Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

„Słowa, które ranią, słowa, które bolą” – protest przeciw hejtowi!

„Słowa, które ranią, słowa, które bolą” – protest przeciw hejtowi!

 

Żyjemy w świecie, gdzie hejt stał się codziennością. Nienawiść, nietolerancja i agresja wobec innych osób są coraz powszechniejsze, tworząc toksyczne środowisko online i offline. Istnieją jednak sposoby, by temu przeciwdziałać.

„Słowa, które ranią, słowa, które bolą” – to tytuł klipu profilaktycznego przygotowanego przez uczniów Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu oraz uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzegu, który swoją premierę miał 15 marca 2024 r.

 

Premiera z niezwykle wzruszającym przedstawieniem odbyła się w obecności wojewody opolskiej – Moniki Jurek, która z wielkim wzruszeniem mówiła: „jakże trudno jest powiedzieć złe słowo prosto w oczy, a jakże łatwo jest wyklikać  na klawiaturze telefonu, komputera…”

 

  • Wy dzisiaj jesteście prekursorami projektu, który powstaje w Urzędzie Marszałkowskim, wyprzedziliście cały projekt, mam nadzieję, że będziecie z tym projektem wychodzić poza szkołę, pokazując w całym powiecie i województwie – dodała wojewoda opolski. Uwrażliwienie na kontakt z drugim człowiekiem, to takie ważne, nie tylko przez ekran telefonu, ale żebyśmy umieli ze sobą rozmawiać – dodała Monika Jurek, wojewoda opolski.

 

Do naszej akcji przyłączył się - Powiat Brzeski, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Brzegu, Punkt Pomocy Kryzysowej w Brzegu, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Brzegu, Powiatowa Komenda Policji w Brzegu.

 

Nasze codzienne życie, napięcia, smutki i radości przeniosły się w świat wirtualny, gdzie wszystko wymyka się spod kontroli i bardzo często przeradza się w cierpienie. Pytamy więc, jak tworzyć kodeks etyczny zachowania w rzeczywistości i wirtualnym świecie? - zadali pytanie prowadzący spotkanie Zuzanna Zalewska i Krystian Obiegły. Na co chór uczniów odpowiadał: „Stop Hejt”, a indywidualnie młodzież i dzieci z PSP nr 3 odpowiadali: „słowa ranią, słowa bolą”, „hejt dotyka”.

 

Czy wiecie, ile osób mieści przeciętny autobus? … ok. 50 osób. Na podstawie przeprowadzonych statystyk w roku 2023, aż 148 młodych ludzi popełniło samobójstwo. To prawie trzy autobusy – mówił, Krystian Obiegły. 

 

Często przyczyną takich zdarzeń jest także depresja, brak wiary w siebie, uczucie bycia niezauważonym, niewysłuchanym – dodała Zuzanna Zalewska. Bo kiedy wokół, tyle nienawiści, tyle wrogości do drugiego człowieka … to warto przypomnieć słowa piosenki Czesława Niemena „Dziwny ten świat, świat ludzkich spraw czasem, aż wstyd przyznać się, a jednak często jest, że ktoś słowem złym, zabija tak, jak nożem”, lecz ludzi dobrej woli jest więcej".

 

Symboliczne zdjęcie masek, za którymi ukrywały się twarze uczniów, to symbol odrzucenia i niezgody na hejt. Nasz manifest sprzeciwu, wobec tego, co widzimy na co dzień, pokazaliśmy w tym krótkim, ale jakże przejmującym filmie. No cóż, było wzruszenie i zaduma… Hejt niestety występuje w różnych dziedzinach życia: w mediach, społecznościowych, w szkole, w miejscach pracy i relacjach międzyludzkich. Każdy z nas ma rolę w promowaniu szacunku, tolerancji, dobra w swoim otoczeniu. By oddać jeszcze bardziej.

 

Wydarzenie uświetnił swoją obecnością również nasz absolwent Damian Zając z zespołem ” Voice Symphony”, który w niezwykle piękny sposób zaśpiewał utwór Alicji Janosz - ” Może Się Wydawać".

 

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że walka z hejtem wymaga wspólnego wysiłku wszystkich, edukacji, otwartej rozmowy oraz indywidualnej odpowiedzialności. Budowanie szacunku i empatii to kluczowe kroki w kierunku tworzenia wspierającego społeczeństwa, wolnego od nienawiści i agresji – mówiła Renata Jabłońska – Denes, dyrektor ZSB w Brzegu. Nasza akcja ma na celu podniesienie świadomości społecznej nie tylko w naszej szkole, ale w każdej i w każdym miejscu na temat problemu hejtu oraz zachęcenie do działań profilaktycznych i interwencyjnych. Przyjmujmy więc aktywną postawę w walce z hejtem. Każdy z nas może być ambasadorem zmiany – dodała dyrektor szkoły. Nasze codzienne działania, reagowanie na hejt w pozytywny sposób, wspieranie osób dotkniętych agresją, promowanie szacunku kultury możemy zmienić społeczne normy i stopniowo eliminować hejt z naszego życia.

 

Podziękowania za udział w akcji profilaktycznej kierujemy w szczególności do uczniów Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu uczniów klasy 2 B Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzegu na czele z wychowawczynią Małgorzatą Szerwinską.

 

Scenariusz i realizacja wydarzenia, pomysł – Marta Rabenda, Agata Scąber i Monika Wojciechowska.

Nagranie i montaż - Marcin Bystroński.

 

 Dziękujemy za słodki poczęstunek Cukierni „Bombonierka” oraz  Restauracji „Mario” .

 

 

 

Data dodania: 2024-03-15 15:24:49
Data edycji: 2024-03-15 22:17:49
Ilość wyświetleń: 302

"Inni budują dla nas, my dla potomności"

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej