Technik budownictwa - zawód poszukiwany na rynku pracy
TECHNIK BUDOWNICTWA- zawód poszukiwany na rynku pracy
Czego uczy się technik budownictwa?
Technik budownictwa uczy się przede wszystkim sprawnego posługiwania się dokumentacją techniczną, na podstawie której może zlecić lub rozpocząć wykonywanie prac związanych z budową danego obiektu. W trakcie nauki zdobywa niezbędną wiedzę o wykorzystywanych w zawodzie materiałach, technologiach, narzędziach, maszynach czy innych wyrobach budowlanych. Zapoznaje się z ich właściwościami oraz przykładami praktycznego zastosowania. Dzięki wiedzy zdobytej podczas zajęć wie, jak właściwie dobrać materiały oraz urządzenia do określonych prac budowlanych.
Uczy się również montażu konstrukcji żelbetonowych, drewnianych czy stalowych, a także jak prawidłowo wyrobić zaprawę murarską i tynkarską. Dzięki temu, jest w stanie samodzielnie wykonywać różnorodne elementy budowlane i konstrukcyjne.
W zawodzie technika budownictwa niezwykle ważna jest odpowiednia organizacja pracy. Dlatego też nauczymy cię wiedzy z zakresu planowania, sporządzania harmonogramu działań.
Równie ważna co organizacja pracy jest także znajomość prawa budowlanego oraz licznych procedur, których należy przestrzegać podczas rozpoczynania oraz realizacji prac związanych z budową obiektu. To właśnie dzięki znajomości przepisów i norm, umiejętności sporządzania odpowiednich analiz i obliczeń, a także wiedzy z zakresu wytrzymałości danego materiału będziesz mógł tworzyć wraz ze swoim zespołem bezpieczne konstrukcje.
Uczniowie przygotowują się zarówno do kontynuacji nauki w szkołach wyższych jak i do uczestniczenia zawodowo w procesie budowlanym.
Poznasz teoretyczne i praktyczne podstawy zawodu wymagane do uzyskania kwalifikacji:
Kwalifikacja BUD.01. Wykonywanie robót zbrojarskich i betoniarskich.
Kwalifikacja BUD.14. Organizacja i kontrola robót budowlanych oraz sporządzanie kosztorysów.
Pozytywne zdanie poszczególnych kwalifikacji zapewni Ci uzyskanie tytułu technika budownictwa.
Osoby z tytułem zawodowym technika lub mistrza, albo mające dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodach nauczanych na poziomie technika, związanych z budownictwem mają prawo ubiegać się o uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie. By przystąpić do egzaminu na uprawnienia budowlane, osoba z tytułem zawodowym technika lub mistrza misi mieć udokumentowane 4 lata praktyki zawodowej powiązanej ściśle z zakresem uprawnień o jakie się stara.
Odbędziesz praktyki zawodowe.
Praktyki zawodowe odbędziesz w miejscach, gdzie będziesz miał możliwość wykorzystać i zastosować posiadaną wiedzę w praktyce, a będą to np. przedsiębiorstwa budowlane, biura architektoniczno-projektowe, tereny budów.
Szkoła zapewni Ci dobre warunki do nauki.
Dysponujemy pracownią wyposażoną jest w sprzęt multimedialny i programy do sporządzania projektów budowlanych (AutoCAD), kosztorysów inwestorskich i ofertowych (Norma-Pro). Zajęcia z wykorzystaniem ww. programów odbywają się w pracowni komputerowej.
Możliwości zatrudnienia:
Po ukończeniu szkoły i zdobyciu kwalifikacji zawodowych będziesz mógł podjąć pracę na przykład w:
firmach budowlanych na terenie Polski i za granicą,
działach technicznych administracji i spółdzielni mieszkaniowych,
handlu materiałami budowlanymi,
lub prowadzić własną firmę o profilu budowlanym.
Uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie zapewnia wiele możliwości dalszego rozwoju. Wiedza i doświadczenie jaką posiądziesz w trakcie nauki otwiera drogę na studia. Możesz ukończyć jeden z wiodących kierunków i zostać specjalistą w dziedzinie: drogowej, kolejowej, konstrukcyjno-budowlanej, architektonicznej, wyburzeniowej, instalacji sieci oraz urządzeń elektroenergetycznych i elektrycznych, telekomunikacyjnej oraz w zakresie instalacji urządzeń cieplnych, gazowych, wentylacyjnych, wodociągowych czy kanalizacyjnych.
Budownictwoto kierunek zawodowy, który często pojawia w rankingach zawodów przyszłości. Będą się one zmieniać na przestrzeni lat, ale ludzie odkąd zaczęli budować domy, to potrzebują fachowców do remontów, przebudowy, konstruowania nowych budowli.
Nowe trendy w budownictwie, które wiążą się z rozwojem technologii, będą wymagały nowych umiejętność, kreatywności. Budownictwo musi spełniać wymagania środowiskowe, bezpieczeństwa - w tym pożarowego. Chcemy, aby nasze domy były oszczędne, wygodne a nawet "inteligentne". Do spełnienia tych oczekiwań potrzebujemy ludzi, którzy poradzą sobie z takimi wyzwaniami.
W roku szkolnym 2019/2020 realizowana będzie w ZSB innowacja przy współpracy głównie z Państwową Strażą Pożarną w Brzegu, sekcją Poszukiwawczo-Ratowniczą OSP w Lipkach, OSP w Lubszy, z firmą Atlas sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi.
W ramach prowadzonej innowacji uczniowie nabywają przydatne w życiu umiejętności budowlane z zakresu m. in. wykończenia wnętrz. Dzięki podpisanej umowie patronackiej między ZSB a firmą ATLAS uczniowie klas technikum budowlanego mają możliwość uczestniczenia w systematycznych szkoleniach teoretycznych i praktycznych (balkony i tarasy, gipsy, podkłady i posadzki, łazienki, gładzie i farby wewnętrzne).
Technikum budowlane pozwala rozwijać nie tylko umiejętności i kompetencje niezbędne na rynku pracy, ale także wyobraźnię i kreatywność. Uczniowie tej szkoły z sukcesem biorą udział w konkursach np. Miasto Przyszłości. Absolwenci mogą z powodzeniem studiować na wielu kierunkach na uczelniach wyższych - budownictwo, architektura i inne.
Zajęcia praktyczne odbywają się w nowoczesnej, bardzo dobrze wyposażonej szkolnej pracowni budowlanej, a miesięczne praktyki zawodowe w firmach budowlanych także za granicą - we Włoszech.
Innowacja pedagogiczna - klasa strażacka skierowana jest do uczniów, którzy oprócz zdobycia zawodu w branży budowlanej, chcieliby rozwinąć swoje zainteresowania ratownictwem, zapoznać się z podstawami wiedzy pożarniczej i pracą strażaka.
W ramach współpracy z jednostkami Straży Pożarnej naszym przyszłym uczniom oferujemy:
- zajęcia z ochrony przeciwpożarowej,
- szkolenia z zakresu ratownictwa medycznego,
- ćwiczenia terenowe,
- ćwiczenia z wykorzystaniem sprzętu ratowniczo- gaśniczego,
- wycieczki do PSP, OSP.
Wspomnienia ale ten czas płynie ... to jakby wczoraj