Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Europejski Dzień przeciw Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

 

Handel ludźmi jest współczesną formą niewolnictwa. Ofiarami tego przestępstwa najczęściej stają się osoby w trudnym położeniu, słabo wykształcone, bezrobotne, bez wystarczających środków do życia. 18 października 2022 r. Policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu spotkały się w ramach obchodów Europejskiego Dnia przeciw Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu z młodzieżą z Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu.

Według Raportu Biura Narodów Zjednoczonych do Spraw Narkotyków i Przestępczości co roku około dwóch milionów ludzi pada ofiarą tego przestępstwa z czego 1/3 stanowią dzieci. Niestety, mimo wielu porozumień i deklaracji międzynarodowych gwarantujących każdemu człowiekowi niezbywalne prawo do godności, prawo to jest cały czas łamane. Handel ludźmi ma charakter międzynarodowy i ściśle związany jest z ruchami migracyjnymi.

 

Sprawcy, by zwerbować i wykorzystać ofiary, stosują najróżniejsze metody. Najczęściej wprowadzają w błąd co do oferowanej pracy lub wykorzystują związek emocjonalny między werbownikiem, a przyszłą ofiarą. Osoby są wykorzystywane do niewolniczej, przymusowej pracy, prostytucji, żebractwa, do popełniania przestępstw, do zawierania fikcyjnych umów, w tym także małżeńskich, ale także wyłudzania kredytów i świadczeń socjalnych. Ofiary uzależniają się od sprawców materialnie, często także i emocjonalnie. Dlatego przeciwdziałanie temu zjawisku, jak również pomoc ofiarom, ma wymiar wielosektorowy i wymaga kompetencji ekspertów z wielu dziedzin.

 

Jak mówiła mł. asp. Magdalena Bielecka - Handel ludźmi jest trzecim najbardziej dochodowym przestępstwem, zaraz po handlu bronią i narkotykami. Każdego roku sprawcy zyskują na handlu ludźmi około 32 mld USD (wg Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości). W ostatnich latach wykorzystywanie ofiar występuje najczęściej w dwóch formach – w prostytucji i w pracy przymusowej. Narażone na niebezpieczeństwo handlu ludźmi są przede wszystkim osoby decydujące się na emigrację. Polska z kraju wyłącznie pochodzenia ofiar stała się krajem zarówno ich tranzytu, jak i przeznaczenia. Ofiary pochodzą głównie z krajów Europy Wschodniej, tj. Ukrainy, Bułgarii, Rumunii, a także państw azjatyckich - Tajlandii, Chin. Polskie ofiary wykorzystywane są głównie w krajach Europy Zachodniej -  w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech.

Mając tego świadomość, wychodzimy z tym trudnym tematem do młodzieży. Dzisiaj z uczniami z brzeskiej budowlanki rozmawialiśmy między innymi na ten temat. Ostrzegaliśmy przed przypadkowo poznanymi osobami, które chcąc uzyskać swój cel używają manipulacji. W takich sytuacjach dobrze jest zwracać uwagę na wszystkie podejrzane propozycje i porozmawiać z kimś bliskim, kto z zewnątrz oceni sytuację. Natomiast w gronie obcych nam osób, na imprezie nie przyjmujmy napoi od nieznajomych, nie odstawiajmy szklanek w przypadkowych miejscach. Kiedy w niejasnych okolicznościach poczujemy się źle bez wyraźnego powodu poprośmy o pomoc zaufanych znajomych lub zadzwońmy na pogotowie.

Wyjeżdżając do pracy za granicę:

  • Uważaj na ogłoszenia w których pracodawca proponuje wysokie zarobki, za pracę nie wymagającą szczególnych kwalifikacji, ani znajomości języka obcego.
  • Sprawdź czy pośrednik lub agencja zatrudnienia działają legalnie.
  • Zawsze domagaj się umowy o pracę, najlepiej w języku polskim i nigdy nie podpisuj dokumentów, których  nie rozumiesz.
  • Zabierz ze sobą adres i numer telefonu najbliższego polskiego konsulatu w kraju do którego jedziesz.
  • Zadbaj o to by mieć telefon komórkowy z aktywnym roamingiem lub bez simlocka, by włożyć kartę SIM kraju w którym przebywasz i mieć kontakt z bliskimi. Wcześniej ustal z nimi sposób powiadamiania o ewentualnym niebezpieczeństwie.

Jeśli chcesz się więcej dowiedzieć na temat handlu ludźmi, podmiotach zaangażowanych w przeciwdziałanie procederu i instytucjach pomocowych zapraszamy do odwiedzenia strony:https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/224173,Europejski-Dzien-Walki-z-Handlem-Ludzmi.html 

 

Zdjęcia i tekst Komenda Powiatowa Policji w Brzegu

Data dodania: 2022-10-18 09:28:56
Data edycji: 2022-10-27 09:29:15
Ilość wyświetleń: 673

"Inni budują dla nas, my dla potomności"

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej