Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Portugalskie praktyki uczniów ZSB w Brzegu.

      Jakże niedawno uczniowie klasy drugiej technikum logistycznego wraz z wychowawczynią Justyną Pekar odwiedzili przepiękną Portugalię. Wracamy do wspomnień o praktykach uczniów, którzy w ramach projektu „Kompetencje i doświadczenie podstawą na rynku pracy”, realizowanego przez Fundację Młodzieży Wiejskiej odbyli praktykę w tym pięknym kraju. 

Nauka w ZSB w Brzegu, to nie tylko czas wytężonej pracy umysłowej, lekcji, sprawdzianów, egzaminów – to także czas, w którym zdobywamy wiedzę praktyczną.

10 października o 12:30 jedliśmy lunch w naszym hotelu Axis Hotel w Bradze. Codzienne pyszne jedzenie i wyjazdy do naszych pracodawców - opowaidali uczniowie, Kiedy u nas już zapanowała jesień, tam ciagle jeszcze ciepło no i słońce. To własnie pogoda i klimat stanowiły podstawę do  realizacji zadań, jakie na nas czekały podczas pobutu na praktykach zawodowych. 

 

- Jak mówią uczniowie nasze praktyki w Portugalii połączyły w sobie wszystko – pracę, naukę, wypoczynek, zwiedzanie i dobrą zabawę. Wspólnie zdobyliśmy nowe doświadczenia zawodowe oraz zwiedziliśmy kilka zachwycających zakątków Portugalii, m.in. Lizbonę oraz Porto dodają.

 

- Zwiedzanie z przewodnikiem, a więc poznaliśmy najciekawsze zakątki pięknych miast i miasteczek Portugalii nawet tych z najlepszą cukiernią z ciasteczkami Pasteis de Belem, najsłodsza część Lisbony. Zwiedziliśmy także Porto no i oczywiście Bragę - portugalski Rzym, jak mówią miejscowi oraz turyści. Braga jest jednym z najpiękniejszych miast w Portugalii. Małe, kręte, uliczki wiodą między starymi domami, kościółkami i skwerami. Specyficzny klimat miasta, ale także historia, którą widać i czuć tutaj na niemal każdym kroku zauroczyła wszytskich uczestników. Tak samo Porto, o którym mówią, że to piekniejszy brat Lisbony.  w Portugalii żyje się w pełnej zgodzie z zasadami  „łap chwilę” i „czerp radość z małych rzeczy”. Tego własnie doświadczyliśmy, i może warto nie zapominać o tym w naszym codziennym życiu. 

 

- Było to dla nas niezwykle ciekawe i interesujące doświadczenie, nie tylko pod względem rozwoju zawodowego, ale również osobistego. Dzięki wspaniałym ludziom, których tam poznałyśmy miałyśmy okazje doskonalić swoje umiejętności w różnych działach u pracodawców – mówi Amelia Pasierbska z 2 TL.

- Pokochaliśmy te miejsca oraz ludzi. Są serdeczni, otwarci i bardzo pomocni. Nie sądziliśmy, że dostaniemy tyle ciepła i serdeczności od obcych nam osób. Dzięki naszemu szefowi, który zlecał nam różne zadania, zdobyliśmy doświadczenie oraz zawarliśmy wiele ciekawych znajomości, a także przełamaliśmy barierę językową dodaje Amelia Walkowska.

 

- Portugalia zachwyca. Poznałam tradycje i kulturę tego kraju, wspaniałych ludzi oraz kilka portugalskich słów dodaje Paulina Marciniak.

 

Podczas praktyk uczniowie zapoznawali się z portugalskim systemem organizacji i przepływu informacji dotyczących produkcji, dystrybucji i magazynowania, doskonalili też swoje umiejętności zawodowe. Młodzież otrzymuje nie tylko cenne certyfikaty, ale jest także bogatsza o umiejętności i doświadczenia zawodowe oraz cenione przez pracodawców kompetencje społeczne – mówi Justyna Pekar, wychowawczyni i opiekun uczniów podczas praktyk.

 

Młodzież miała również możliwość obserwacji codziennego życia Portugalczyków. Poznała portugalską tradycję i kulturę oraz obyczaje panujące w tym kraju dodaje Justyna Pekar.

Tak więc warto być uczniem naszej szkoły. W ramach Erasmus + już niebawem kolejna grupa uczniów wyjeżdża tym razem do Hiszpanii.

 

Fundacja Młodzieży Wiejskiej realizuje projekt ,,Kompetencje i doświadczenie podstawą na rynku pracy" (POWERVET-2020-1 -PL01 -KA102-080562). Działanie wdrażane jest przy współpracy z ZSTiO im.S. Żeromskiego w Częstochowie, Zespół Szkół Budowlanych im. Księcia Jerzego II Piasta, Gostynińskie Centrum Edukacyjne - GCE, Zespół Szkół im. M Skłodowskiej-Curie w Gostyninie oraz APLICAPROPOSTA LDA

 

Celem projektu jest wzrost praktycznych umiejętności uczniów klas o profilu zawodowym poprzez udział w stażu realizowanym w portugalskich przedsiębiorstwach.

 

Staż realizowany w ramach projektu systemowego "Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego" realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Te vejo Portugal!!!!

 

M.W. 

Data dodania: 2021-11-20 22:23:04
Data edycji: 2021-11-21 19:50:48
Ilość wyświetleń: 459

"Inni budują dla nas, my dla potomności"

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej