Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Patriotycznie, wzruszająco w 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

11 listopada – to symbol walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Uroczystość poświęcona Ojczyźnie w 104. Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, po 123 latach niewoli rozpoczęła się przeddzień Narodowego Święta od wspólnego odśpiewania o symbolicznej godzinie 11:11 hymnu narodowego.#SzkołaDoHymnu  To już piąte wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła do hymnu".

       Jan Paweł II powiedział: "O, ziemio polska, ziemio trudna i doświadczona! Ziemio piękna! Ziemio moja! Bądź pozdrowiona” cytowali Jana Pawła II  -  prowadzący uroczystość - Krystian Obiegły i Maja Obodzińska. To piękne, że jesteśmy tu wszyscy razem, w tak ważnym dla każdego Polaka dniu. Świadectwo patriotyzmu i szacunku do Ojczyzny oraz dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego.

 

Pamiętamy i będziemy pamiętać o tym świadczą kolejne klasy z innowacją mundurową, dla których „BÓG- HONOR – OJCZYZNA przywołują pamięć o tych wszystkich, którzy w walce o niepodległą Polskę poświęcili swoje życie. Dziś wybrzmiało to podczas wspólnego zaśpiewania  „My, Pierwsza Brygada” – pieśni I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. W przepięknym wykonaniu wystąpili uczniowie klasy I TSP, 3 TL oraz 4 LP.

 

Dzieje naszej ojczyzny to nie tylko dni szczęśliwe i spokojne. Chcąc przybliżyć nadejście wolności, Polacy wzniecali powstania narodowe, przelewali krew, cierpieli na zesłaniu i w więzieniach zaborców. Jednakże nasi pradziadowie mieli ojczyznę w sercu. To oni wierzyli, że naród przetrwa, jeżeli nauczy swoje dzieci jak być Polakami. Przypomnieliśmy wszystkim Katechizm polskiego dziecka.

 

Kto ty jesteś? Polak mały. Jaki znak twój? Orzeł biały. Gdzie ty mieszkasz? Między swemi. W jakim kraju? W polskiej ziemi. Czym ta ziemia? Mą Ojczyzną. 3 Czym zdobyta? Krwią i blizną. Czy ją kochasz? Kocham szczerze. A w co wierzysz? W Polskę wierzę!  Wszyscy ze wzruszeniem odpowiadali prowadzącemu Krystianowi Obiegłemu.

 

Dawno, niesłyszany „Katechizm polskiego dziecka” był dla wielu powrotem do lat dziecięcych, bo to wówczas i najczęściej mówimy, uczymy się tekstu tego utworu.

 

Od Katechizmu, powróciliśmy do pieśni patriotycznej, która w wykonaniu przyszłych wojskowych brzmiała niezwykle wzruszająco. Piechota, ta szara piechota …      - polska pieśń wojskowa powstała w środowisku Legionów Polskich podczas I wojny światowej. Autorstwo pieśni Piechota przypisuje się, w zależności od źródeł, dwóm osobom. Pierwszą osobą jest Bolesław Lubicz-Zahorski, drugą osobą jest Leon Łuskino.

 

Nie można było, dziś przejść obojętnie obok obrazu, który namalowały – Wiktoria Zambrzycka, Małgorzata Sytnik i Martyna Fediow – z klasy 2 RS ( renowacja elementów architektury), które wykonały  obraz „Józef Piłsudski na Kasztance”  – na podstawie szkicu  obrazu Wojciecha Kossaka.

 

- Kiedy wybuchła I wojna światowa w sercach Polaków zapłonęła nadzieja, że nadchodzi godzina wyzwolenia. Nasi chłopcy przywdziali mundury i ruszyli do walki, wierząc, że spełnią się ich marzenia.  

 

Na zakończenie uroczystego apelu wszyscy odśpiewaliśmy Rotę ( muzyka: Feliks Nowowiejski, słowa: Maria Konopnicka).

- Uczyć historii oraz kształcić postawy obywatelskie i rozwijać patriotyzm można na wiele sposobów. Jednym z nich niewątpliwie jest poznawanie wydarzeń z przeszłości upamiętnionych w utworach muzycznych o tematyce patriotycznej oraz oddawanie śpiewem czci bohaterom, którzy z poświęceniem i narażeniem życia walczyli o naszą wolność. Dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości wybrzmiało dumnie i pięknie, o czym mówiła na zakończenie apelu Renata Jabłońska -Denes, dyrektor szkoły. Dzisiejszy apel, dostarczył nam wszystkim wielu wrażeń i emocji, za co Wam drodzy uczniowie ogromnie dziękuję – dodała dyrektor szkoły.     

 

Jesteśmy przekonani, że tradycja, historia, patriotyzm, naród czy ojczyzna są bardzo ważne i bliskie sercom i umysłom uczniów naszej szkoły.

 

Przygotowanie uroczystości Monika Wojciechowska, Agnieszka Pietraszek i Agata Scąber.

 

tekst i zdjęcia oraz filmy Monika Wojciechowska 

 

 

 

 

 

Data dodania: 2022-11-10 22:05:44
Data edycji: 2022-11-13 17:12:46
Ilość wyświetleń: 207

"Inni budują dla nas, my dla potomności"

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej