Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

FAKE&HATE czyli Opolskie bez przemocy

To był tytuł konferencji zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego wspólnie z Teatrem im. J. Kochanowskiego w partnerstwie z Opolskim Centrum Edukacji, Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. E. Smolki  i tygodnikiem „O!Polska”.

Naszą szkołę reprezentowały Renata Jabłońska - Denes, dyrektor, Monika Wojciechowska, pedagog szkolny oraz Joanna Grys, psycholog.

 

Tekst - Urząd Marszałkowski - https://www.opolskie.pl/2024/04/fakehate-czyli-opolskie-bez-przemocy/ 

Wzięli w niej udział m.in. pedagodzy i nauczyciele, bo celem było, jaki przyświecał jej organizatorom, jest wspieranie młodych ludzi oraz kadry nauczycielskiej w związku ze zjawiskiem przemocy oraz szeroko pojętej manipulacji i dezinformacji, szczególnie w internecie.

Pomimo dostępu do wielu programów profilaktycznych nadal przemoc wśród młodzieży stanowi ogromny problem. – Zaprosiliśmy dziś dyrektorów placówek z 404 szkół naszego regionu, aby przedstawić ten projekt i jego koncepcję – mówi dyrektor Departamentu Kultury i dziedzictwa Regionalnego UMWO Agnieszka Kamińska. – Jest to program skierowany do uczennic i uczniów szkół podstawowych klas VII oraz VIII, jak również do uczniów szkół ponadpodstawowych – informowała.

To pilotażowy program, ale jego inicjatorzy mają nadzieję na jego rozwój w przyszłości . – Trafimy do 70 tyś. uczniów naszego regionu i będziemy uświadamiać im, że nie wszystko w internecie jest prawdą. Chcemy przeciwdziałać propagandzie, z którą spotykamy się na co dzień oraz uwrażliwiać na drugiego człowieka. W tym celu zostały opracowane trzy filmy tematyczne i zeszyty metodyczne. Natomiast na bazie zeszytów oraz materiałów źródłowych, każdy nauczyciel w ramach lekcji wychowawczej będzie mógł przedyskutować z młodzieżą przedstawione problemy – podsumowuje Agnieszka Kamińska.

Socjoterapeutka Katarzyna Mordowska-Broszkiewicz jest współtwórcą projektu FAKE&HATE.  – Jego ideą jest przede wszystkim wsparcie i psychoedukowanie młodzieży, ale również wsparcie grona pedagogicznego – dyrektorów, psychologów, pedagogów, którzy pracują na co dzień z młodzieżą.  Problem przemocy rówieśniczej nie jest nowy, natomiast fatalna kondycja psychiczna młodzieży, zwiększająca się liczba prób samobójczych, trudności w osiąganiu pomocy psychologicznej i psychiatrycznej rodzi konieczność działania systemowego i wspierania nauczycieli oraz całego grona pedagogicznego po to, byśmy w efekcie mogli wspierać młodzież – mówi.

Wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca podkreśla, że  patrzy na ten problem osobiście, jako ojciec córki i syna. – Dziś łatwo można kogoś zhejtować i szybko przekazać między sobą nieprawdziwą informację. W świecie telefonów komórkowych, które w łatwy sposób nagrywają oraz robią zdjęcia, ilość przekazywanych, nieprawdziwych informacji między dorastającymi dziećmi jest przerażająca. Dziś tą konferencją rozpoczynamy walkę z tym problemem – dodaje wicemarszałek.

Wychowawca w Zespole Szkół nr 2 CKU w Kluczborku Kalina Twardowska uważa, że to program to wspaniała inicjatywa. – Z ogromną radością uczestniczę w takiego rodzaju konferencjach. Jest to okazja do tego, by jeszcze lepiej poznać, jak pracować z młodzieżą oraz w jaki sposób jej pomóc – podkreśla.

mp

Data dodania: 2024-04-06 20:10:41
Data edycji: 2024-04-06 20:14:22
Ilość wyświetleń: 172

"Inni budują dla nas, my dla potomności"

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej