Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Kampania edukacyjna „Przyhamuj, życie przed Tobą” w ZSB w Brzegu

W naszej szkole zawsze się dzieje, tym razem kampania edukacyjna: „Przyhamuj, życie przed Tobą”, na której mieliśmy zaszczyt gościć p.o Opolską Kurator Oświaty – Panią Joannę Raźniewską.

 

„Dla Was, młodzi ludzi, niech to będzie dobre ćwiczenie i przykład, jak odpowiedzialnie zachowywać się na drodze, a może i w życiu”- mówiła kurator.

12 stycznia 2024 r. uczniowie klas 3 i 4 technikum uczestniczyli w kampanii, która ma na celu uświadomienie zagrożeń wynikających z uczestnictwa w ruchu drogowym, w szczególności pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. To jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą brak odpowiedzialności za siebie, ale także za innych na drodze - mówili partnerzy kampanii, kierując słowa do osiemnastolatków, młodych kierowców. Większość uczniów dość niedawno zdobyła prawo jazdy kategorii „B”.

 

Od czego zaczynamy, chcąc zostać kierowcą np. auta - oczywiście od kursu prawa jazdy, który kończy się egzaminem w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

 

Dominik Grabowski, egzaminator WORD, sekretarz Opolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, zwrócił uwagę na kilka błędów, które są najczęściej popełniane przez zarówno młodych kierowców, ale i tych z doświadczeniem. Zaapelował do młodzieży o rozwagę i bezpieczeństwo. Młodzież mogła sprawdzić się na symulatorze czasu reakcji na refleksomierzu.

 

A co jeśli dochodzi do wypadku? Najczęściej i najszybciej dociera Straż Pożarna i Policja. O pracy interwencyjnej strażaków po najbardziej tragicznych wypadkach opowiadał kpt. Łukasz Nowak z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. Podkomisarz Tomasz Kukułka z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Opolu omówił najczęstsze przyczyny wypadków drogowych.

 

Zwrócił uwagę na konsekwencje popełnianych wykroczeń, omówił następstwa spowodowanych wypadków na drodze, które są czasem wynikiem nieumyślnej winy kierowców, a czasem nieumiejętnością przewidzenia następstw podejmowanych decyzji podczas kierowania pojazdem.

Mandat naliczenie punktów karnych, odebranie prawa jazdy, zakaz prowadzenia pojazdów, a także kara pozbawienia wolności – to dotkliwe konsekwencje błędów popełnianych przez kierowców.

 

„I tak może być, jeśli nie zachowamy się rozsądnie na drodze” – mówił por. Łukasz Wojciechowski z Aresztu Śledczego w Opolu. Przedstawiony przez porucznika film, właściwie - swego rodzaju świadectwo skazanego, było wstrząsające i zarazem bardzo pouczające. Niewiedza, nieuwaga, nieostrożność kierowcy, nie zmniejsza winy kierowcy, który spowodował wypadek. Warto zatem pamiętać, by nigdy nie wsiadać za kółko po spożyciu alkoholu – chwila złudnej pewności siebie może mieć tragiczne konsekwencje zarówno dla sprawcy, jak i dla poszkodowanych w wypadku.

 

Na drodze tylko rozwaga, rozsądek, kultura i życzliwość wobec innych uczestników ruchu, pamiętając, że nie jesteśmy sami na drodze.

 

Nad całością wydarzenia czuwał Roman Zięba.

Data dodania: 2024-01-12 18:32:00
Data edycji: 2024-01-12 20:18:42
Ilość wyświetleń: 86

"Inni budują dla nas, my dla potomności"

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej