Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Tydzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to cykliczne wydarzenie w kalendarzu szeroko zakrojonych świąt i eventów dedykowanych głównie dzieciom i młodzieży – ale nie tylko.
W tym roku obchodzone 6 lutego, a w naszej szkole przez cały tydzień.

To wydarzenie, które ma na celu zwrócić uwagę na konieczność bezpiecznego korzystania z sieci. DBI to doskonała okazja, aby przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa, kulturze
i szacunku w wirtualnym świecie.

Podczas lekcji: edukacja dla bezpieczeństwa i informatyki, uczniowie wszystkich klas pierwszych, poszerzali wiedzę na temat: cyberprzemocy, bezpiecznego korzystania z portali społecznościowych i stron internetowych, prawach autorskich oraz ochronie danych osobowych.

Nie wszyscy wiedzieli co oznaczają pojęcia phishing, malware, ransomware, ataki DDoS, malwertising, spoofing. Niby wszyscy korzystamy, ale w konsekwencji mało wiemy o podstawach użytkowania Internetu.

 

Bez wątpienia nikt chyba nie wyobraża sobie dziś życia bez Internetu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, ze mimo wielkiego pożytku, korzystanie z sieci niesie ze sobą zagrożenia. Dlatego nauczenie się rozpoznawania zagrożeń, w tym kradzieży loginów, haseł, numerów kart kredytowych jest bardzo ważne, również dla młodych wchodzących coraz bardziej w świat wirtualnej rzeczywistości. Młodzież nauczyła się jak unikać złośliwego oprogramowania, zapobiegania blokadzie komputera, unikania kradzieży tożsamości ( chroń PESEL) i innych danych osobowych. Jak rozpoznać fałszywe strony bankowe (plaga ostatnich lat) nie jeden uczeń słyszał, o tej akcji, a wszystko po to by dostać się do kont zupełnie nieświadomych ludzi, także i młodych osób. Bardzo ważne jest reagowanie na cyberprzemoc mówili nauczyciele prowadzący zajęcia – „ hejt, wysyłanie obraźliwych wiadomości, nękanie, publikowanie fałszywych informacji o innych w sieci – to przestępstwo”

Młodzież dopytywała o różne kwestie,  między innymi o bardzo popularne portale OLYX, Facebook czy Allegro czy oszustwa na Blika. Wystarczy chwila nieuwagi i samodzielnie możemy dostarczyć cyberprzestępcy dane niezbędne do zalogowania się na przykład do banku.

Zasady bezpieczeństwa w sieci, o których zawsze warto pamiętać:

  • nie otwieraj podejrzanych e-maili,
  • ustaw trudne hasło,
  • używaj oryginalnego systemu operacyjnego oraz programów z legalnych źródeł,
  • odwiedzaj jedynie bezpieczne strony,
  • stosuj oprogramowanie antywirusowe,
  • nie klikaj w reklamy pojawiające się na pulpicie czy w przeglądarce,
  • korzystaj z weryfikacji dwuetapowej w systemach bankowości,
  • pobieraj pliki i programy jedynie z zaufanych źródeł,
  • nie podawaj swoich danych osobowych.

Zajęcia dla 246 uczniów przeprowadzili Dariusz Nowacki i Piotr Dereń.

Data dodania: 2024-02-09 14:29:32
Data edycji: 2024-02-09 14:38:40
Ilość wyświetleń: 33

"Inni budują dla nas, my dla potomności"

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej