi Agata Scąber opiekunka SU.

 

Quiz o szkole, pierwsza pomoc, zabawy na skakance, kalambury, tory przeszkód – to przykłady zabaw, dzięki którym możliwe było zawieranie i pogłębianie znajomości, dodaje Agnieszka Pietraszek, również opiekunka Samorządu Uczniowskiego.

 

To już tradycja, że na początku roku szkolnego uczniowie klas pierwszych wraz  z wychowawcami wychodzą w teren na zajęcia integracyjne. Nie tylko poznają się nawzajem, ale także wraz z wychowawcami walczą o zdobycie punktów w poszczególnych konkurencjach mówiła Renata Jabłońska-Denes, dyrektor szkoły. Zanim całkowicie pochłonie ich nauka, ważne by dobrze poznali się, polubili i nawiązali wspaniałe relacje między sobą i z nauczycielami., dodała dyrektor szkoły.

 

Można powiedzieć, że integracja była udana, a czas na świeżym wcale nie jesiennym powietrzu w pełni wykorzystany. Pierwsze miejsce w konkurencjach zajęła klasa I TL z wychowaczynią Justyną Pekar, drugie I TBS z wychowawczynią Elżbietą Francuz,  III miejsce I BA z wychowawczynią Beatą Ciszkiewicz- Fedorczuk. Czawarte miejsce zajęła klasa I BB z wychowawczynią Krystyną Sternal oraz I BC z wychowawczynią Beatą Pastuszką. 

 

Zabawę integracyjną zorganizował Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami Agatą Scąber i Agnieszką Pietraszek oraz Romanem Ziębą.

Witamy w szkole drodzy uczniowie klas pierwszych!!!!

 

 

 

 

 

 

 

2019/2020 

 

„ARS, czyli jak dbać o miłość?” – nowoczesna edukacja dla młodzieży z zakresu profilaktyki uzależnień

 

Program edukacyjny „ARS, czyli jak dbać o miłość?” dotyczy profilaktyki używania substancji psychoaktywnych (alkohol, tytoń, narkotyki, dopalacze), adresowany jest do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych.

Zespół Szkoł Budowlanych w Brzegu realizuje program  we współpracy z Stacją Sanitarno-epidemiologiczną w Brzegu.

I część programu:


„Życie i dobre zdrowie podstawowym warunkiem ludzkiej miłości”

 

Najważniejsze tezy tej części programu:

  • życie i dobre zdrowie to najważniejszy warunek miłości;
  • substancje psychoaktywne nas oszukują, nie dają nam tego, co obiecują, powodują problemy.

II część programu:


„Czy używanie substancji psychoaktywnych może popsuć ludzką miłość?” (centralnym zagadnieniem jest pokazanie strat, jakie substancje psychoaktywne mogą spowodować w zakresie więzi między mężczyzną a kobietą, jak mogą negatywnie wpłynąć na rozwój człowieka w zakresie tożsamości i zadań związanych z płcią)

 

Najważniejsze tezy tej części programu:

  • substancje psychoaktywne mogą niszczyć miłość;
  • substancje psychoaktywne negatywnie wpływają na zdrowie człowieka.

III część programu:


„Substancje psychoaktywne a zdrowie prokreacyjne” (problematyka zdrowia w aspekcie wpływu obecnych wyborów życiowych – stylu życia – uczestników na zdrowie ich przyszłego potomstwa. Jakie skutki zdrowotne dla potomstwa mogą wywołać substancje psychoaktywne. Budzenie odpowiedzialności w kontekście przyszłych postaw rodzicielskich)

 

Najważniejsze tezy tej części programu:

  • substancje psychoaktywne przyjmowane w czasie ciąży mogą powodować szereg zaburzeń i wad rozwojowych u dziecka;
  • miłość rodzicielska chroni dzieci przed ryzykownymi zachowaniami.

Program oparty jest na aktywizacji uczestników, którzy w wyniku zadawanych przez prowadzącego pytań, formułują tezy, są autorami komunikatów profilaktycznych.

Główne przesłanie programu: miłość wymaga troski, zadbania, jest pewnego rodzaju sztuką.

Pan dr Wojcieszek przedstawił wyniki ewaluacji formatywnej programu przeprowadzonego przez Autora wśród studentów (40 osób, średnia wieku: 22,5 roku). Wyniki ewaluacji potwierdzają, że struktura programu jest prawidłowo zaprojektowana. 95 % osób biorących udział w zajęciach pozytywnie je oceniło. 100% uczestników uważa, że należy proponować takie zajęcia osobom w ich wieku. 65% badanych oceniło, że uczestnicy zajęć będą po nich bardziej ostrożni w kwestii używania substancji psychoaktywnych. 100 % uczestników odpowiedziało, że chciałoby, aby w przyszłości ich dzieci wzięły udział w takich zajęciach w szkole. W zwróconych ankietach ewaluacyjnych było bardzo dużo komentarzy i wpisów potwierdzających zasadność podejmowanej tematyki. Wyniki ankiety wskazują na przydatność programu, narzędzi oraz dobrą dynamikę pracy opartą o zaproponowaną strukturę programu.

 

Materiały edukacyjne:

Prezentacja: o programie „ARS, czyli jak dbać o miłośc?”

Plakat: program „ARS, czyli jak dbać o miłość?”

Ulotka dla rodzica: środki psychoaktywne

Ulotka dla ucznia: środki psychoaktywne

Kwestionariusz ankiety dla ucznia-VI edycja

Filmy:

Film - ARS jak dbać o miłość?

Używki a ciąża: https://vimeo.com/149287903(hasło: Artgraph1!)
Używki a codzienność: https://vimeo.com/149287904(hasło: Artgraph1!) 

 

 

Program realizowany dla klas II technikum w ramach innych dzziałań - spotkanie z Andrzejem Sową, spotkanie z Rymcerzami oraz podczas nauki zdalnej. 

 

 

Program Znamię! Znam je?

 

W ramach upowszechniania wiedzy o nowotworze złośliwym skóry  SANEPID w Brzegu rozpoczęł realizację programu profilaktyczno-edukacyjnego „Znamię! Znam je?” – czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry. Program ten poprzez popularyzację profilaktyki, prezentuje skuteczne metody zabezpieczania się przed tym groźnym nowotworem skóry.

Jest to inicjatywa Akademii Czerniaka, która jest sekcja naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Patronat nad działaniami Akademii objęły Polskie Towarzystwo Dermatologiczne i Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej.

 

Czerniak co o nim wiemy:


W Polsce co roku odnotowuje się około 50 tys. przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym 3 tys. zachorowań na czerniaki. Czerniak stanowi tylko 6% wszystkich nowotworów skóry, ale aż 80% chorych na czerniaki umiera z tego powodu. Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce podwaja się co 10 lat. Wpływ na tę sytuację ma między innymi zmiana zachowań Polaków, w tym nadmierne opalanie, oddawanie się kąpielom słonecznym bez właściwej ochrony, a także korzystanie z solariów, szczególnie przez osoby w młodym wieku.

 

Program zrealizowany dla klas II BA i II BB podczas nauki zdalnej. 

 

Program edukacyjny Podstępne „WZW”

 

Wirusowe Zapalenie Wątroby (WZW) to bardzo groźna i jedna z najczęstszych chorób zakaźnych na świecie. 

Ma zasięg globalny. Wywołana jest zakażeniem wirusowym – czynnikami sprawczymi  są wirusy HAV, HBV, HCV. Wirus HAV wywołuje zapalenie wątroby tylko w formie ostrej ( WZW typu A ), HBV i HCV zarówno postaci ostrej jak i przewlekłej ( WZW typu B, WZW typu C ) .

Wirusy zapalenia wątroby typu B i C mają wiele cech wspólnych – przewlekła forma zakażenia każdym z nich może prowadzić do rozwoju ciężkich chorób wątroby, w tym jej marskości oraz nowotworu, a te w konsekwencji mogą spowodować nawet śmierć chorego.

W ostatnich latach w naszym kraju  częstotliwość  zakażeń wirusem HBV znacznie zmalała w związku z rozpowszechnieniem dostępnych szczepień ochronnych oraz poprawą postrzegania zasad zapobiegania zakażeniom w szpitalach  i placówkach ambulatoryjnych. W przypadku wirusa HCV nie ma szczepionki, pozostają tylko działania profilaktyczne.

Mimo rosnącej świadomości społecznej i zainteresowania problemem, poziom powszechnej wiedzy  na temat zakażeń jest zbyt niski. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom i zapotrzebowaniu, przekazujemy Poradnik, w którym zawarto najistotniejsze informacje, zredagowane w sposób przystepny i zrozumiały dla osób nie związanych z medycyną.

Program edukacyjny przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych jest odpowiedzią na wciąż pojawiające się przypadki zakażeń HAV, HBV i HCV. Jednym ze sposobów przeciwdziałania tej sytuacji jest podnoszenie poziomu wiedzy pozwalającej na rozpoznawanie i unikanie sytuacji narażenia na zakażenia, podejmowanie działań profilaktycznych a także umożliwiającej  rozpoznanie zakażenia i przez to zapobieganie jego dalszemu rozprzestrzenianiu się.

Kształtowanie zachowań zdrowotnych również w zakresie przeciwdziałania chorobom zakaźnym stanowi ważny element działań edukacyjnych w szkole.

 

Lekcje profilaktyczne odbyły się 10 marca 2020 r. w klasach II TLS i II TLR. 

Materiały edukacyjne 

 

 

Spotkanie z Andrzejem Sową - 25 lutego 2020 r. 

Dzisiejsze spotkanie jest dla nas lekcją życia – mówili po spotkaniu z Andrzejem Sową, uczniowie naszej szkoły oraz zaproszeni goście.

Kolejne spotkanie w ramach profilaktyki uzależnień odbyło się 25 lutego w naszej szkole. Tradycyjnie gości powitała Renata Jabłońska- Denes.

Nadrzędnym celem tego spotkania jest uświadomienie młodzieży zagrożenia. Ono dotyczy nas wszystkich, zarówno 14- i 15-latków, jak i osób dorosłych szukających swoich rozwiązań i dróg. Kiedy ich nie znajdują, szukają czegoś alternatywnego. Często jest to niestety alkohol i bywa, że także narkotyki. Oba są bardzo poważnymi niebezpieczeństwami i poprzez takie akcje chcemy ustrzec przed nimi młodych ludzi – zaznacza Jabłońska-Denes.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych oraz uczniowie klas ósmych z brzeskich szkół podstawowych.

Andrzej Sowa, terapeuta uzależnień, opowiadał o swoim długoletnim uzależnieniu od narkotyków i innych używek. Doprowadził swój organizm do skrajnego wycieńczenia, jak sam mówił dziewięć razy był na skraju śmierci.

Zaczynał niewinnie, od marihuany, która, jak naiwnie wierzą młodzi, jest bezpieczna, nie uzależnia. Andrzej Sowa jako dziewiętnastolatek miał już za sobą przygodę ze wszystkimi dostępnymi w Polsce narkotykami. Jak mówił Andrzej Sowa do 26 r.ż, jego życie to nieustanny bunt przeciw wartościom, za to z ciągłą zabawą.

Obudziłem się rano w „mojej” piwnicy. Zimny, grudniowy dzień. Na mojej nodze siedział szczur i żywił się zropiałymi strupami. Wtedy pierwszy raz uświadomiłem sobie, że jeśli mój organizm będzie „łaskawy”, to jeszcze kilka razy „przywalę”, ale w końcu nie będę w stanie przyjąć kolejnej dawki narkotyku… i zdechnę jak pies na ulicy. A potem wsadzą mnie do worka i zakopią – tak Andrzej Sowa, uleczony narkoman, nazywany „Kogutem”, opowiada o początkach swojego nawrócenia.

Dziś Kogut, bo taką ma „ksywę” jest znany jako były ćpun. Mówi o sobie jako Ocalony ćpun. Jego historia jest absolutnie powalająca. Miał szansę zostać gwiazdą, śpiewał w zespole Maria Nefeli, spadł jednak na samo dno…. Bo zwyciężały sztuczne symulatory szczęścia – mówił.

To co mówił, zrobiło na nas duże wrażenie i dało sporo do myślenia. … mówili po spotkaniu uczniowie.

Dwugodzinne spotkanie doskonale wpisało się w program edukacyjny pt. "ARS, czyli jak dbać o miłość” – profilaktyczny program z zakresie przeciwdziałania uzależnieniom od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.

 

 

 

 

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU: DZIAŁAMY RAZEM!

 

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. W naszej szkole spotkania dla klas pierwszych odbyło się 24 lutego.

Działania profilaktyczne podejmowane są przez cały rok, ale szczególnie zintensyfikowane są w lutym, kiedy obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu.

Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

Podczas spotkań w naszej szkole, prowadzący Piotr Dereń oraz Dariusz Nowacki (nauczyciele informatyki) zachęcali do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Zwrócimy szczególną uwagę na istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia – mówili prowadzący. Prowadzący podkreślali również 5 cech Internauty, do których zalicza się: rozsądek, uważność, siła, życzliwość i odwaga.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem akcji jest Fundacja Orange. Partnerami tegorocznej edycji są: Facebook Polska oraz Google Polska.

Zajęcia przygotowane przez Piotra Derenia oraz Dariusza Nowackiego.

 

       

 

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym i udzielanie pierwszej pomocy z Akademią Bezpiecznej Jazdy w Brzegu

 

Bezpieczni na drodze, pod tym hasłem 28 stycznia instruktor Damian Resiak z „Akademii Bezpiecznej Jazdy w Brzegu oraz Jarosław Dryszcz, ratownik medyczny, przeprowadzili warsztaty dla uczniów klas II technikum.

Zasady bezpieczeństwa na drodze i podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz konieczność udzielania pierwszej pomocy na miejscu wypadku to tematy, których uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali i uczyli się. Wiedza naszych uczniów zaskoczyła instruktorów, co nas bardzo cieszy.

Wszystkim uczestnikom warsztatów serdecznie gratulujemy i życzymy, aby pozyskane umiejętności (jeżeli już będą musiały być wykorzystane) w przyszłości uratowały czyjeś życie i zdrowie!

Dziękujemy Akademii Bezpiecznej Jazdy w Brzegu za przeprowadzenie zajęć.

 

Koordynator spotkania - Roman Zięba 

      

    

 

Wystąpienia publiczne - jak się nie dać tremie?

 

Każdy z nas doświadczył wystąpienia publicznego. Czy to w szkole, czy po za nią, przygotowując się na rozmowę kwalifikacyjną. Każdy z nas marzy, by jego wystąpienie zapadło w pamięci. O tym jak świetnie wypadać przed publicznością mówili dziś Marcin Makówka, specjalista ds. rekrutacji WSB w Opolu oraz Radosław Myszka, aktor, trener, mediator WSB w Opolu.

W trakcie dwóch lekcji uczniowie klas trzecich techników oraz trzeciej szkoły branżowej dowiedzieli się jak przygotować się do wystąpienia publicznego. Jak opanować tremę, co mówi gestykulacja oraz mowa ciała.

Warsztaty odbyły się 21 stycznia 2020 r. 

    

 

Akcja profilaktyczna "Nie Bądź Dzbanem Drogowym

 

Uczniowie klas I BAP, I BBG,II TLS,II TLR, IIITL, III TLS 13 grudnia, wzięli udział w spotkaniach w ramach ogólnopolskiego projektu „Nie bądź dzbanem drogowym”. Jest to akcja mająca na celu kształtowanie postaw młodzieży, które mają bezpośredni skutek w postaci ich bezpiecznego zachowania na drogach. Akcja kierowana jest do uczniów w wieku 16+, którzy rozpoczynają właśnie swoją motoryzacyjną przygodę.

Bardzo interesujące spotkanie zostało zainicjowane i przeprowadzone przez Szkołę Nauki Jazdy Oliwera Skarbimierz z ramienia Stowarzyszenia Kierowca.pl. Zawodowi instruktorzy i wykładowcy w sposób bardzo intersujący i docierający do uczniów przekazali informacje o zasadach bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym w tym o najnowszych zmianach w przepisach o ruchu drogowym. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie tematem planowane są następne spotkania także dla uczniów innych. 

 

 

Wspaniali ludzie o wielkich sercach!

 

Ponad 25 osób zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku! Tymi słowami można opisać, to co działo się 13 grudnia, a niby taki pechowy.

Od godziny 10:00 do 16:00, każdy kto chciał zarejestrować się jako dawca szpiku kostnego – mógł to zrobić w naszej szkole.

Nie bolało czego dowodem są zdjęcia. Fantastyczny dzień!

Akcję zorganizowali nauczyciele - Tomasz Wypych oraz Agnieszka Pietraszek, którzy dziękują wszystkim wolontariuszom – uczniom i uczennicom naszej szkoły – dodając dziś urosły nam skrzydła z radości i wdzięczności.

Wszystkim bardzo dziękujemy za okazane serca…. Bez Was nie byłoby nic….

 

Akcja koordynowana przez Tomasza Wypycha i Agnieszkę Pietraszek.

    

 

 

 

Nie pozwól aby HIV I AIDS przysłonił ci świat

 

Każdego roku w grudniu, od 1988 r. na całym świecie z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS. Jego celem jest uświadamianie zagrożenia oraz poszerzanie wiedzy na temat HIV/AIDS.

W naszej szkole 11 i 12 grudnia odbyły się warsztaty dla uczniów klas II, które miały na celu uświadomienie młodzieży, jak ważna w obecnych czasach jest świadomość i wiedza na ten temat.

Warsztaty, które prowadziła dr Renata Straub-Pieczykolan z Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej w Brzegu cieszyły się wielkim zainteresowaniem.

Wirus HIV wpływa na znaczne obniżenie odporności układu immunologicznego, dlatego tak ważną rolę odgrywa świadomość tego, jak można się zarazić, ale również, jakie są możliwości leczenia –mówiła dr Renata Straub-Pieczykolan. Bardzo ważna jest tutaj profilaktyka, dlatego warto poszerzać wiedzę na temat wirusa HIV i choroby AIDS, znać drogi zakażenia wirusem HIV i w rezultacie być odpowiedzialnym za swoje zachowanie wobec siebie i drugiej osoby.

Obchody światowego Dnia Walki z AIDS w naszej szkole realizowane były na dwóch płaszczyznach. Młodzież 1 grudnia otrzymała broszury profilaktyczne, zawierające odpowiedzi na wiele trudnych pytań związanych z chorobą współczesnego świata jakim jest AIDS.

        

 

Kiedy nieletni odpowiadają za przestępstwa?

 

Kolejne spotkania z asp. Magdaleną Bielecką, z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu odbyły się 3 i 4 grudnia w naszej szkole.

Uczniowie klas I, jak również starsze roczniki dowiedziały się kim jest osoba nazywana nieletnim i czy nieletni oznacza to samo co małoletni. Asp. Bielecka omówiła również pojęcie demoralizacji i jakie są jej przejawy, a także co to takiego czyn zabroniony i jakie konsekwencje grożą nieletnim za jego popełnienie. Uczniowie dowiedzieli się jakie środki wychowawcze i poprawcze może zastosować Sąd Rodzinny i nieletnich.

Policjantka ostrzegała również, że nieodpowiedzialne i bezmyślne zachowanie, często tylko po to, by zaimponować rówieśnikom, może wpłynąć na ich dorosłe życie.

 

    

 

Komunikacja i emocje

 

Zasady poprawnej komunikacji w szkole, w domu i między rówieśnikami to temat spotkania Alicji Lenarczyk, psycholog, tyflopedagog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Brzegu z uczniami klasy III BA.
Na zajęciach, które odbyły się 29 listopada, uczniowie zapoznali się z różnorodnymi formami komunikacji. Głównym założeniem spotkania było uzmysłowienie silnego powiązania zdolności komunikacyjnych z rozwojem emocjonalnym i społecznym.

 

 

Dzień Anioła

 

Kochani! Jak co roku w szkole organizujemy naszą ŚWIĄTECZNĄ PACZKĘ.

Przygotowujemy paczki dla potrzebujących uczniów tylko z naszej szkoły. Mile widziane produkty z długim terminem przydatności do spożycia, w tym także słodycze. Od przyszłego tygodnia „Aniołowie” będą zachęcać do wybrania karteczki, na której znajdzie się opis produktu. To mały gest, ale jak wiele może przynieść radości.

Produkty i to czym chcesz podzielić się z innymi można przynosić do gabinetu 40 (p.masza Wypycha) oraz do pedagoga szkolnego.

I Ty możesz sprawić, to że inni będą mieli piękniejsze Święta.

 

 

Zbiórka dla Bezdomnych

 

Koordynator - Tomasz Wypych 

 

Lekcja Wychowawcza w ZSB w Brzegu

Dwaj raperzy – Bęsiu i Dj Yonas – przyjechali do Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu. Celem spotkania było mówienie jak można pięknie żyć! I tego życia nie marnować.

RYMcerze to zespół dwóch przyjaciół: Jonatan Blank (pseud. Dj Yonas) i Łukasz Bęś (pseud. Bęsiu). Podzielili się swoimi doświadczeniami walki z nałogami i szukania miejsca w życiu.

– Sam siedem lat temu byłem w beznadziejnej sytuacji, ale odbiłem się. Nawróciłem się, a moje życie zmieniło się o 180 stopni. Teraz chcę mówić o tym doświadczeniu młodym ludziom. Chcę ich ostrzegać przed próbowaniem jakichkolwiek używek – deklaruje Łukasz Bęś z zespołu RYMcerze.

Ze swoją akcją profilaktyczną skierowaną do młodzieży Nie zmarnuj swojego życia zachęcali młodych ludzi do rozwijania swoich talentów, do robienia w życiu tego co się kocha – niektórzy odważnie mogli nawet zaprezentować czy opowiedzieć o swoich pasjach.

To była dobra lekcja życia dla naszej młodzieży. Nie warto marnować swojego życia dla alkoholu, papierosów czy narkotyków – dodaje Monika Wojciechowska, pedagog szkolny.

- Regres zawsze śmieje się z progresu. Cierpliwe i wytrwałe podążanie do celu - to się opłaca! - przekonywał Bęsiu.

Akcja Nie zmarnuj swojego życia odbyła się 22 listopada dzięki współpracy z firmą WIPAK.

  

 

Czerwone światło dla palaczy

 

Światowy Dzień Rzucania palenia, to akcja prozdrowotna, w której uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu.

21 listopada Katarzyna Gawlak, pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzegu, przeprowadziła w szkole badanie smokolizerem. Jest to urządzenie, które mierzy zawartość szkodliwego tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Badaniu poddali się chętni uczniowie. W sumie 200-tu uczniów skorzystało z tego badania. Akcja miała na celu uświadomienie uczniom szkodliwość działania dymu tytoniowego na organizm człowieka. Zwrócono również uwagę na negatywny wpływ tzw. biernego palenia na nasze zdrowie. Przy okazji odbyły się pogadanki na temat szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów. Uczniowie mieli również możliwość skontrolowania swego ciśnienia krwi, które mierzyła pielęgniarka szkolna oraz sprawdzenia jak działają alkogogle.

Akcję zorganizowała pedagog szkolny, która podkreślała, że problem palenia wyrobów tytoniowych wśród młodzieży występuje bardzo często, a młode pokolenie nie zawsze zdaje sobie sprawę z negatywnych skutków tego procederu.

Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest w trzeci czwartek listopada. Zapoczątkował go amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników gazety „Monticello Times”, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. Akcja stała się popularna w USA, a później na całym świecie.

   

  

 

    

 

O uzależnieniach – nie daj się wciągnąć

 

Warsztaty dotyczące profilaktyki uzależnień odbyły się 21 listopada. To doskonała okazja by młodzież dowiedziała się, jakie pułapki czyhają w codziennym życiu oraz czym może skutkować sięganie po używki.

Agnieszka Dubik, terapeuta uzależnień odwiedziła naszą szkołę, w ramach programu SONiA (Sportowcy Odrzucają Narkotyki i Alkohol) w Brzegu.

Uczniowie klasy II szkoły branżowej dostali cenne wskazówki, m.in. jaki wpływ na nas środowisko, w którym żyjemy. Okazuje się, iż wiodącą rolę odgrywa w tym wypadku reklama, a zwłaszcza marketing szeptany. W ten właśnie sposób przekazywane są informacje dotyczące narkotyków. Mózg człowieka zapamiętuje pozytywne wydarzenia, nie słyszymy zbyt wiele o negatywnych skutkach zażywania np. marihuany.

Nasz gość przedstawił nam kilka przykładów ze swojej długoletniej praktyki terapeuty uzależnień. Uświadomienie młodzieży odpowiedzialności za swoje życie to kolejna lekcja profilaktyki w naszej szkole. Wybór należy do Was droga młodzieży. Skutki spróbowania czegoś z nudów, z chęci pokazania się i tzw. szpanu mogą nieść za sobą bardzo negatywne i często długotrwałe szkody na całe życie.

Ostrzegamy „Nie dajcie się wciągnąć”!!!

 

    

 

 

O odpowiedzialności karnej nieletnich

 

W dzisiejszym świecie coraz częściej młodzi ludzie dopuszczają się przestępstw, szczególnie tych niebezpiecznych dla życia czy zdrowia ludzkiego, a przy popełnianiu wykazują dużą agresywność. Wejście na drogę przestępczości jest dość łatwe, ale jakże niebezpieczne. Młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy z deformacji swoich osobowości, zaburzenia rozwoju, co w późniejszym dorosłym życiu ciężko jest naprawić. Młodzież nie ma świadomości o odpowiedzialności karnej osób nieletnich.

Edukacja w zakresie odpowiedzialności karnej jest bardzo istotnym elementem programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły. Dlatego 21 listopada asp. Magdalena Bielecka z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu przeprowadziła zajęcia dla uczniów klas pierwszych i drugich. Podczas spotkań została przybliżona tematyka odpowiedzialności karnej osób nieletnich za popełniane czyny karalne. Młodzież dowiedziała się także jakie zachowania są przejawami demoralizacji i jak powinna się zachować zgodnie z prawem na terenie szkoły oraz w miejscach publicznych. Uczniowie zostali uświadomienie, jakie kary i konsekwencje mogą grozić im za poszczególne wykroczenia i przestępstwa. Poruszony został także temat przestępczości internetowej. Na koniec spotkania uczniowie uzyskali odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Mamy nadzieję, że prelekcja wzbudziła u młodych ludzi odpowiednie refleksje i przyczyni się do podejmowania dobrych i świadomych wyborów bez kolizji z prawem.

 

   

 

   

 

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

 

21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Na dworze jest szaro, buro i ponuro, a wokół nas wszyscy są dla siebie mili, życzliwi i uśmiechnięci. Takie jest założenie i przesłanie święta.

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień powstał w 1973 roku pod nazwą World Hello Day w Stanach Zjednoczonych i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „hallo” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie.

Wszystkim życzymy każdego dnia pełnego życzliwości, uśmiechu i wzajemnej sympatii. Uprzejmość, życzliwość i uśmiech są zawsze na miejscu.

 

 

Psychologia miłości, czyli o emocjach i komunikacji w bliskich relacjach

 

Miłość to jedno z fundamentalnych uczuć każdego człowieka. Miłość, jak często się mówi nie jedno ma imię. Sposób doświadczania miłości zmienia się w zależności od tego, w jakiej fazie znajduje się związek dwojga ludzi. Często zaczyna się od przysłowiowych motyli w brzuchu, zamglonych spojrzeń, rozmów bez słów. Ale z czasem emocje opadają i to właśnie jest kluczowa faza budowania relacji.

W dzisiejszych czasach nie jest łatwo budować długotrwałe bliskie relacje. Szybkość życia, nastawienie na doświadczanie nowych wrażeń i bardzo często na szybkie doznawanie przyjemności nie służy dobrym relacjom. Gdy wygasają pierwsze zainteresowania partnerów sobą, zaczyna się tzw. nuda nie mamy o czym rozmawiać, to znaczy, że mamy kończyć relacje partnerskie. Otóż nie. Na te i inne tematy rozmawialiśmy dziś z Anną Bróż, psychologiem, trenerem młodych liderów w organizacji pozarządowej Uniwersytet SWPS we Wrocławiu. Spotkanie było zorganizowane dla uczniów klas III technikum oraz klasy III szkoły barażowej.

Tak, więc przy budowaniu relacji międzyludzkich, zarówno tych prywatnych, zawodowych czy koleżeńskich istnieją uniwersalne zasady, których łatwo się nauczyć, a są nimi: komunikacja. szczerość i spójność komunikatu z samym sobą, empatia oraz współodpowiedzialność. Warto o tym pamiętać, również w szkole.

Spotkanie odbyło się 19 listopada 2019 r.

 

 

Wsparcie na starcie czyli integracja klas pierwszych

 

Nauka jest przyjemniejsza, a przede wszystkim efektywniejsza, gdy można się uczyć w towarzystwie osób, które znamy i z którymi czujemy się dobrze. Dlatego 28 października aż 7 klas pierwszych wraz z wychowawcami wzięło udział w corocznej akcji „Wsparcie na starcie” . Mamy wspaniałą młodzież, a ta która rozpoczęła w tym roku szkolnym naukę w naszej szkole jest po prostu niesamowita, komunikatywna i bardzo kreatywna – stwierdzili wychowawcy klas pierwszych.

Jak co roku po adaptacji w szkole, integrujemy „pierwszaków” w Parku Wolności. W tym przepięknym brzeskim miejscu już od samego rana było pełno radości, zabawy i rywalizacji.

Nie ma co się dziwić, przecież, najlepsi zawodowcy w mieście rywalizowali w konkurencjach sportowych, intelektualnych - uczyli się przez zabawę. Zadania i ćwiczenia integracyjne miały za zadanie zwiększenie spójności grupy, komunikacji między sobą, a przede wszystkim stworzenie poczucia bezpieczeństwa w klasie. Całość przygotowały nauczycielki wychowania fizycznego i opiekunki Samorządu Uczniowskiego panie: Agata Scąber, Marta Rabenda.

We wszystkich konkurencjach nie ma tak naprawdę wygranych czy przegranych, jesteśmy my jako całość, Najlepsi Zawodowcy w mieście!

 

Akcja koordynowana przez Martę Rabendę,Agatę Scąber i Agnieszkę pietraszek oraz Samorząd Uczniowski.

 

 

Bezpieczny Internet – warsztaty profilaktyczne

 

Dwa spotkania warsztatowe dla klasy I LP i klasy I LSG odbyły się 21 i 25 października 2019 r.

Czym jest cyberprzemoc, najczęstsze formy cyberprzemocy i jak się bronić przed cyberatakami to tylko niektóre zagadnienia, z którymi zapoznali się uczniowie.

Projekt Usprawnienie czesko-polskiej współpracy w walce z cyberprzestępczością jest realizowany przez zespół składający się z przedstawicieli ośmiu dyrekcji policji z Czech i Polski oraz ekspertów z Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu oraz kilku ośrodków akademickich z Polski. Jak sugeruje nazwa projektu, projekt koncentruje się przede wszystkim na nowych sposobach zwalczania przestępczości internetowej, poprzez usprawnienie pracy policji (w CR i PL), promowanie profilaktyki skierowanej do dzieci, nauczycieli i rodziców, a także poprzez wspieranie działań doradczych umożliwiających anonimową pomoc ofiarom przestępstw zapośredniczonych przez media cyfrowe. Projekt obejmuje również działania badawcze, które pozwalają odkryć nowe formy cyberzagrożeń, z którymi mają styczność obecnie użytkownicy usług internetowych. Podstawowym celem projektu jest

1. Stworzenie wspólnej sieci komunikacyjnej na obsługiwanym obszarze (czesko-polski obszar przygraniczny), co umożliwi szybkie przesyłanie informacji o cyberprzestępczości.
2. Pogłębienie współpracy ze społeczeństwem poprzez różne działania w terenie (profilaktyka, interwencja, badania)

Zajęcia poprowadziła Elżbieta Haczkowski – trener edukacji – emisariusz bezpiecznego Internetu – nauczyciel informatyki.

 

   

 

 

 

Data dodania: 2021-03-23 10:06:34
Data edycji: 2024-10-27 21:52:40
Ilość wyświetleń: 2539

"Inni budują dla nas, my dla potomności"

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej