Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Wystawa multimedialna „20 – 40 – 20”, czyli od Bitwy Warszawskiej do Katynia

Wystawa multimedialna „20 – 40 – 20”, czyli od Bitwy Warszawskiej do Katynia

Uczniowie klas branżowych z inicjatywy Hufca Pracy w Brzegu wybrali się na wystawę „Przystanek Historia”, którą można zobaczyć w brzeskim ratuszu. Wystawa „20 – 40 – 20”, przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN.

          Wystawa powstała z myślą o dwóch niezwykłych rocznicach, które obchodzimy w roku 2020: setnej rocznicy polskiego zwycięstwa nad bolszewikami oraz osiemdziesiątej rocznicy zbrodni katyńskiej.

W tej niezwykłej lekcji historii uczestniczyli uczniowie klas: 1 A, B, C, D, II BA , II BC oraz III BA, BB I BC.

 

-  Rok 1920 jest dla Polaków symbolem wielkiego tryumfu, natomiast rok 1940 już zawsze będzie kojarzony z katyńskimi dołami, czyli z ludobójstwem – ­jednym z najokrutniejszych w historii ludzkości. Te dwie daty wiele łączy, przede wszystkim jednak spajają je losy Polaków, którzy walczyli na frontach wojny polsko-bolszewickiej, a 20 lat później stali się ofiarami okrutnej decyzji najwyższych władz ZSRS.

– Jeszcze w pamięci cały czas mamy rok 1920, zwycięstwo nad bolszewikami, wspominamy tamten triumf, jednak tamtego zwycięstwa wystarczyło na niespełna dwie dekady. Dwaj nasi sąsiedzi porozumieli się, aby 1 września (agresja niemiecka) i 17 września (agresja sowiecka) pozbawić Polskę niepodległości – przypomniał podczas porannego briefingu dla dziennikarzy Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

– Widzimy niezwykły dramatyzm naszych losów, gdy patrzymy na konsekwencje tego, co rozpoczęło się 17 września 1939 roku – na setki tysięcy naszych rodaków wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego, na wszystko to, co symbolizuje zbrodnia katyńska. Przejmująco wyglądają fotografie z tamtego czasu, mundury oficerów Wojska Polskiego, stosy Virtuti Militari czy Krzyży Niepodległości, które odnajdywano również w dołach katyńskich. To właśnie tam miała zostać pogrzebana również nasza niepodległość. Tak się jednak nie stało. Nie da się zamordować marzącej o wolności Polski – podkreślił prezes IPN. Przypomniał również rolę Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w przywracaniu pamięci o zbrodni katyńskiej. – Dzisiaj mamy obowiązek przekazywania tej wiedzy i pamięci młodemu pokoleniu. Chcemy historii uczyć w sposób atrakcyjny, trafiający do wyobraźni i emocji – zaznaczył dr Szarek

Tekst https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/109787,Wystawa-multimedialna-20-40-20-czyli-od-Bitwy-Warszawskiej-do-Katynia.html

Data dodania: 2022-12-14 19:52:24
Data edycji: 2022-12-16 19:52:59
Ilość wyświetleń: 249

"Inni budują dla nas, my dla potomności"

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej