Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Toyota —od bawełny do samochodów

Toyota —od bawełny do samochodów

Uczniowie technikum pojazdów samochodowych wraz z nauczycielami przedmiotów zawodowych odwiedzili Toyotę Motor Manufacturiung Poland Sp.zo.o. w Jelczu Laskowicach.

Poznanie specyfiki zakładu, technologii oraz nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie planowania, zarządzania to główne cele wizyty, która odbyła się 16 listopada.

 

Spotkanie rozpoczęliśmy od poznania historii firmy Toyota, którą przedstawił Pan Grzegorz Górski.

- Wszystko zaczęło się od narodzin dwóch ludzi: Sakichi Toyoda, ojca i założyciela spółki, który zrewolucjonizował japoński przemysł tekstylny i jego syna Kiichira Toyoda. Sakichi Toyoda był wynalazcą pierwszego w Japonii automatycznego krosna. Wynalazek swój opatentował w Urzędzie Patentowym w roku 1885. Przez Urząd został mianowany jednym z dziesięciu najważniejszych japońskich wynalazców. Jego fascynacja maszynami i wytwórstwem obecna jest w Toyocie do dziś.

Historia Toyoty to pasmo innowacji i wprowadzania różnorakich zmian. Począwszy od zakładów tkackich Toyody do osiągnięcia pozycji światowego producenta samochodów. Działalność współczesnej Toyota Group odzwierciedla starania o stałe podnoszenie standardów- produkcji, trendu zapoczątkowanego już przez Kiichiro Toyodę, który dostrzegł potrzebę podniesienia jakości produktów niezbędnych w procesie produkcji. Od jego czasów datuje się dążenie firmy do samowystarczalności w tym względzie.

 

Wysłuchaliśmy wielu ciekawostek związanych z rozwojem firmy, aż do dnia dzisiejszego. Najważniejsze zadania jakie zakłada firma to odpowiedzialność za skutki swojej aktywności, ale także poszanowanie dla ludzi.

 

Fabryka Toyoty w Jelczi – Laskowicach to produkcja najnowszej generacji silników z napędem hybrydowym. Cały proces powstawania silników mogliśmy zobaczyć podczas wizyty studyjnej. Najnowsze linie produkcyjne, charakteryzujące się zautomatyzowaną produkcją, wyższą wydajnością i lepszą ergonomią pracy to jeden z tych elementów naszej wizyty, która zadziwiła. Niewątpliwie takie wizyty wzbogacają warsztat pracy każdego nauczyciela, a dzięki temu będą podnosić jakość procesu dydaktycznego. Dla uczniów to praktyczna lekcja z przedmiotów zawodowych, a dla wielu być może przyszłe miejsce pracy.

 

W ramach inwestycji powstały w Jelczu całkowicie nowe linie produkcyjne, charakteryzujące się zautomatyzowaną produkcją, wyższą wydajnością i lepszą ergonomią pracy. To właśnie te najnowsze rozwiązania technologiczne oraz organizacyjne w Toyocie mogli zaobserwować nauczyciele oraz uczniowie podczas wizyty studyjnej. Doświadczenia poznawcze zdobyte podczas odwiedzin w zakładzie pracy ,z pewnością  wzbogaciły warsztat pracy  każdego nauczyciela. Pedagodzy zgodnie twierdzili, że doświadczenia zdobyte podczas wizyty w Toyocie oraz  rozmowy  z pracownikami    przyczynią się do podniesienia jakości procesu dydaktycznego w szkołach. Dla uczniów była to ciekawa, praktyczna lekcja z przedmiotów branży mechanicznej. Dla wielu z nich, z pewnością ,będzie to przyszłe miejsce pracy.

Data dodania: 2022-11-18 11:41:00
Data edycji: 2022-11-18 11:42:44
Ilość wyświetleń: 434

"Inni budują dla nas, my dla potomności"

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej