Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Kampania edukacyjna „Przyhamuj, życie przed Tobą” w ZSB w Brzegu

W naszej szkole zawsze się dzieje, tym razem kampania edukacyjna: „Przyhamuj, życie przed Tobą”, na której mieliśmy zaszczyt gościć p.o Opolską Kurator Oświaty – Panią Joannę Raźniewską.

 

„Dla Was, młodzi ludzi, niech to będzie dobre ćwiczenie i przykład, jak odpowiedzialnie zachowywać się na drodze, a może i w życiu”- mówiła kurator.

12 stycznia 2024 r. uczniowie klas 3 i 4 technikum uczestniczyli w kampanii, która ma na celu uświadomienie zagrożeń wynikających z uczestnictwa w ruchu drogowym, w szczególności pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. To jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą brak odpowiedzialności za siebie, ale także za innych na drodze - mówili partnerzy kampanii, kierując słowa do osiemnastolatków, młodych kierowców. Większość uczniów dość niedawno zdobyła prawo jazdy kategorii „B”.

 

Od czego zaczynamy, chcąc zostać kierowcą np. auta - oczywiście od kursu prawa jazdy, który kończy się egzaminem w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

 

Dominik Grabowski, egzaminator WORD, sekretarz Opolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, zwrócił uwagę na kilka błędów, które są najczęściej popełniane przez zarówno młodych kierowców, ale i tych z doświadczeniem. Zaapelował do młodzieży o rozwagę i bezpieczeństwo. Młodzież mogła sprawdzić się na symulatorze czasu reakcji na refleksomierzu.

 

A co jeśli dochodzi do wypadku? Najczęściej i najszybciej dociera Straż Pożarna i Policja. O pracy interwencyjnej strażaków po najbardziej tragicznych wypadkach opowiadał kpt. Łukasz Nowak z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. Podkomisarz Tomasz Kukułka z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Opolu omówił najczęstsze przyczyny wypadków drogowych.

 

Zwrócił uwagę na konsekwencje popełnianych wykroczeń, omówił następstwa spowodowanych wypadków na drodze, które są czasem wynikiem nieumyślnej winy kierowców, a czasem nieumiejętnością przewidzenia następstw podejmowanych decyzji podczas kierowania pojazdem.

Mandat naliczenie punktów karnych, odebranie prawa jazdy, zakaz prowadzenia pojazdów, a także kara pozbawienia wolności – to dotkliwe konsekwencje błędów popełnianych przez kierowców.

 

„I tak może być, jeśli nie zachowamy się rozsądnie na drodze” – mówił por. Łukasz Wojciechowski z Aresztu Śledczego w Opolu. Przedstawiony przez porucznika film, właściwie - swego rodzaju świadectwo skazanego, było wstrząsające i zarazem bardzo pouczające. Niewiedza, nieuwaga, nieostrożność kierowcy, nie zmniejsza winy kierowcy, który spowodował wypadek. Warto zatem pamiętać, by nigdy nie wsiadać za kółko po spożyciu alkoholu – chwila złudnej pewności siebie może mieć tragiczne konsekwencje zarówno dla sprawcy, jak i dla poszkodowanych w wypadku.

 

Na drodze tylko rozwaga, rozsądek, kultura i życzliwość wobec innych uczestników ruchu, pamiętając, że nie jesteśmy sami na drodze.

 

Nad całością wydarzenia czuwał Roman Zięba.

Data dodania: 2024-01-12 18:32:00
Data edycji: 2024-01-12 20:18:42
Ilość wyświetleń: 189

"Inni budują dla nas, my dla potomności"

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej