Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Negatywny wpływ środków psychoaktywnych na organizm człowieka – profilaktyka w szkole

Alkogogle,narkogogle i smokolajzery to narzędzia edukacyjne pokazujące skutki picia alkoholu, zażywania środków odurzających i palenia papierosów. Z tymi urządzeniami uczniowie naszej szkoły zapoznali się 30 listopada, podczas spotkania z Katarzyną Gawlak z Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Brzegu i asp. Magdaleną Bielecką z Powiatowej Komendy Policji w Brzegu.

Uświadamianie młodych ludzi przed zażywaniem środków uzależniających to podstawa profilaktyki. O tym jak trudno wykonać podstawowe czynności będąc pod wpływem narkotyków, dopalaczy czy alkoholu przekonali się uczniowie po założeniu niezwykłych okularów – narkogogli i alkogogli . W warunkach szkolnych, w atmosferze zabawy symulowano tylko niektóre zaburzenia, jakich doznaje osoba w rzeczywistości po spożyciu alkoholu czy narkotyków. Zniekształcenie widzianego obrazu, podwójne widzenie obrazu, zmiany w widzenia w odległości spowodowały, ze przejście po prostej linii, czy ominięcie przeszkody lub złapanie piłki było dla uczniów nie lada wyzwaniem. Spowolniony czas reakcji, zaburzona koordynacja wzrokowo – ruchowa, zmiany w ocenie odległości świadczą o tym, że nawet niewielkie dawki alkoholu staje się bardzo dużym zagrożeniem.

Spora liczba uczniów poddała się badaniu smkolizerem, dzięki któremu mogli zmierzyć zawartość szkodliwego tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Palacze papierosów widząc na smokolajzerze liczbę inną niż zero przekonują się, że płuca naprawdę cierpią, jeśli je się zatruwa dymem tytoniowym.

Zajęcia te, to uświadamianie młodzieży, że alkohol, narkotyki działają na zmysły i wykonanie pozornie prostych czynność, a każdy palacz widząc na smokolajzerze liczbę inną niż zero powinien się zastanowić, że jego płuca naprawdę cierpią. Warto mówić także o tym, że nie trzeba być aktywnym palaczem , aby mieć uszkodzenia płuc jak nałogowy palacz.

 

Uświadamianie młodych ludzi, że będąc pod wpływem substancji psychoaktywnych, bardzo często nieświadomie można wyrządzić krzywdę sobie lub innym ludziom.

Mamy nadzieję, że takie spotkania przyczynią się do podejmowania właściwych wyborów w życiu naszych uczniów.

W spotkaniu wzięły udział klasy 2 RS, 3 TL, 4 LSG, 4 LP oraz klasy pierwsze szkoły branżowej.



Data dodania: 2022-12-01 16:39:24
Data edycji: 2022-12-05 16:07:23
Ilość wyświetleń: 350

"Inni budują dla nas, my dla potomności"

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej